Atrakcje dla dzieci na weselu – jak je przygotować? Sprawdzone gry i zabawy dla najmłodszych biesiadników

Tańce, śpiewy i zabawy, w których główną rolę odgrywa młoda para, a do tego przerwy na posiłki i toasty – tak zazwyczaj wygląda scenariusz zabawy weselnej. Dorośli bawią się świetnie. Warto też zaplanować atrakcje dla dzieci na weselu.
Rafał Laskowski
atrakcje dla dzieci na weselu

Na każdym weselu znajdzie się grupa kilkuletnich dzieci, zbyt małych na zabawy dorosłych i zbyt szybko nudzących się możliwością podrygiwania w rytm muzyki na parkiecie. Jakie atrakcje dla dzieci na weselu warto wpisać w program imprezy, by stała się ona atrakcyjnym wydarzeniem dla najmłodszych gości? Tu znajdziesz garść sprawdzonych porad, dzięki którym zaplanowanie weselnej zabawy z atrakcjami dla dzieci stanie się łatwiejsze. 

Ta straszna nuda… 

Dla jednych dzieci na weselu to zło konieczne, dla innych – wielkie wyzwanie. Wiadomo, że dorośli chcą się w tym dniu przede wszystkim dobrze bawić, a wymagające opieki dzieci od tej zabawy odrywają – szczególnie gdy zaczynają kaprysić. Czy tak jest w rzeczywistości? Może to nie dziecko na weselu jest problemem, tylko brak zainteresowania tym, jak czują się na takiej imprezie najmłodsi goście?

Dla małego dziecka nie ma chyba nic gorszego od nudy. Niestety, często przygotowanie malucha do tak długiej imprezy, jaką jest wesele, ogranicza się do znalezienia dla niego odpowiedniego stroju. A co z zabawą? Ta kwestia zwykle jest pomijana. Efekt to znudzone dzieci, które zaczynają kaprysić lub rozrabiać. A przecież wystarczy zaplanować kilka atrakcji dla dzieci na weselu, aby impreza stała się ciekawym doświadczeniem również dla nich. 

Sprawdź!
Lista gości weselnych – czy ogranicza się tylko do najbliższych? Poradnik dla przyszłych par młodych

Aby zapewnić maluchom i ich rodzicom dobrą zabawę na weselu nie trzeba wiele. Wystarczy odrobina pomysłowości, kilka prostych dodatków i maluchy poczują się jak pełnoprawni goście. Jakie atrakcje dla dzieci na weselu mogą się stać idealnym rozwiązaniem? Co możesz zrobić, aby na twoim weselu nikt nie narzekał na nudę – bez względu na to, ile ma lat?

Rozrywka dla dzieci na weselu – gdzie szukać wsparcia? 

Jeśli chcesz z wyprzedzeniem przygotować weselne atrakcje dla dzieci, możesz poszukać stosownego wsparcia. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy animatora dla dzieci, musisz jednak pamiętać, że taka opcja zwiększy koszt wesela. Ile trzeba zapłacić za profesjonalne wsparcie? Cena za 2 godziny pracy może wynosić nawet 300 zł. Wolisz uniknąć takiego wydatku? Możesz w porę poszukać porad np. na internetowych forach i samodzielnie opracować kilka zabaw. Warto także przejrzeć blogi parentingowe, takie jak na przykład Naszedziecko.pl, na których młodzi rodzice znajdą wiele cennych porad. 

Jakie atrakcje dla dzieci na weselu sprawdzą się najlepiej?

Co możesz zrobić, aby na twoim weselu dobrze poczuli się nie tylko dorośli, ale również ci najmłodsi goście? Planując atrakcje dla dzieci na wesele, postaraj się je lepiej poznać. Ustal ich wiek, płeć oraz zainteresowania. Dzięki temu wybierzesz takie formy aktywności, które będą dla maluchów najlepsze. Postaraj się też dowiedzieć, czy dzieci już się znają, czy też po raz pierwszy spotkają się ze sobą na weselu. Im więcej zdobędziesz informacji na temat małych gości, tym lepiej dobierzesz gry i zabawy. 

Sprawdź!
Jak upiąć włosy do ślubu? – Najmodniejsza fryzura na wesele 2022. Poznaj trendy dla panny młodej i nie tylko

Dostosuj też zabawy do warunków panujących w miejscu organizacji wesela. Urządzasz imprezę w plenerze? Możesz postawić na zabawy ruchowe, które pomogą maluchom rozładować energię. Masz do dyspozycji salę w restauracji? Poszukaj pomysłów na wciągające łamigłówki i zagadki. 

Szukasz inspiracji? Oto przykładowe atrakcje dla dzieci na wesele, z których możesz skorzystać.

Miłe powitanie to podstawa

Chcesz zadbać o swoich najmłodszych gości? Pamiętaj, jak ważne jest powitanie. Jeśli od początku pokażesz, że maluchy są mile widziane na twojej imprezie, sprawisz im sporo radości. 

Co jeszcze możesz zrobić? Zacząć imprezę od wręczenia im drobnych upominków – pakietów, w których znajdą się drobiazgi przydatne w trakcie późniejszych gier i zabaw. W pakiecie takim mogą się znaleźć kredki i małe kolorowanki, zestawy do puszczania baniek mydlanych czy akcesoria przydatne w trakcie zajęć ruchowych. Jeśli wiesz, że nie wszystkie dzieci się znają, zacznij od zabawy, która pozwoli im się poznać. Im prędzej maluchy się zaprzyjaźnią, tym lepiej będą się bawić.

