Odnowienie przysięgi małżeńskiej – niezbędne informacje odnośnie tego jak, gdzie i kiedy ją wykonać

Przeżycie po raz drugi wyjątkowych chwil z ukochaną osobą, to z pewnością niesamowity moment. Odnowienie przysięgi małżeńskiej daje taką możliwość, co wzmacnia i bardziej cementuje uczucia łączące zakochanych. Dowiedz się więcej.
Alicja Kamińska
odnowienie przysięgi małżeńskiej

Każda rocznica niezależnie od stażu małżeństwa jest wyjątkowa. Niezależnie czy ma miejsce świętowanie z najbliższymi lub też tylko we dwoje, przypomnienie sobie ważnych słów przysięgi będzie niezapomnianym przeżyciem. Warto pamiętać o tym, żeby odnowienie przysięgi małżeńskiej nie było pewnego rodzaju kołem ratunkowym podczas kryzysu w związku. Wszystkie ewentualne problemy należy przepracować, a później z pełną radością świętować kolejne rocznice.

Dlaczego warto odnowić przysięgę małżeńską?

Ceremonia, gdzie małżonkowie mogą ponownie złożyć słowa przysięgi małżeńskiej, jest czymś niezapomnianym. Nie da się określić jednego konkretnego powodu, dla którego pary decydują się na ten krok. Decydują się na to pary zarówno z krótkim stażem, jak i z długim. Przywołanie jednego z najpiękniejszych momentów w życiu, gdzie jednocześnie można podziękować małżonkowi za wspólnie przeżyte lata, jest warte doświadczenia. Odnowienie przysięgi małżeńskiej pozwoli również na podkreślenie więzi emocjonalnej łączącej daną parę. Taka uroczystość będzie idealna dla tych par, które chcą w szczególny sposób okazać miłość współmałżonkowi, dając swoje serce i duszę drugiej połówce, a nie rzeczy materialne.

Inne powody zorganizowania odnowienia ślubu

  1. Większość par posiada dzieci, a nawet wnuki. Ceremonia odnowienia małżeństwa to piękny sposób pokazania im, jak powinna wyglądać miłość, szacunek i związek z drugą osobą.
  2. Rodzina, którą łączą bliskie więzi, może najzwyczajniej w świecie mieć chęć spotkania z najbliższymi, a takie przyjęcie będzie idealnym sposobem.
  3. Taka uroczystość może być powodem do zorganizowania wymarzonego wesela w przypadku, kiedy podczas ceremonii ślubnej ze względów finansowych to się nie udało.
  4. Jeśli w pewnym momencie małżeństwa pojawił się kryzys, odnowienie ślubu może stanowić świętowanie pokonania tego trudnego momentu.
Sprawdź!
Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w Urzędzie Stanu Cywilnego

Zanim zaplanuje się poczęstunek dla gości, czy inną formę świętowania odnowienia małżeństwa, należy zorientować się w danym urzędzie, czy taka możliwość istnieje. Niekiedy Urząd Stanu Cywilnego pozwala na tego typu uroczystość tylko podczas okrągłych i dość konkretnych rocznic. Na przykład podczas 25. , czy 50. lat mijających od zawarcia związku małżeńskiego. Koszt to kilkadziesiąt złotych. Urzędnik prowadzi odnowienie ślubu w równie uroczysty sposób, jak miało to miejsce podczas zawierania związku małżeńskiego.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele

Jeśli para jest wierzącą i brała ślub w kościele, może się udać właśnie w to miejsce i ustalić odnowienie przysięgi małżeńskiej. Rocznica, jaką można w ten sposób uczcić, jest dowolna. Nie ma ograniczeń, choć często małżeństwa decydują się na takie świętowanie podczas okrągłych rocznic, czyli co 5 i 10 lat. Kościół daje dwie możliwości.

Są to:

  • msza indywidualna, zamówiona tylko dla danej pary, gdzie mogą siedzieć uroczyście na środku kościoła, tak, jak miało to miejsce podczas ślubu;
  • odnowienie przysięgi małżeńskiej zbiorowo, razem z innymi parami, świętującymi w tym samym czasie rocznice ślubu (nawet kilkanaście par).

