Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Sprawdź, jakie zadania na nią czekają!

Alicja Kamińska
obowiązki świadkowej

Świadkowa to jedna z najważniejszych, po parze młodej, osób na ślubie i weselu. To na jej barkach spoczywa pomoc w organizacji wesela, zajęcie się zestresowaną panną młodą oraz rozruszanie gości na przyjęciu. Jeżeli zostałaś wybrana na świadkową, ale nie masz pojęcia, jakie zadania na ciebie czekają, zapoznaj się z poniższym tekstem. Podpowiadamy, jakie są obowiązki świadkowej i czym jej rola różni się od osoby druhny.

Druhna a świadkowa – różnice

Wielu osobom wydaje się, że druhna oraz świadkowa to ta sama rola, a tym samym, że obydwie mają dokładnie te same obowiązki. Nic bardziej mylnego! Chociaż łączy je kilka aspektów, rola świadkowej jest o wiele większa niż typowej druhny.

Oczywiście zdarza się, że świadkowa jest jednocześnie jedną z druhen, które towarzyszą pannie młodej w trakcie przygotowań do ślubu oraz przy ołtarzu. O pełnienie roli świadkowej proszone są jednak zazwyczaj najbliższe przyjaciółki, co do których nie ma wątpliwości, że można na nich polegać. Oprócz tego mają one także i inne obowiązki daleko wykraczające poza zadania powierzone pozostałym druhnom. Spośród nich najważniejsze jest podpisanie dokumentów poświadczających, że ślub się odbył. Bez świadka i świadkowej zawarcie związku małżeńskiego po prostu się nie będzie ważne. Jeżeli zatem zostałaś wybrana na świadkową, pamiętaj o dowodzie osobistym!

Sprawdź!
Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić

Oczywiście to tylko jedno z wielu innych zadań, o których podjęcie się świadkowa zostanie poproszona. Sprawdź, co jeszcze należy do jej obowiązków, zarówno przed ślubem, jak i w jego trakcie. Uprzedzamy – obowiązki świadkowej to nie bułka z masłem!

Pomoc w wyborze sukni ślubnej

Wiele przyszłych panien młodych, które poszukują idealnej, wymarzonej sukni ślubnej potrzebuje jak najwięcej wsparcia. Zazwyczaj zaprasza na zakupy swoją matkę oraz świadkową. Czasami do zabawy dołączają także druhny, co nie tylko pozwala zamienić obowiązek w rozrywkę, ale i zdejmuje presję z samej świadkowej.

Pamiętaj jednak, że panna młoda prawdopodobnie najbardziej ufa właśnie w twój osąd. Nie bez powodu poprosiła cię o pomoc w przygotowaniach do najważniejszego dnia jej życia! Postaraj się zatem być z nią całkowicie szczera – jeżeli uważasz, że przymierzony przez nią strój nie prezentuje się korzystnie, delikatnie zasugeruj zmianę.

Ponadto może się zdarzyć, że pomiędzy panną młodą a pozostałymi uczestniczkami wypadu narodzą się konflikty. Jest to szczególnie częste na linii matka-córka. Starsza kobieta, z innego pokolenia i o zupełnie innym podejściu do mody, może spróbować “przepchnąć” swoją wizję idealnej sukni ślubnej. W przypadku, kiedy widzisz, że sytuacja ulega zaognieniu, interweniuj! Uspokój pannę młodą, a następnie weź matkę na stronę i, mówiąc wprost, postaraj się przemówić jej do rozsądku!

Sukienka dla świadkowej i druhen

Niewykluczone, że jako świadkowa zostaniesz poproszona o pomoc w organizacji sukienek dla siebie oraz pozostałych druhen. Oznacza to, że nie tylko będziesz musiała dostosować styl sukien do charakteru ceremonii oraz zdecydować, w czym ty sama będziesz czuła się komfortowo – do twoich obowiązków należy także konsultowanie się z innymi druhnami i przekazanie im życzeń panny młodej.

