Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Świadek i świadkowa to osoby, bez których nie może się odbyć ceremonia ślubna. Swoją obecnością i podpisami poświadczają fakt zawarcia małżeństwa i wspierają nowożeńców podczas przysięgi. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i jakie są obowiązki drużby?
Rafał Laskowski
kto może być świadkiem na ślubie cywilnym

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu. Podczas przygotowań i w trakcie ceremonii młoda para może liczyć na wsparcie przyjaciół i rodziny. Szczególną rolę odgrywają w tym czasie świadkowie. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i kogo warto obdarzyć w tym dniu zaufaniem? Podpowiadamy!

Świadek i świadkowa – jaka jest ich rola?

Świadkowie to nieoceniona pomoc podczas ogromnego wyzwania organizacyjnego, jakim jest ślub i wesele. Panna młoda może liczyć na pomoc świadkowej w przygotowaniach do ślubu, a świadek jest skrzydłowym pana młodego i ma obowiązek dbać o gości. Świadkowie są także odpowiedzialni za wieczór panieński i kawalerski.

Czym kierować się przy wyborze świadków?

Wybór świadka jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, które spoczywa na przyszłych małżonkach. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym? Najczęściej rola świadków powierzana jest najbliższym przyjaciołom lub rówieśnikom z grona rodziny. Ważne, aby państwo młodzi mieli do nich pełne zaufanie. W końcu to ich wyjątkowy dzień!

Świadkowie na ślubie cywilnym

Niezależnie od tego, czy narzeczeni zdecydowali się wziąć ślub kościelny, konkordatowy czy ceremonia będzie cywilna, najważniejszą rolą świadków jest poświadczenie zawarcia związku małżeńskiego. Aby akt małżeństwa był ważny, na protokole ślubu muszą znajdować się podpisy:

  • pary młodej;
  • osoby udzielającej im ślubu;
  • świadków.
Sprawdź!
Ślub w lesie – czy to możliwe? Jak planować i zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź!

Ślub cywilny to uroczystość świecka, która najczęściej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przewodniczy jej urzędnik uprawniony do udzielenia ślubu. Niezbędna jest także obecność dwóch świadków. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

  1. Świadkowie mogą być osobami tej samej lub różnej płci;
  2. Świadkami mogą być osoby niewierzące lub innego wyznania;
  3. Świadkowie muszą być pełnoletni oraz być w stanie zrozumieć słowa przysięgi i treści podpisywanego dokumentu;
  4. Aby zostać świadkiem, niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport.

Kto nie może zostać świadkiem?

Wiesz już, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym. Istnieje także kilka przeciwwskazań przy wyborze drużby. Z oczywistych względów świadkiem nie może być osoba niema, niesłysząca lub niewidoma. Czy świadkiem na ślubie cywilnym może być osoba, która nie mówi w języku polskim? W przypadku ślubu cywilnego dopuszcza się taką możliwość pod warunkiem obecności tłumacza przysięgłego.

Ślub w urzędzie – obowiązki świadków

Narzeczeni wraz ze świadkami przedstawiają stosowne dokumenty przed kierownikiem USC, a następnie ma miejsce złożenie przysięgi. Po ceremonii panna młoda i pan młody wraz ze świadkami podpisują akt zawarcia małżeństwa i stają się oficjalnie mężem i żoną.

Rola świadków na weselu

Rola świadka nie kończy się jednak wraz z podpisem. Świadkowie są osobami, które jako pierwsze po urzędniku składają nowożeńcom życzenia i prowadzą ich w kierunku gości. To tutaj zaczynają się ich prawdziwe obowiązki, jak pomoc przy odbieraniu prezentów i kopert z pieniędzmi. Powinni także odciążać nowożeńców, opiekując się innymi gośćmi i dbając o spokojny przebieg imprezy.

Sprawdź!
Jak zorganizować ślub bez wesela?

Świadkowie – kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym? Przede wszystkim osoba, do której młodzi mają zaufanie. Wybierając świadka, pamiętaj, że niezbędnym wymogiem jest pełnoletniość oraz zdolność do zrozumienia treści słów przysięgi i tekstu dokumentu. Świadek powinien również posiadać ważny dokument poświadczający jego tożsamość.

Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
makijaż dla druhny

Makijaż dla druhny – sprawdzone sposoby na makijaż ślubny, który zachwyci nie tylko pannę młodą!

Następny artykuł
fryzura-na-wesele

Jak upiąć włosy do ślubu? – Najmodniejsza fryzura na wesele 2022. Poznaj trendy dla panny młodej i nie tylko

Zobacz też