Swatka – kto to jest i czym się zajmuje?

Być może niejednokrotnie słyszałeś już termin swatka. Kto to właściwie jest? Taka osoba nazywana jest też doradcą matrymonialnym. Oznacza to, że pomaga zapoznawać ze sobą pary i tworzyć związki małżeńskie.
Rafał Laskowski
swatka kto to

W obecnych czasach mało kto słyszał w swoim życiu o swatce lub swacie. Jednak są to zawody, które wciąż funkcjonują. Prawdopodobnie prędzej spotkasz się z terminem doradcy lub pośrednika matrymonialnego. Sprawdź, kto to jest swatka, czym się zajmuje i kto może skorzystać z jej usług.

Swatka – kto to?

Swatka to osoba pośrednicząca w zawieraniu małżeństwa. Choć jest to żeńska odmiana wyrazu „swat”, to właśnie ona jest bardziej rozpowszechniona. Obecnie praktycznie żaden mężczyzna nie pracuje w zawodzie swata – nawet kobiet swatek jest już bardzo mało. W przeszłości wyglądało to jednak inaczej. To właśnie głównie mężczyźni pełnili taką funkcję, ponieważ krążyło przekonanie, że damska swatka przynosiła parze pecha. 

Na rolę swatki najlepiej nadają się osoby doświadczone w relacjach międzypłciowych. Do takiej pracy potrzeba wiele empatii i zdolności łatwego nawiązywania kontaktów. Mile widziana jest także przynajmniej podstawowa wiedza psychologiczna, choć nie jest całkowicie niezbędna. Umiejętne swatanie może być normalną, pełnoprawną i dochodową działalnością gospodarczą. Zawód ten nie ma jednak ściśle ustalonych ram – każdy specjalista działa inaczej.

Czy zawód swatki wciąż jest potrzebny?

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach nawiązywanie nowych relacji jest prostsze niż kiedykolwiek. Istnieją liczne portale społecznościowe, aplikacje randkowe oraz tradycyjne miejsca spotkań. Wystarczy więc tylko odrobina chęci, by nawiązać kontakt z drugim człowiekiem i zapoznać potencjalnego partnera.

Sprawdź!
Sukienka na wesele dla świadkowej – jaki krój i kolor sprawdzą się najlepiej?

Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Na świecie jest więcej singli niż kiedykolwiek, a istniejące związki często bywają nieszczęśliwe lub krótkotrwałe. Przez zamykanie się w świecie internetowym, prawdziwe interakcje stają się trudniejsze. Szczególnie ludzie introwertyczni i nieśmiali mają większą tendencję do zamykania się we własnym świecie – jest to bowiem bardzo łatwe.

To wszystko sprawia, że wiele osób po prostu czuje się niezwykle samotnie. Wyobcowaniu może towarzyszyć uczucie bezradności, niezrozumienia, a nawet zatracenia poczucia własnej wartości. W takiej sytuacji, świadomość tego, kto to jest swatka, może okazać się bardzo pomocna. Pomoc wykwalifikowanej osoby w odnalezieniu potencjalnego partnera bywa niezwykle wartościowa. Okazuje się szczególnie przydatna po utracie nadziei na szczęśliwy związek na skutek złamanego serca lub długiego, przygnębiającego okresu samotności.

Teraz wiesz już, kto to swatka i może nawet zastanawiasz się nad skorzystaniem z jej usług. Pamiętaj, że nie jest to praca łatwa, choć nietrudno ją bagatelizować. Taka osoba musi na co dzień pracować z ludzkimi emocjami i dobrze się w nich odnajdywać. Do jej zadań należy jak najlepsze poznanie każdego ze swoich klientów, poznanie ich charakteru, sytuacji życiowej i oczekiwań względem partnera. Dlatego można powiedzieć, że swatka po części pełni rolę psychologa i specjalisty od spraw sercowych. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent dla świadków jako wyraz podziękowania za pomoc w organizacji ślubu – sprawdź, co para młoda może dać świadkom!
Archiwum: wrzesień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ślub w grecji

Ślub w Grecji – niezapomniane przeżycie

Next Article
kształty paznokci

Najpopularniejsze kształty paznokci – jaka stylizacja płytki?

Related Posts