Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?

Najwięcej spraw formalnych należy dopełnić przed ślubem – w zależności od rodzaju ślubu, będą to akty urodzenia czy świadectwa chrztu. Formalności po ślubie dotyczą głównie wymiany dokumentów, ale najważniejsze jest dotrzymanie terminów urzędowych.
Alicja Kamińska
Formalności po ślubie

Życie młodej pary dzieli się na czas przed ślubem i po ślubie. Zanim jednak rozpocznie się wspaniały miodowy miesiąc należy dopełnić urzędowych formalności. Formalności po ślubie dotyczą przede wszystkim osoby, która zmienia nazwisko – na ogół jest to panna młoda, która od tej pory posługiwać będzie się dwuczłonowym nazwiskiem lub przyjęła nazwisko męża. Zobacz, jakie formalności po ślubie czekają na ciebie i jakie obowiązują terminy!

Formalności po ślubie – wymiana dowodów osobistych

Gratulacje! Wspaniała ceremonia i wesele jest już za wami! Przed wami już tylko formalności po ślubie, które musicie dopełnić, aby cieszyć się wspólnym życiem. To przede wszystkim aktualizacja danych w urzędach oraz instytucjach, z którymi macie podpisane umowy. Wynika to przede wszystkim ze zmiany nazwiska, na jakie decydują się panny młode, dlatego też tuż po ślubie należy udać się do właściwego urzędu gminy i złożyć wniosek o aktualizację danych.

Dowód osobisty zawiera jedną lub dwie dane, które są konieczne do wymiany dokumentu:

  • nazwisko – najczęściej panny młodej;
  • adres zameldowania, o ile wspólnie zamieszkaliście dopiero po ślubie.
Sprawdź!
Zmiana nazwiska po ślubie – jak dopilnować wszystkich formalności? Kiedy pójść do urzędu? Sprawdź!

Aktualizacja tych danych jest konieczna, bowiem dowód osobisty traci ważność po upływie trzech miesięcy od dnia zawarcia małżeństwa. Termin, jaki jest wyznaczony na zmianę dokumentu to 14 dni od podpisania aktu małżeńskiego.

Aktualizacja danych w Urzędzie Skarbowym, czyli kolejne formalności po ślubie

Aktualizacja danych to najtrudniejszy i najbardziej żmudny proces dopełniania formalności po ślubie. W urzędzie gminy podczas wymiany dowodu osobistego powinniście dostać formularz NIP 3, który potrzebny jest do aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym. 

Wypełniony dokument zanosicie do Urzędu Gminy w dniu odebrania nowych dowodów osobistych.

Formalności po ślubie – prawo jazdy i paszport

Podobnie, jak w przypadku dowodu osobistego, również inne dokumenty wymagają aktualizacji danych. Formalności po ślubie dotyczą zatem także prawa jazdy i paszportu.

  • Paszport – wniosek o wymianę paszportu należy złożyć do 30 dni od dnia zawarcia małżeństwa. Sam paszport traci ważność po 60 dniach od ślubu.
  • Prawo jazdy – zarówno prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny pojazdu wymagają wymiany w przeciągu 30 dni od zawarcia małżeństwa.

Zmiany te dotyczą zarówno nowego nazwiska, jak i adresu zamieszkania i możecie złożyć wnioski odwiedzając urząd przy okazji wymiany dowodu osobistego.

Formalności po ślubie w banku

Wiele młodych par tuż po zawarciu związku małżeńskiego decyduje się na utworzenie wspólnego konta. To bardzo dobry sposób na budowę wspólnego budżetu! Jeśli jednak wciąż chcecie pozostawić swoje konta osobiste, musicie pamiętać o dopełnieniu formalności po ślubie.

Sprawdź!
Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Wraz z wymianą dowodu osobistego wymagana jest również aktualizacja danych w banku. To nie tylko nowe nazwisko, ale również numer i seria dowodu osobistego, a także adres zamieszkania.

Inne formalności po ślubie, o których musicie pamiętać!

Aktualizacja danych, szczególnie zmiany nazwiska, zmusza także do dopełnienia innych formalności po ślubie, do których zalicza się:

  • aktualizacja danych w funduszach emerytalnych;
  • zmiana danych w umowach na świadczenie usług;
  • aktualizacja danych osobowych w placówkach zdrowia.

W przypadku funduszy emerytalnych czy firm ubezpieczeniowych możecie też zmienić dane uposażonego, który może otrzymać odszkodowanie. 

Formalności po ślubie w pracy

Choć urzędowe formalności po ślubie są najbardziej istotne, nie możecie również zapomnieć o poinformowaniu o zmianie stanu cywilnego swoich pracodawców. Będzie się to wiązało ze zmianą danych na umowach, a w przypadku pierwszego wspólnego konta bankowego również zmiany rachunku do wypłat.

Formalności po ślubie nie ominą także osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Informacje na temat zmiany danych należy złożyć zarówno do Urzędu Skarbowego, jak i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – uwaga, termin to tylko 7 dni, dlatego też warto zrobić to od razu po zawarciu związku małżeńskiego!

Formalności po ślubie to przede wszystkim aktualizacja danych. Po złożeniu niezbędnych dokumentów do wskazanych urzędów, warto wspólnie usiąść do sprawdzenia umów na usługi – w tym na przykład na multimedia. Być może uaktualnienie danych będzie też dobrym momentem, aby część usług skonsolidować i znaleźć oszczędności?

Sprawdź!
Nazwisko dwuczłonowe po ślubie. Czy trzeba zmieniać? W jaki sposób łączyć nazwiska? Możliwe połączenia i warianty
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Jak odmówić wesela

Jak odmówić wesela by nie urazić organizatorów? Czy trzeba się tłumaczyć i czy można zrobić to z klasą?

Next Article
zabawy weselne z klasa

Zabawy weselne z klasą – wesele w nowej, gustownej odsłonie

Related Posts