Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego

Ślub, niekiedy zmiana nazwiska, to powody konieczności pojawienia się w urzędzie, w celu dokonania niezbędnych formalności. Sprawdź, o czym powinno się pamiętać.
Alicja Kamińska
wymiana dokumentów po ślubie

Nie tylko należy wiedzieć jakie dokumenty podlegają wymianie po wystąpieniu w związek małżeński, ale również ile jest na czasu. Wymiana dokumentów po ślubie to proces, który warto rozpocząć jeszcze przed udaniem się na podróż poślubną. Niezbędne jest posiadanie odpisu aktu małżeństwa, aby dokonać jakichkolwiek formalnych zmian. 

Kto wystawia akt małżeństwa potrzebny do wymiany dokumentów po ślubie?

Po ślubie cywilnym taki dokument wystawia najczęściej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Po ceremonii kościelnej (konkordatowej) kapłan udzielający sakramentu małżeństwa ma obowiązek w ciągu 5 dni od ceremonii wysłać do USC oświadczenia nowożeńców o woli zawarcia związku małżeńskiego. Na takiej podstawie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przygotowuje odpis aktu małżeństwa i wysyła pocztą, gdzie powinien trafić w ręce małżonków w ciągu 14 dni.

Wymiana dokumentów po ślubie – dowód osobisty

Chcąc zmienić nazwisko na takie, jakie posiada współmałżonek, można to zrobić w ciągu trzech miesięcy od daty ślubu. Potrzebny wniosek składa się w urzędzie osobiście lub elektronicznie. Potrzebny tu będzie założony profil zaufany. Co ważne, wymiana takiego dokumentu jest bezpłatna. Należy wiedzieć, ze po upływie 120 dni od daty zmiany danych w rejestrze PESEL stary dowód osobisty traci ważność. Wniosek o zmianę nazwiska w dowodzie można złożyć w każdym urzędzie, niezależnie od adresu zamieszkania, jednakże nie można zapomnieć o tym, że konieczny jest osobisty odbiór nowego dokumentu 

Sprawdź!
Odnowienie przysięgi małżeńskiej – niezbędne informacje odnośnie tego jak, gdzie i kiedy ją wykonać

Wymiana dokumentów po ślubie – prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Nie można zapomnieć o tym ważnym dokumencie podczas zmiany nazwiska. Termin na dokonanie tych formalności, to 30 dni od otrzymania nowego dowodu osobistego. Wniosek o wymianę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego można dokonać w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Pamiętaj o tym, że:

  • podczas składania wniosku należy mieć przy sobie nowy dowód osobisty, zdjęcia, orzeczenia lekarskie (opcjonalnie);
  • to usługa płatna, wynosząca 100,50 zł;
  •  czas oczekiwania na nowy dokument to około 9 dni roboczych.

Przy wymianie dowodu rejestracyjnego pamiętaj o kilku kwestiach

Pamiętaj o:

  • należy go wymienić w przypadku, kiedy małżonek jest współwłaścicielem lub właścicielem pojazdu i w dokumencie widnieją jego dane;
  • złożenie wniosku w urzędzie miasta i dołączenie karty pojazdu, nowego dowodu osobistego, dotychczasowego dowodu rejestracyjnego; 
  • wymagana opłata, to 54,50;
  • konieczność wydania 30 dni po otrzymaniu nowego dokumentu tożsamości;
  • za odbiorem czeka się do 30 dni.

Wymiana dokumentów po ślubie – paszport 

Należy wiedzieć, że stary paszport jest ważny jeszcze przez 60 dni po ślubie. Nie ma konieczności jego wymiany, jednakże opłaca się to zrobić. Wniosek należy złożyć w punkcie paszportowym i dołączyć zdjęcie. Kwota, jaką trzeba uiścić, to 140 zł. Najlepiej go złożyć w ciągu 30 dni od zmiany nazwiska. Na wydanie paszportu czeka się około miesiąca. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dokumenty do ślubu cywilnego

Dokumenty do ślubu cywilnego – jakie formalności należy spełnić, aby zawrzeć związek małżeński w urzędzie

Next Article
odnowienie przysięgi małżeńskiej

Odnowienie przysięgi małżeńskiej – niezbędne informacje odnośnie tego jak, gdzie i kiedy ją wykonać

Related Posts