Koszt jak większość usług w kościele wynosi co łaska, co oznacza dowolną kwotę, jaką może przeznaczyć dana osoba. Często kapłan daje małżonkom w prezencie obrazek Świętej Rodziny, która jest wyjątkową pamiątką i symbolem miłości w rodzinie.

Odnowienie małżeństwa w plenerze

Kiedy zawarcie związku małżeńskiego jest czymś oficjalnym, tam w przypadku odnowienia ślubu może mieć to wydźwięk zupełnie inny. Niejedna para marzy o ślubie w plenerze. Piękne widoki i romantyczna atmosfera, podkreślą wyjątkowość sytuacji. Jeśli uroczystość była w kościele, to nie było takiej możliwości, a w przypadku ślubu cywilnego, choć para mogła się zdecydować na taki ślub, to nie zawsze były na to fundusze, bądź okoliczności sprzyjające. Odnowienie przysięgi małżeńskiej to idealny czas, aby spełnić te najskrytsze marzenia. Często po pewnym czasie wspólnego życia kwestia funduszu domowego się poprawia, dzięki czemu bardziej huczne świętowanie lub w miejscu wcześniej nieosiągalnym staje się możliwe.

Sprawdź!
Zmiana nazwiska po ślubie – jak dopilnować wszystkich formalności? Kiedy pójść do urzędu? Sprawdź!

Stylizacje, jakie warto założyć na odnowienie przysięgi małżeńskiej

Dowolność ubioru pary zakochanych jest duża. Każdy wymarzony strój można założyć. Warto zorganizować przyjęcie w pewnym stylu, czy klimacie, tak, aby wszystkie elementy dekoracji i ubioru stanowiły całość. Suknia może być dowolnej długości i w każdym kolorze. Kombinezon czy żakiet ze spodniami lub spódnicą również sprawdzą się na tę okazję perfekcyjnie. Męska stylizacja nie musi być w postaci klasycznego garnituru, jednakże będzie on idealnym rozwiązaniem. Fryzura, czy makijaż zależy od indywidualnych preferencji oraz tego, czy po uroczystości odnowienia ślubu odbędzie się przyjęcie.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej – czy przyjęcie jest obowiązkowe?

Warto, żeby ten szczególny dzień uczcić w gronie rodziny i przyjaciół. Nie musi to być huczne przyjęcie, ale skromna uroczystość w domu. W dniu ceremonii ważne jest, aby świętująca go para czuła się szczęśliwie, nie robiąc nic wbrew sobie. Co można ciekawego zrobić tego dnia razem z rodziną, jeśli nie jest organizowane duże przyjęcie?

  1. Wspólny obiad w domu lub restauracji.
  2. Grill lub małe przyjęcie w ogrodzie.
  3. Wyjście na lody.
  4. Pójście do kina lub teatru.
  5. Spacer rodzinny.
  6. Wycieczka rowerowa.

Pomysłów jest wiele, zależnie od zainteresowań i hobby członków rodziny. Niekiedy świętująca para preferuje romantyczny wieczór tylko we dwoje, co należy uszanować.

Podsumowanie

Ślub i wesele, to jedne z najpiękniejszych dni w życiu. Odnawiać swoją przysięgę może małżeństwo z każdym stażem z okazji dowolnej rocznicy. To wydarzenie będzie niezapomniane niezależnie, czy ceremonia będzie prowadzona przez kapłana, czy urzędnika lub tak jak ślub humanistyczny, przez inną cywilną osobę. Klimat całej uroczystości oraz ewentualnego przyjęcia może być weselny, lub wręcz odwrotnie intymny i osobisty. Pożycie małżeńskie może ulec polepszeniu, po takiej ponownej ceremonii odnowienia przysięgi. Co ciekawe, podczas takiej cywilnej uroczystości można własnymi słowami wypowiedzieć te ważne słowa i nie muszą być one takie same, jakie były na ślubie.

Sprawdź!
Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wymiana dokumentów po ślubie

Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego

Next Article
Niespodzianka na wesele

Niespodzianka na wesele – pomysły, inspiracje na zaskoczenie nowożeńców i gości

Related Posts