Jakie słowa wymówić podczas powitania chlebem i solą? Poznaj znaczenie tradycji i sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

Alicja Kamińska
Powitanie chlebem i solą

Jak przebiega typowo polskie wesele? Oczywiście musi zacząć się od błogosławieństwa udzielonego parze młodej przez rodziców. Potem pan młody dojeżdża do bramy weselnej i przekupując wódką oczekujących jego przyjazdu, stara się przez nią przejechać. Gdy dotrze do miejsca docelowego, czas na witanie chlebem i solą. Dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu.

Chleb i sól – symbolika produktów

Dlaczego do powitania pary młodej wykorzystuje się akurat chleb i sól? Tradycja liczy sobie kilkaset lat, a kiedy zaczynała się kształtować w czasach pogańskich, to właśnie one były uważane za podstawowe elementy pożywienia. W tamtych czasach uważano, że przynoszą one szczęście i dobrobyt, oczyszczają ciało ze złych duchów i chronią przed ich pojawieniem się. Po przyjęciu chrześcijaństwa przez pogan chleb zyskał jeszcze większe znaczenie, ponieważ symbolizował ciało Pana Jezusa, był pokarmem nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

Powitanie chlebem i solą – jakie dziś ma znaczenie?

Jakie dziś ma znaczenie powitanie chlebem i solą? Przede wszystkim odnosi się ono do chrześcijańskiej wiary w Jezusa Chrystusa. Ma na celu podziękowanie Bogu za dary, jakie zesłał i poproszenie go o to, by w domu młodej pary nigdy nie zabrakło chleba. Poza tym to tradycja, która nawiązuje do polskiej gościnności. Nowi członkowie rodziny są obdarowywani tymi produktami i oficjalnie przyjmowani do rodziny.

Sprawdź!
Bukiety z balonów - na jakie okazje sprawdzą się najlepiej?

Gdzie odbywa się witanie chlebem i solą oraz co podczas niego powiedzieć?

Kiedyś wesela odbywały się głównie w domu panny młodej i to tam rodzice witali nowożeńców chlebem i solą. Obecnie ma to głównie miejsce przed wejściem do sali weselnej. Produkty zazwyczaj podaje się na jednej tacy, a gdy świeżo upieczeni małżonkowie dotrą na miejsce, rodzice witają ich i składają życzenia. 

Zaleca się, żeby nie były to długie przemowy, a krótkie kwestie okolicznościowe, na przykład takie jak „Witamy Was chlebem i solą i życzymy wszystkiego dobrego na nowej drodze życia.” Można posłużyć się także wierszykiem, wtedy mama panny młodej wypowiada kwestię: „Panno młoda, co wybierasz – chleb, sól czy pana młodego?”, na co ta odpowiada: „Chleb, sól oraz pana młodego, by zarabiał na niego.”

Powitanie chlebem i solą to zwyczaj, który jest ważny nie tylko dla chrześcijan, ale też dla wszystkich osób chcących dbać o polską tradycję. Jednak by zdecydować się na tę ceremonię, potrzeba chęci zarówno nowożeńców, jak i ich rodziców. Jeśli któraś ze stron sobie tego nie życzy, nie powinno się na nią naciskać.

Zobacz także:
Sprawdź!
Upominek dla gości weselnych – obowiązek czy przyjemny dodatek? Podziękowania dla gości. Sprawdź, na co się zdecydować!
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
piosenki dla rodziców

Jakie piosenki dla rodziców poruszają serca i wyciskają łzy z oczu? Top lista utworów na podziękowanie dla rodziców

Next Article
rzeźby z lodu

Szukasz niepowtarzalnej dekoracji na swoje wesele? Poznaj rzeźby z lodu, które z pewnością zachwycą wszystkich gości!

Related Posts