Sprawdź!
Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Idealna sukienka dla świadkowej to taka, która nie odstaje zbytnio od sukni ślubnej panny młodej. Jeżeli ta wybiera ślub bogaty i wystawny, nie decyduj się na sukienkę, która pozostanie całkowicie niezauważona. Z drugiej strony, w przypadku gustownego, ale i skromnego przyjęcia nie pojawiaj się w sukni balowej.

Wiele zależy także od tego, jaki charakter ma ślub. W przypadku ceremonii w urzędzie wybór twojej sukienki może być bardziej swobodny – oczywiście w granicach rozsądku. Jeżeli jednak jest to ślub w kościele, twój ubiór powinien być dostosowany do sakralnego charakteru tego miejsca. Oznacza to rezygnację z dużych dekoltów, krótkich spódniczek i zanadto odsłoniętych ramion.

Fryzura i makijaż na ślub

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku sukienki, panna młoda może poprosić cię o radę w kwestii doboru jej fryzury i makijażu. Niekoniecznie oznacza to, że to ty masz je wykonać. Twoim obowiązkiem może być natomiast znalezienie salonu kosmetycznego i fryzjerskiego, który specjalizuje się w ślubnej uroczystości. Warto także, abyś pojawiła się na próbach doboru makijażu i fryzury – jako moralne wsparcie dla przyjaciółki.

O czuwanie nad odpowiednim wygląd panny młodej warto zadbać także w dniu ślubu. Nawet w przypadku zatrudnienia profesjonalistów może zdarzyć się jakaś nieprzewidziana sytuacja np. odwołanie wizyty w salonie. Wówczas to do obowiązków świadkowej będzie należało wkroczenie do akcji i znalezienie optymalnego rozwiązania.

Organizacja wieczoru panieńskiego

Do jednego z obowiązków świadkowej należy organizacja wieczoru panieńskiego. Do ciebie należy zatem ustalenie budżetu (tradycyjnie to świadkowa i druhny płacą za zorganizowanie wieczoru), wybór miejsca, w którym się on odbędzie, a także zaproszenie wszystkich przyjaciółek panny młodej i zakupienie prezentów z jego okazji.

Sprawdź!
Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Pamiętaj, że wieczór panieński to okazja dla odstresowania się i dobrej zabawy. Zadbaj zatem o to, aby twój wybór spodobał się przede wszystkim pannie młodej!

Niezbędnik świadkowej – co warto mieć przy sobie podczas ślubu i wesela?

Wypadki się zdarzają, a ślub i wesele nie są tutaj żadnymi wyjątkami. Jako świadkowa, czyli wsparcie i pomocna dłoń panny młodej, do twoich obowiązków należy ograniczenie nieoczekiwanych incydentów do minimum. Z tego powodu warto, abyś miała przy sobie kilka przedmiotów, które pomogą w uporaniu się z problemami. Do tzw. niezbędnika świadkowej należą:

  • igła z nicią;
  • zapasowa para rajstop albo pończoch;
  • guma do żucia;
  • akcesoria do higieny (np. mokre chusteczki, tampony, podpaski itp.);
  • zestaw do makijażu;
  • szczotka do włosów i kilka dodatkowych spinek;
  • mini apteczka zawierająca: środki na ból głowy, łagodne leki uspokajające, proszki na niestrawność, plastry i środek odkażający.

Powyższe przedmioty schowaj w bezpiecznym, ale i łatwo dostępnym miejscu. Może to być twój samochód lub, jeżeli wesele odbywa się w hotelu, recepcja.

