Urlop okolicznościowy ślub – własny lub bliskiej osoby. Kiedy pracownik może wykorzystać dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego?

Ślub to zawsze wielkie wydarzenie. Dlatego w prawie pracy pracownik ma zapewnione dodatkowe dni urlopowe. Sprawdź ile dni możesz dostać na ślubny urlop okolicznościowy.
Alicja Kamińska
urlop okolicznościowy ślub

Urlop okolicznościowy – ślub własny lub dziecka przysługuje każdemu pracownikowi. Mogą go wykorzystać zarówno nowożeńcy jak i ich rodzicie. Ilość dni urlopowych nie jest jednakowa w obydwu przypadkach. Dowiedz się ile dni wolnego przysługuje z tytułu własnego ślubu, a ile z okazji ślubu twojego dziecka.

Urlop okolicznościowy ślub – czym jest?

Urlop okolicznościowy to inaczej dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w szczególnych sytuacjach. Pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego w takich przypadkach jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb bliskiej osoby. Urlop okolicznościowy na ślub może zostać wykorzystany w dniu samego wydarzenia, jak również tuż przed nim, by dopełnić niezbędnych formalności.

Urlop okolicznościowy ślub został uregulowany prawnie w 1996 roku. Wtedy to za sprawą Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zdecydowano o prawie pracownika do usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy. Kodeks pracy nie reguluje prawnie tej kwestii.

Urlop okolicznościowy ślub – komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy na własny ślub przysługuje każdemu pracownikowi. Pracodawca ma obowiązek udzielić zgody na wykorzystanie urlopu w oczekiwanym przez pracownika terminie. Pracownik nie ma obowiązku wykorzystać urlopu w dniu ślubu, równie dobrze może przeznaczyć swój urlop na załatwienie formalności związanych ze zbliżającą się uroczystością. Choć konkretny czas na wykorzystanie dni urlopowych nie został dokładnie określony, to warto to zrobić w czasie około ślubnym. Kilka tygodni po uroczystości, pracodawca może zakwestionować złożony przez pracownika wniosek.

Sprawdź!
Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!

Urlop okolicznościowy ślub własny – ile dni przysługuje pracownikowi?

Urlop okolicznościowy ślub własny to okoliczność z okazji której pracownikowi przysługuje 2 dni urlopu. Aby otrzymać urlop okolicznościowy, pracownik musi złożyć wniosek. Bez problemu znajdziesz gotowe do pobrania wzory potrzebnych dokumentów. Prawidłowo uzupełniony wniosek powinien zawierać dane pracownika, pracodawcy, a także konkretne dni urlopu okolicznościowego. Warto w dokumencie zaznaczyć, że pracownik zobowiązuje się do udostępnienie do wglądu aktu małżeństwa. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie podanie sygnatury aktu ślubu cywilnego.

Urlop okolicznościowy – ślub dziecka

Nie tylko państwo młodzi mogą ubiegać się o dodatkowe dni urlopu. Także rodzice nowożeńców mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka przysługuje rodzicom w wymiarze 1 dnia. Rodzic zatrudniony na umowie o pracę, podobnie jak syn lub córka musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego. W tym przypadku konieczne jest przedstawienie kopii aktu małżeństwa. Nie dopełnienie tego obowiązku może skutkować zakwestionowaniem i cofnięciem urlopu.

Urlop okolicznościowy – czy jest płatny?

Podczas trwania urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jest ono wyliczane w podobny sposób jak ma to miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego. W pierwszej kolejności zostają obliczone składki stałe, a następnie składki zmienne wynagrodzenia. Co ważne, urlop okolicznościowy, w przeciwieństwie do wypoczynkowego nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli zamierzasz skorzystać z niego, by załatwić ważne dla ciebie sprawy, pamiętaj, że możesz dostać maksymalnie 2 dni wolnego.

Sprawdź!
Przygotowania do ślubu i wesela – o czym należy pamiętać przy organizacji uroczystości? Lista najważniejszych rzeczy

Urlop okolicznościowy – ślub brata lub siostry

W rozporządzeniu dotyczącym urlopu okolicznościowego na ślub niestety nie zostali uwzględnieni bliscy krewni tacy jak brat lub siostra państwa młodych. Choć w wielu przypadkach tak bliska rodzina bierze czynny udział w przygotowaniach do ślubu, niestety nie przysługuje urlop okolicznościowy w związku z ich ślubem.

Urlop okolicznościowy – ślub kościelny

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać urlop okolicznościowy na okoliczność zawarcia ślubu kościelnego, to niestety nie ma takich informacji. Urlop okolicznościowy może zostać udzielony jedynie na czas zawarcia związku małżeńskiego, który ma skutki prawno-wyznaniowe. Mowa tu o ślubie cywilnym lub konkordatowym. Para młoda, która bierze ślub musi dobrowolnie wyrazić wolę zawarcia małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, lub duchownym, który podlega polskiemu prawu. Zawarcie ślubu wyznaniowego nie jest więc wystarczające, by ubiegać się o zwolnienie z pracy.

Urlop okolicznościowy – wymagania

Czy urlop okolicznościowy przysługuje wszystkim osobom pracującym? Okazuje się, że urlop okolicznościowy na ślub mogą uzyskać jedynie osoby zatrudnione z tytułu umowy o pracę. Ślub pracownika, który został zatrudniony na umowę o dzieło lub umowę zlecenie nie stanowi podstawy do ubiegania się o dodatkowe 2 dni wolnego w związku z zawarciem małżeństwa. Osoby biorące ślub muszą pamiętać o wcześniejszym złożeniu wniosku u swojego pracodawcy.

Urlop okolicznościowy na ślub to dodatkowe dni wolne związane z zawarciem małżeństwa. To ważne wydarzenie wymaga wielu przygotowań, dlatego powstało rozporządzenie regulujące tą kwestię. Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego należy złożyć wcześniej wniosek. Dobrze pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielić nam wolnego w związku ze ślubem. O dodatkową pulę dni wolnych z okazji ślubu możesz się starać jeśli wstępujesz w związek małżeński, lub dotyczy on twojego dziecka. W innych przypadkach można korzystać z urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź!
Jak odmówić wesela by nie urazić organizatorów? Czy trzeba się tłumaczyć i czy można zrobić to z klasą?
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Trampki ślubne

Trampki ślubne — jak nosić? Do czego pasują?

Next Article
makijaż ślubny dla brunetek

Idealny makijaż ślubny dla brunetki – zobacz, jak skraść serca gości weselnych

Related Posts