Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Rafał Laskowski
intercyza po ślubie

Zawarcie małżeństwa to jeden z najpiękniejszych dni w życiu dwóch zakochanych osób. Jednak ślub wiąże się także z ustanowieniem wspólnoty majątkowej. To oznacza, że zarówno dochody, jak i przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa są częścią majątku wspólnego. Jednak obecnie wiele par decyduje się na podpisanie intercyzy, czyli potocznie mówiąc umowy o rozdzielności majątkowej. Co więcej, intercyzę można podpisać zarówno przed jak i po ślubie. Czym dokładnie jest intercyza? Jakie są jej rodzaje? Kiedy warto ją podpisać? Z jakimi konsekwencjami wiąże się podpisanie intercyzy przez małżonków? Sprawdź, co należy zrobić przed zawarciem związku małżeńskiego!

Czym jest intercyza?

Intercyza nazywana jest również majątkową umową małżeńską. Z pewnością wiesz, że w chwili zawarcia związku małżeńskiego tworzy się tak zwany majątek wspólny. To oznacza, że od tej pory zarówno dochody każdego z małżonków, jak i zakupione przez nich przedmioty wchodzą w skład majątku wspólnego. Oczywiście każdy z małżonków ma również majątek osobisty, czyli dobra, które nie wchodzą w skład wspólnoty majątkowej. Jednak para może udać się do notariusza w celu podpisania intercyzy, która może przybrać różne formy. Można ją podpisać zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania. Jeśli wybierzecie się do doświadczonego notariusza, z pewnością będzie on w stanie wyjaśnić wam wszystkie szczegóły.

Sprawdź!
Odnowienie przysięgi małżeńskiej – niezbędne informacje odnośnie tego jak, gdzie i kiedy ją wykonać

Kiedy podpisać intercyzę?

Intercyza wciąż budzi sporo kontrowersji i wielu osobom kojarzy się głównie z brakiem zaufania w stosunku do małżonka. Jednak podpisanie intercyzy w wielu przypadkach ma po prostu na celu zabezpieczenie swojej rodziny i współmałżonka przed konsekwencjami ryzykownych decyzji związanych z inwestowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na podpisanie intercyzy w formie aktu notarialnego już w trakcie trwania związku małżeńskiego. Warto jednak podkreślić, że majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa aż do momentu podpisania intercyzy stanowi część majątku wspólnego małżonków. W związku z tym można zdecydować się na ustanowienie podziału majątku wspólnego w trakcie jednej wizyty u notariusza. Powinieneś również wiedzieć o tym, że podpisanie intercyzy jest odwracalne i w każdej chwili możecie taką umowę zmienić lub rozwiązać. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego, jeśli planujecie podpisanie umowy majątkowej, jej zmianę lub rozwiązanie, koniecznie udajcie się do prawnika, który będzie w stanie wyjaśnić wam wszystkie kwestie związane z majątkiem wspólnym, a także nową umową majątkową.

Majątek wspólny małżonków – co wchodzi w jego skład?

Jeszcze przed ślubem i ewentualnym podpisaniem intercyzy powinieneś dokładnie dowiedzieć się, co właściwie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Otóż jeśli nie podpiszecie przed ślubem intercyzy, od dnia ślubu w skład majątku wspólnego wchodzi między innymi: wynagrodzenie każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego i osobistego, środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Z kolei do wspólnoty majątkowej nie zalicza się dóbr zgromadzonych przed zawarciem małżeństwa, spadków lub darowizn, przedmiotów użytku osobistego, dóbr otrzymanych w ramach odszkodowania za utratę zdrowia, a także praw autorskich.

Sprawdź!
Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?

Koszty związane z podpisaniem rozdzielności majątkowej

Jeśli zdecydujecie się na podpisanie intercyzy, będziecie musieli liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Zawarcie takiej umowy u notariusza to koszt około 600-700 zł, choć oczywiście dokładna cena zależy od wybranej kancelarii notarialnej i obowiązujących tam stawek.

Intercyza po ślubie – plusy i minusy

Zdecydowanym plusem podpisania intercyzy jest uchronienie współmałżonka przed odpowiedzialnością za ewentualne długi. Jeśli jedna osoba w związku prowadzi na przykład działalność gospodarczą, inwestuje swój majątek i jest obarczona większym ryzykiem powstania długów, zdecydowanie warto podpisać intercyzę. W ten sposób długi nie będą egzekwowane z majątku wspólnego, a jedynie z majątku jednego z małżonków. Z kolei do wad podpisania takiej umowy można zaliczyć mniejszą zdolność kredytową, niż gdyby para miała wspólność majątkową. Poza tym w takim przypadku małżonkowie nie mogą wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego, co również można zaliczyć do minusów podpisania intercyzy. Decyzja o podpisaniu intercyzy przedmałżeńskiej lub intercyzy po ślubie powinna być dobrze przemyślana. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, a następnie wspólnie podjąć odpowiedzialną decyzję.

Intercyza a dziedziczenie

Jeśli zastanawiasz się, jaki wpływ na dziedziczenie ma intercyza, powinieneś wiedzieć, że nie ma ona znaczenia w przypadku dziedziczenia ustawowego. To oznacza, że umowa majątkowa nie będzie wpływała na dziedziczenie majątku po zmarłym mężu lub żonie z uwzględnieniem praw dzieci do majątku. Jeśli małżonkowie chcą zrzec się prawa do dziedziczenia majątku małżonka po jego śmierci, mogą zawrzeć odpowiednią umowę u notariusza.

Sprawdź!
Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego 

Intercyza a długi

Intercyza jest świetnym sposobem, aby uchronić małżonka przed konsekwencjami między innymi ryzykownych inwestycji, jest podpisanie intercyzy. Jednak w przypadku podpisania intercyzy po ślubie trzeba pamiętać o tym, że jeśli długi powstały jeszcze przed jej podpisaniem, czyli w trakcie trwania wspólności majątkowej, należności mogą być egzekwowane z majątku każdego z małżonków.

Z pewnością zgodzisz się z tym, że zawarcie małżeństwa to bardzo wydarzenie w życiu każdej pary, która pragnie spędzić ze sobą resztę życia. Jednak nawet w obliczu wielkiej miłości i silnych uczuć warto zachować zdrowy rozsądek i podejść odpowiedzialnie do kwestii finansowych. Wiele osób wciąż błędnie uznaje podpisanie intercyzy po ślubie, jako przejaw braku zaufania i myślenia o rozwodzie. Jest to mylne przekonanie, ponieważ podpisanie takiej umowy może uchronić współmałżonka przed ewentualnymi długami i niesie ze sobą wiele korzyści. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię i podjąć wspólną decyzję jeszcze przed ślubem.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wymiana prawa jazdy po ślubie

Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Next Article
ślub konkordatowy dokumenty

Ślub konkordatowy – dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

Related Posts