Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Rafał Laskowski
wymiana prawa jazdy po ślubie

Przygotowania do ślubu i wesela wymagają zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu, do tego są bardzo stresujące. Jeśli myślisz, że po przepięknej ceremonii będziecie mogli w końcu odpocząć i się zrelaksować – niestety jesteście w błędzie. Potem przychodzi czas na załatwienie różnych formalności związanych ze zmianą nazwiska. Twoim obowiązkiem będzie wymiana dowodu osobistego, wymiana prawo jazdy po ślubie i wielu innych ważnych dokumentów. W jakim terminie trzeba to zrobić? Gdzie się udać, aby załatwić niezbędne dokumenty? Sprawdź!

Wymiana prawa jazdy po ślubie – poznaj obowiązujące terminy

Przede wszystkim powinno się przestrzegać obowiązujących terminów, ponieważ za ich przekroczenie grożą kary pieniężne. Jeśli chodzi o wymianę prawa jazdy po ślubie, należy dopełnić wszystkich formalności z tym związanych nie później niż 30 dni od ślubu. Jeśli nie chcesz dodatkowo stresować się sprawami urzędowymi, warto zająć się tym jak najwcześniej, aby uniknąć opóźnienia i przekroczenia terminu.

Gdzie wymienić prawo jazdy po ślubie?

Zastanawiasz się, jak wymienić prawo jazdy? Otóż cały proces jest bardzo prosty. W niektórych miastach w Polsce możesz dopełnić wszelkich formalności przez internet. Jeśli nie masz takiej możliwości, trzeba odwiedzić urząd miasta lub dzielnicy i złożyć odpowiedni wniosek. Możesz zrobić to osobiście lub upoważnić do tego inną osobę.

Sprawdź!
Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Wymiana prawa jazdy po ślubie – niezbędne dokumenty

Wymiana dokumentu po ślubie jest niezbędna i trzeba się odpowiednio przygotować do tego procesu. Zdecydowanie nie warto odkładać wymiany dokumentów, ponieważ po drodze mogą pojawić się drobne komplikacje i opóźnienia. Nie zwlekaj zbyt długo, po załatwieniu wszystkich formalności z pewnością poczujesz dużą ulęg. Pierwszym krokiem powinno być zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Jeśli chcesz wymienić prawo jazdy po ślubie, zabierz ze sobą do urzędu:

  • odpowiednio wypełniony wniosek,
  • dowód osobisty,
  • zdjęcie,
  • stare prawo jazdy,
  • orzeczenie lekarskie (jeśli niedługo kończy się termin wcześniejszego badania),
  • dowód opłaty za wymianę dokumentu.

Zgromadzenie wymienionych dokumentów nie powinno sprawić problemów. Kolejny krok to złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie i oczekiwanie na wydanie nowych dokumentów. Po załatwieniu wszystkich spraw związanych z wymianą dokumentów poczujesz ogromną ulgę i przestaniesz się stresować. Razem ze swoją drugą połówką będziesz cieszyć się nowym etapem życia.

Wymiana prawa jazdy – konsekwencje niedopełnienia formalności

Jeśli ślub wiązał się ze zmianą nazwiska, masz obowiązek wymienić wszystkie swoje dokumenty, w tym także prawo jazdy. Nie ma żadnego znaczenia fakt, że zostało ono wydane bezterminowo. Jeśli nie dopełnisz niezbędnych formalności na czas, podczas kontroli drogowej możesz otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Zdecydowanie warto uniknąć takich nieprzyjemności i pamiętać o wymianie ważnych dokumentów. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym pojazdu również jest twoje nazwisko, niestety konieczna będzie wymiana również tego dokumentu.

Sprawdź!
Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?

Nie da się zaprzeczyć, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej pary. Jeśli ten dzień zbliża się wielkimi krokami, musisz pamiętać także o kilku ważnych sprawach do załatwienia tuż po ślubie. Zawarcie małżeństwa w większości przypadków wiąże się ze zmianą nazwiska kobiety. Niestety wtedy należy wymienić dowód, prawo jazdy, paszport i inne ważne dokumenty. Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie, choć w wielu przypadkach uzyskanie nowego dokumentu możliwe jest po dokonaniu niezbędnych formalności przez internet. Po załatwieniu wszystkich spraw urzędowych będziecie mogli cieszyć się wspólnym czasem i celebrować kolejne ważne wydarzenia.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie – jak dopilnować wszystkich formalności? Kiedy pójść do urzędu? Sprawdź!

Next Article
intercyza po ślubie

Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Related Posts