Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Rafał Laskowski
świadek na ślubie

Moment, w którym przyjaciel lub bliski członek rodziny prosi nas o bycie świadkiem na jego ślubie, zawsze jest pełen emocji. Świadczy przecież o ogromnym zaufaniu z jego strony. Zanim jednak wzruszony odkrzykniesz: „tak, zgadzam się!”, sprawdź, z jakimi zobowiązaniami wiąże się taka decyzja. Obowiązek świadka nie ogranicza się bowiem do przyjścia na uroczystość i podpisania dokumentu. Świadek na ślubie to ważna rola społeczna i kulturowa, która dla niektórych może okazać się przytłaczająca.

Świadek na ślubie cywilnym – jaka jest jego rola?

Świadek na ślubie ma bardzo wiele zobowiązań względem przyszłej panny lub pana młodego. Od momentu, kiedy zgodzi się przyjąć tę funkcję aż do chwili, kiedy z sali weselnej wyjdą ostatni goście, staje się on prawą ręką jednego z narzeczonych.

Dokładne obowiązki i różnią się od siebie w zależności od tego, czy będziesz świadkiem pana, czy panny młodej. Poniżej znajdziesz jednak listę najważniejszych zadań do wykonania.

Obowiązki świadka i świadkowej przed ślubem

Świadkiem stajesz się już w momencie, kiedy zgadzasz się nim zostać. Czyli zazwyczaj wiele miesięcy przed ślubem i weselem.

Sprawdź!
Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?

Do jednego z najważniejszych zadań świadkowej należy pomoc w wyborze sukni ślubnej i dodatków. Przyszła pierwsza druhna powinna być obecna podczas przymiarek. Dzięki temu będzie mogła posłużyć pannie młodej praktyczną i (co bardzo ważne obiektywną poradą). Odgrywa ona także ważną rolę w organizacji wesela, szczególnie pod kątem znalezienia i umówienia makijażystki i fryzjera dla przyszłej panny młodej.

Do obowiązków świadka należy natomiast znalezienie i zorganizowanie transportu na wesele. Tradycyjnie jest on także odpowiedzialny na wybór alkoholu na przyjęcie weselne i za zapewnienie tego, że trunków nigdy nie zabraknie na stole. Nie można także zapomnieć o tym, że to świadkowie są odpowiedzialni za organizację wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Spoczywa na nich wybór miejsca (zgodny ze stylem bycia narzeczonych), lista gości oraz prezentów.

Rola świadka i świadkowej w dniu ślubu

Rola świadków w dniu wesela nie ogranicza się jedynie do złożenia podpisu na odpowiednim dokumencie. Świadkowa przez cały dzień towarzyszy pannie młodej w przygotowaniach. Dba o to, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Często także pilnuje terminów i służy poradą zdenerwowanej przyjaciółce. Nie bez znaczenia jest także wsparcie emocjonalne, którego trzeba jej udzielić w tym stresującym czasie.

Jak już wiesz świadek jest odpowiedzialny za zorganizowanie transportu do kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Tradycyjnie sprawuje on także pieczę nad obrączkami. Po uroczystości świadomie stoją u boku świeżo upieczonych małżonków, którzy przyjmują gratulacje i prezenty. Odkładają kwiaty i upominki w przeznaczone do tego miejsca, a następnie odpowiadają za ich transport, tak aby po weselu bezpiecznie trafiły do młodych.

Sprawdź!
Pomysły na prezent od świadków – 4 niezawodne upominki

Jakie cechy powinna mieć dobra świadkowa, a jakie dobry świadek?

Kiedy przyszli małżonkowie decydują się na wybór swoich świadków z reguły kierują się sercem. W tej roli zawsze chwielibyśmy widzieć osoby nam najbliższe. Kto sprawdzi się lepiej niż brat, który jest jednocześnie mentorem albo przyjaciel ze szkolnej ławy, który zawsze wyciąga do nas pomocną dłoń.

Oprócz emocji trzeba jednak dopuścić do głosu także rozsądek. Jak zaznaczyliśmy już wyżej na świadkach ciążą bardzo odpowiedzialne obowiązki i zadania do wykonania. Czasami zdecydowanie lepszym wyborem będzie świetnie zorganizowana kuzynka, a nie najbliższa przyjaciółka, która zawsze gubi się w terminach.

Jakie są więc cechy dobrego świadka (niezależnie od jego płci)? Koniecznie weź pod uwagę:

  • obowiązkowość;
  • punktualność;
  • zdolności organizacyjne;
  • dynamiczność;
  • łatwość w kontaktach z ludźmi.

Nie bez znaczenia jest także kwestia czasu i dyspozycyjności. Weź pod uwagę fakt, że przygotowania do ślubu trwają często wiele miejscy i wymagają zaangażowania. Osoba, która ma ciężką sytuację w pracy, czy na przykład małe dzieci na głowie, może zwyczajnie nie mieć głowy do takich formalności. Właśnie dlatego nie obrażaj się, kiedy ktoś ci odmówi. Zadanie, o którym mowa, jest naprawdę odpowiedzialne.

Oczywiście do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem. Nie wybierasz przecież pracownika na stanowisko w korporacji, tylko drużbę lub pierwszą druhnę na własnym ślubie. Mimo wszystko warto mieć z tyłu głowy, że dobry świadek to osoba, na której możesz polegać.

Świadek na ślubie kościelnym – kto może nim zostać?

Jeżeli para młoda zdecydowała się na ślub kościelny lub konkordatowy, często pojawiają się wątpliwości odnośnie do świadków. Nie ułatwiają tego liczne mity i stereotypy, które pomimo upływu lat nie znikają.