Rola świadkowej na ślubie

Pomoc świadkowej przydaje się nie tylko przy organizacji ślubu, ale przede wszystkim w jego trakcie. Prócz wspomnianego wcześniej obowiązku podpisania dokumentów, do obowiązków świadkowej na ślubie należy:

  • przejęcie bukietu ślubnego panny młodej podczas niektórych momentów ceremonii i w trakcie witania się państwa młodych z gośćmi;
  • zadbanie o nienaganny wygląd panny młodej: sprawdzanie stanu makijażu i fryzury, poprawianie welonu i trenu, jeżeli zaistnieje taka potrzeba;
  • zbieranie podarków i kwiatów dla państwa młodych – najprawdopodobniej będą to prezenty kosztowne, a w najlepszym razie wręczone zostaną koperty z pieniędzmi; bądź zatem przygotowana na ich bezpieczne ukrycie;
  • czasami do obowiązków świadkowej należy wskazanie gościom weselnym drogi na przyjęcie. Postaraj się jak najdokładniej ją opisać; aby ułatwić sobie zadanie, możesz nawet zakupić mapę okolicy.
Sprawdź!
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym, a kto nie?

Sto lat, młodej parze, czyli wznoszenie toastu

Kiedy ślub już za wami, czas na wesele! Jedną z tradycji jest wygłaszanie podczas przyjęcia przemówień pod adresem pary młodej. To zadanie przypada rodzicom, niektórym krewnym oraz świadkowej i świadkowi.

Oczywiście nie jest łatwo napisać dobre przemówienie, który przykuje uwagę i spodoba się zarówno parze młodej, jak i zgromadzonym weselnikom. Warto dokładnie przemyśleć, co chce się powiedzieć. Twój toast może zawierać zabawną (jednak nie wulgarną czy obraźliwą) anegdotkę, np. dotyczącą pierwszego spotkania państwa młodych, historię przyjaźni z panną młodą oraz życzenia na nową drogę życia.

Zadania świadkowej podczas wesela

Kiedy mowy weselne zostały wygłoszone, a pierwszy posiłek i drink zostały już spożyte, czas na zabawę! Nie wahaj się rzucić w jej wir – w końcu bycie świadkową to nie same obowiązki. Zaraź swoim dobrym humorem resztę gości i poproś ich do celebrowania tej radosnej okazji. Tańcz, śpiewaj i od czasu do czasu upewniaj się, że nie jesteś potrzebna parze młodej.

Jeżeli masz do czynienia z tradycyjnym ślubem i weselem, najprawdopodobniej nie obędzie się bez oczepin. Postaraj się zatem nie pić zbyt dużo, aby o północy móc jeszcze utrzymać się na nogach. Do twoich obowiązków będzie należało m.in. odczepienie i przytrzymanie welonu panny młodej oraz pomoc w zorganizowaniu konkursów. Pamiętaj, że o tej porze spora część gości może być już mocno nietrzeźwa; dlatego postaraj się zadbać, aby zabawy oczepinowe odbyły się bez nieprzyjemnych incydentów.

Sprawdź!
Świadkowa – kim jest i jaką pełni funkcję? Obowiązki prawej ręki panny młodej

Świadkowa, czyli prawa ręka panny młodej

Naszym zdaniem każda panna młoda powinna dobrze przemyśleć wybór świadkowej – tak ważna rola nie powinna przypaść osobie, która ugnie się pod presją i wycofa w ostatniej chwili. Nie da się bowiem ukryć, że rola świadkowej należy do zaszczytnych, ale i bardzo wymagających. To osoba, która nie tylko ma mnóstwo obowiązków, zarówno przed ślubem, jak i po nim. Idealna świadkowa bowiem dba także o dobre samopoczucie panny młodej, wspiera ją w trudnych decyzjach i stresujących chwilach oraz pomaga w rozwiązywaniu konfliktów z gośćmi, organizatorami oraz, nierzadko, druhnami.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sesja zaręczynowa

Sesja zaręczynowa – powody, dla których warto wziąć uwagę w sesji narzeczeńskiej. Poznaj najciekawsze inspiracje!

Next Article
sukienka na wesele dla świadkowej

Sukienka na wesele dla świadkowej – jaki krój i kolor sprawdzą się najlepiej?

Related Posts