Sukienka na wesele dla świadkowej – jaki krój i kolor sprawdzą się najlepiej?

Sukienka na wesele dla świadkowej to kreacja, która na pewno przyciągnie wzrok gości. Jednocześnie nie powinna przyćmić panny młodej, która ma być gwiazdą wieczoru. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wyboru sukni.
Alicja Kamińska
sukienka na wesele dla świadkowej

Świadkowa w wielu przypadkach jest najważniejszą  – zaraz po pannie młodej – kobietą na ślubie i weselu. Nic więc dziwnego, że uwaga gości w dużej mierze skupia się właśnie na niej. Sukienka na wesele dla świadkowej nie powinna więc być przypadkowa. Jakie zasady obowiązują pierwszą druhnę podczas wyboru swojej kreacji? Czy jakiś kolor jest szczególnie mile widziany? Co zrobić, aby uniknąć wpadki? Podpowiadamy!

Sukienka dla świadkowej na ślub

Na początku warto omówić kwestię sukienki na ślub. W zależności od tego, czy uroczystość odbywa się w świątyni, czy w urzędzie stanu cywilnego elegancka kreacja powinna być dopasowana do okoliczności.

Sukienka dla świadkowej na ślub cywilny

Uroczystości w USC zazwyczaj są mniej wystawne od tych w kościele. Dress code również jest wówczas nieco luźniejszy, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że świadkowa powinna przyjść na zaślubiny w sportowej sukience. Za najważniejsze kryterium możesz uznać sukienkę panny młodej. Jeżeli ona wybrała bardziej wystawną kreację, ty też możesz sobie na to pozwolić. Jeśli jednak sukienka panny młodej będzie skromna i minimalistyczna, nie wypada znacząco od niej odstawać.

Sprawdź!
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym, a kto nie?

Sukienka dla świadkowej na ślub kościelny

Jeżeli uroczystość ślubna odbywa się w kościele, wypada zachować odpowiedni dress code. Sukienki z dużym dekoltem czy głębokim rozcięciem raczej nie będą tutaj dobrze widziane. Najlepiej na tę okazję wybrać sukienkę o długości do kolan. Pamiętaj także, aby zakryć ramiona. Dobrze sprawdzi się bolerko albo marynarka.

Sukienka na wesele dla świadkowej – długa czy krótka?

Fason sukienki na wesele dla świadkowej może być w gruncie rzeczy bardzo różny. Wiele zależy od tego, w jakim stylu zaplanowana jest cała uroczystość. Warto jednak bardzo dobrze przemyśleć kwestię długości sukienki dla świadkowej na wesele.

Sukienka maxi, czyli taka sięgająca do kostek będzie dobrym wyborem na bardzo wystawne przyjęcie. Taki krój doskonale podkreśli zarówno ważną rolę świadkowej, jak i charakter całego wesela. Pamiętaj jednak, że tak długa suknia może być dosyć niewygodna dla osoby, która nie ma zbyt dużego doświadczenia w noszeniu takich krojów.

Standardowo najlepiej sprawdzi się wersja midi, czyli tak zwana sukienka koktajlowa. Ważne, aby nie była ona zbyt krótka. Na ogół spódnice mini nie są najlepszym wyborem na wesele. Wyjątkiem są oczywiście imprezy w określonej konwencji, jednak te trudno jest zestandaryzować.

Sukienka na wesele dla świadkowej – czy materiał ma znaczenie?

Rola świadkowej podczas ślubu i wesela jest niezwykle ważna, a pierwsza druhna zawsze ma ręce pełne roboty. Właśnie dlatego wybierają sukienkę dla świadkowej na wesele zawsze kieruj się nie tylko jej wyglądem, ale także wygodą. Właśnie dlatego warto wybierać takie materiały, które zapewniają swobodę ruchu i dobrą cyrkulację powietrza.

Sprawdź!
Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Podczas wybierania kreacji zwróć uwagę przede wszystkim na naturalne materiały. Dobrze sprawdzi się na przykład:

  • satyna bawełniana;
  • wełna;
  • jedwab;
  • len;
  • kaszmir;
  • wiskoza.

Suknie dla druhen powinny być zwiewne i lekkie. Nie wybieraj zbyt opinających ciało fasonów (które nie będą odpowiednie dla każdej sylwetki). Unikaj także zbyt obszernych kreacji. Najlepszym wyborem będzie lekka, ale odpowiednia dopasowana na figury sukienka z naturalnych materiałów.

Kolor sukienki dla świadkowej

Kolor sukienki weselne dla świadkowej powinien być dopasowany do charakteru uroczystości. Na tradycyjnych polskich weselach w stylu glamour dobrze sprawdzi się zarówno głęboki błękit, jak pudrowy róż. Często ważnym elementem organizacji wesela jest trzymanie się motywu przewodniego. Wówczas sukienka świadkowej i druhen powinna być z nim zgodna.

Modne w ostatnim czasie wesela w stylu boho to świetna okazja do wykorzystania naturalnych materiałów w kolorach ziemi. Jeżeli będzie to zgodne z dodatkami panny młodej, możesz pokusić się także o delikatne koronki.

Sukienka dla świadkowej – jakich wyborów unikać?

Na koniec warto poruszyć temat, który dla wielu osób jest w tym kontekście najbardziej istotny. Jakich decyzji unikać, aby uniknąć wpadki? Wiesz już, że zbyt obcisłe i za krótkie sukienki raczej nie są odpowiednim wyborem na wesele. A co z kolorami? Otóż istnieje kilka niepisanych zasad, o których warto pamiętać.

Niepisana zasada weselnego dress cod-u wyraźnie zaznacza, że powinno się unikać koloru czarnego. W naszej kulturze jest on utożsamiany bezpośrednio z żałobą. Jeżeli lepiej czujesz się w bardziej stonowanych kolorach, możesz zdecydować się na odcienie szarości albo granatu.

Sprawdź!
Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Sprawdź, jakie zadania na nią czekają!

Nie najlepiej widziana jest także intensywna czerwień. Ten kolor bardzo mocno rzuca się w oczy i może być odbierany jako próba odwrócenia uwagi od panny młodej. Możesz oczywiście zdecydować się na jakiś odcień czerwieni, jednak dobrze, aby był możliwie stonowany i przełamany delikatniejszymi dodatkami. Najbardziej powszechna jest zasada, według której nikt poza panną młodą nie powinien zakładać na ślub białej sukienki. Obecnie jednak biel nie jest jedynym możliwym wyborem dla panny młodej. Do tej kwestii warto więc podejść indywidualnie. Kremowa czy beżowa sukienka z odpowiednimi dodatkami nie zawsze musi okazać się złym pomysłem.

Podsumowanie

Sukienka na wesele dla świadkowej powinna być wybrana rozważnie i zgodnie z charakterem uroczystości. Ze względu na charakter swojej funkcji pierwsza druhna ma zazwyczaj doskonałą wiedzę na temat sukni panny młodej. Ma więc szansę wybrać pasującą do niej kreację również dla siebie.

Zobacz także:
Sprawdź!
Swatka – kto to jest i czym się zajmuje?
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
obowiązki świadkowej

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Sprawdź, jakie zadania na nią czekają!

Next Article
świadek na ślubie

Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Related Posts