Sprawdź!
Sukienka na wesele dla świadkowej – jaki krój i kolor sprawdzą się najlepiej?

Młoda para, która chce wziąć ślub wyznaniowy, powinna być (przynajmniej w teorii) aktywnymi wyznawcami religii, na której obrządek się decyduje. Z tego powodu młodzi muszą spełnić liczne wymagania, między innymi przejść nauki przedmałżeńskie i odbyć spowiedź. Warto jednak zaznaczyć, że te procedury nie dotyczą świadków.

Wymagania, które musi spełnić świadek na ślubie kościelnym, zostały dokładnie wyszczególnione w Kodeksie prawa kanonicznego. Zgodnie z opublikowanymi tam przepisami świadkiem nie może zostać osoba, która:

  • jest niepełnoletnia;
  • ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych;
  • jest niewidoma lub głucha.

Warto zaznaczyć, że ten ostatni punkt nie wynika bynajmniej z dyskryminowania osób z niepełnosprawnościami. Pojawił się on wyłącznie dlatego, że osoby z wymienionymi problemami nie są w stanie fizycznie poświadczyć, że przysięgę przed księdzem złożyły dokładnie te osoby, które to deklarują.

Czy świadek na ślubie kościelnym musi być wierzący?

Jak widzisz w prawie kanonicznym nie ma ani słowa na temat tego, że świadkowa na ślubie musi być osobą wierzącą, posiadającą bierzmowanie czy pozostającą w stanie wolnym. Tego natomiast dotyczą najczęstsze wątpliwości.

Drogi do bycia świadkiem na ślubie konkordatowym nie może zamykać żaden stan cywilny, wyznanie lub jego brak, identyfikacja z konkretną płcią ani pochodzenie czy kolor skóry. Jedyne formalne przeciwwskazania to te wymienione powyżej.

Świadek na ślubie – jakich dokumentów potrzebuje?

Przygotowania do uroczystości ślubnych to nie tylko pozytywne emocje. Państwo młodzi i świadkowie muszą zmierzyć się także z ogromem bardzo różnych formalności. Na szczęście w kwestii świadków sytuacja nie jest szczególnie skomplikowana.

Sprawdź!
Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić

Zarówno ślub w urzędzie stanu cywilnego, jak w świątyni będzie wymagał od świadków posiadania dokumentów, które potwierdzają ich tożsamość. W przeważającej większości przypadków wystarczy ważny dowód osobisty. Jeżeli jednak świadek na ślubie jest obcokrajowcem, konieczne będzie okazanie paszportu.

Rola świadka na weselu

Świadkowie pełnią niezwykle istotną rolę na przyjęciu weselnym. W dalszym ciągu mają za zadanie wspierać świeżo upieczonych małżonków. Ich najważniejszym zadaniem podczas imprezy jest jednak opieka nad gośćmi. Jeżeli uczestnicy imprezy mają jakieś pytania albo wątpliwości, powinni zwracać się z nimi nie do młodych, a właśnie do świadków. W ten sposób bohaterowie wieczoru nie muszą zawracać sobie głowy drobnymi problemami i mogą po prostu cieszyć się swoim świętem.

Świadkowa zazwyczaj towarzyszy pannie młodej podczas oczepin. Ważną rolą świadka jest natomiast wznoszenie toastów. W ostatnich latach coraz bardziej popularny jest zwyczaj, podczas którego drużba wygłasza krótką przemowę na cześć pana młodego. Powinna ona być żartobliwa w tonie. Najlepiej, aby nawiązywała do momentu, w którym panowie się poznali. To tradycja, która przyszła do nas z Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie nie w każdym przypadku jest to obowiązkowy element wieczoru.

Do roli świadków należy także żegnanie wychodzących gości. Powinni oni także nadzorować porządkowanie sali już po zakończonych uroczystościach. Bardzo często jest więc tak, że opuszczają oni miejsce wesela po samych młodych.

Ubiór świadka na ślubie – najważniejsze zasady

Tradycyjnie świadek na ślubie ma na sobie garnitur, a świadkowa sukienkę, która nie powinna swoją krzykliwością przyćmić kreacji panny młodej. Podczas współczesnych ślubów wszystko powinno jednak zostać omówione i skonsultowane z narzeczonymi.

Sprawdź!
Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Sprawdź, jakie zadania na nią czekają!

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się wesela z motywem przewodnim. Ubiór świadka jest tego bardzo ważnym elementem. Zupełnie inny dress code będzie obowiązywał na minimalistycznym weselu industrialnym, a inny na przyjęciu ogrodowym w stylu boho.

Jeżeli panna młoda ma orszak druhen, są one zazwyczaj ubrane w podobnym stylu. W dobrym tonie jest jednak pozostawić ostateczną decyzję co do kroju sukienku każdej kobiecie z osobna. Nie każdy fason pasuje do każdej sylwetki, a najważniejsze jest to, aby na przyjęciu weselnym każdy czuł się swobodnie.

Świadek na ślubie – podsumowanie

Bycie świadkiem na ślubie to bardzo duże wzywanie, ale również ogromna satysfakcja z postawionego przed nami zadania. Jeżeli po przeczytaniu tego artykuły uważasz, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu, nie wahaj się zgodzić. Jeśli jednak czujesz, że ta rola cię przerasta, bądź szczery. Dobry świadek na ślubie to ten, który naprawdę cieszy się z powierzonej mu roli.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sukienka na wesele dla świadkowej

Sukienka na wesele dla świadkowej – jaki krój i kolor sprawdzą się najlepiej?

Next Article

Bukiety z balonów - na jakie okazje sprawdzą się najlepiej?

Related Posts