Dzieci jako pomocnicy pary młodej 

Wiele dzieci lubi pomagać dorosłym i wykonywać zajęcia zarezerwowane dla nich. Zwykle maluchy podglądają pracę muzyków i kamerzystów, zadają im też wiele pytań typu „co to jest” i „jak to działa”. Tymczasem w weselnym zamieszaniu nikt nie ma zbyt wiele czasu na organizowanie pokazów czy pogadanek. 

A gdyby tak, zamiast odtrącać pomoc dzieci, zaangażować je do pomocy przy prostych czynnościach? Przecież rola dzieci na weselu nie musi ograniczać się do sypania kwiatków przed młodymi. Chcesz, by dzieci dobrze się bawiły, a jednocześnie czuły się potrzebne? W pakiecie powitalnym możesz umieścić jednorazowe aparaty fotograficzne, dzięki którym maluchy świetnie będą mogły wcielić się w rolę weselnych fotografów. 

Sprawdź!
Sennik wesele – co oznacza sen o weselu? Zły czy dobry znak?

Kącik dla dzieci

Organizujesz wesele na wynajętej sali lub w restauracji? Sprawdź w porę, czy istnieje możliwość wydzielenia małego pokoiku lub kącika dla dzieci. Wystarczy stolik i kilka krzesełek, by zapewnić maluchom dobre warunki do kolorowania obrazków czy grania w planszówki. Pomocne mogą się też okazać klocki i układanki, które na dłuższy czas zaangażują najmłodszych gości. 

Alternatywą dla takiego kącika może być osobny stół dla maluchów. Można go nakryć w sposób możliwie jak najbardziej przyjazny dla dzieci i zadbać, by pojawiło się nim nieco inne menu niż na stołach dorosłych. Pozwól dzieciom wznosić toasty. Bezalkoholowe szampany dla dzieci czy napoje wyglądające jak prawdziwe drinki sprawią, że dzieci będą weselną zabawę długo wspominać. 

Jeśli wystarczy miejsca, stół można wykorzystać również do zabawy. Wystarczy kilka arkuszy papieru, kredki i zadanie, które dzieci mają wykonać. Przykład? Możesz poprosić je o narysowanie młodej pary lub tej sceny z uroczystości, która im się najbardziej spodobała. 

Zabawy i konkursy sportowe

Zabawy i konkursy sportowe to kolejna propozycja na atrakcje dla dzieci na weselu, szczególnie gdy uroczystość odbywa się w plenerze lub gdy z sali weselnej można wyjść do ogrodu. Wiadomo, że eleganckie ubranka maluchów będą pewnym ograniczeniem i zabawy związane z czołganiem się po ziemi musisz wykluczyć, w dalszym ciągu zostaje jednak wiele możliwości. Zabawa w chowanego, ciuciubabka, gra w klasy – oto przykładowe propozycje, z których możesz skorzystać. 

Sprawdź!
Wesele w stylu romantycznym — bajkowy ślub, którego nie powstydziłby się sam Szekspir

Ciekawymi atrakcjami dla dzieci na weselu są też zabawy ruchowe przy muzyce. Z orkiestrą lub wodzirejem możesz wcześniej ustalić, że w repertuarze znajdzie się kilka utworów dla najmłodszych. Dobrze sprawdzą się tutaj zabawy w rytm znanych piosenek, na przykład „Stary niedźwiedź mocno śpi”. To popularna zabawa, do której mogą się przyłączyć również starsi biesiadnicy.

Weselny teatrzyk

Kilkuletnie dzieci mogą wziąć udział w małym przedstawieniu teatralnym. Wystarczy przygotować dla nich prosty scenariusz lub poprosić je o odegranie konkretnych scenek. Dzieci świetnie improwizują, jeśli zatem oddasz im na parę minut scenę, mogą zaskoczyć gości ciekawym i zabawnym przedstawieniem. Mali aktorzy dostarczą innym wiele radości i sporo wzruszeń, a sami przeżyją świetną przygodę.

Zabawy z jedzeniem

Wesele to również jedzenie, które w przypadku dzieci może stać się przedmiotem dobrej zabawy. Zawieś owoce na sznurku i zorganizuj konkurs typu „kto zje pierwszy”. Możesz też przygotować kawałki ciast lub porcje sałatek, a dzieciom zorganizować konkurs polegający na odgadywaniu, jakie składniki pojawiają się w danym przysmaku.

Dobra rozrywka dla dzieci na weselu nie musi być marzeniem. Jeśli w porę przygotujesz atrakcje dla dzieci na weselu, osiągniesz świetne efekty i sprawisz, że nuda nikomu nie zagrozi.

Zobacz także:
Sprawdź!
Tańce weselne – czas integracji i zabawy
Archiwum: styczeń 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fotograf ślubny

Jak znaleźć fotografa na wesele? Jakie cechy ma najlepszy fotograf ślubny? Cennik i nie tylko.

Next Article
wiejskie wesele

Jak urządzić wiejskie wesele? Sprawdź sprawdzone porady!

Related Posts