Wymagania formalne:
- pełnoletniość
- pełna zdolność do czynności prawnych
- zdolność do zrozumienia treści przysięgi i podpisywanego dokumentu
- ważny dowód osobisty lub paszport
Jeżeli spodziewasz się, że twój przyjaciel lub przyjaciółka może zwrócić się do ciebie z prośbą o świadkowanie, koniecznie sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania formalne. Z treści tego poradnika dowiesz się, kto może być świadkiem na ślubie kościelnym oraz czy podobne wymagania trzeba spełniać w przypadku ślubu w urzędzie stanu cywilnego.
Jakie są obowiązki świadków przed ślubem?
Rola świadka i świadkowej rozpoczyna się na długo przed wyznaczoną datą ślubu. Świadkowie powinni aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach przygotowań do najważniejszego dnia w życiu przyszłych nowożeńców. Często się zdarza, że przejmują oni rolę drużby i druhny.
Obowiązki świadkowej to nie tylko asystowanie pannie młodej podczas uroczystości, ale także pomoc w wyborze odpowiedniej sukni ślubnej oraz zorganizowanie niezapomnianego wieczoru panieńskiego. Podobna rola spoczywa na świadku, który powinien służyć radą młodemu panu przy wybieraniu garnituru, dbać o przybyłych na uroczystość gości weselnych oraz pilnować, by na stołach niczego nie brakowało. Drużba nie może również zapomnieć o organizacji wieczoru kawalerskiego.
Kto może zostać świadkiem na ślubie cywilnym?
Wymagania stawiane przed świadkami podczas uroczystości w urzędzie stanu cywilnego dotyczą przede wszystkim wieku. Aby móc złożyć podpis w protokole potwierdzającym fakt zawarcia małżeństwa przez parę młodą, świadek i świadkowa muszą być osobami pełnoletnimi. Kolejnym wymogiem jest legitymowanie się ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport.
W przypadku gdy wśród świadków jest osoba z zagranicy, która nie mówi po polsku, po stronie nowożeńców leży wówczas obowiązek sprowadzenia na uroczystość tłumacza przysięgłego. W przypadku ślubu konkordatowego takiego obowiązku nie ma.
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?
W przypadku ślubu konkordatowego wymagania prawne stawiane przed świadkami nie różnią się znacząco od tych, jakie obowiązują w urzędzie stanu cywilnego. Najważniejszym wymogiem, jaki muszą spełniać świadkowie, jest pełnoletniość dająca zdolność podejmowania czynności prawnych. Do poświadczenia w protokole zawarcie sakramentu małżeństwa przez młodą parę, należy koniecznie mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
Obalamy mity 👰
Świadkowie nie muszą być osobami różnej płci. Nie ma także znaczenia, czy świadek jest osobą innego wyznania. Świadek nie musi przedstawiać świadectwa bierzmowania, zaświadczenia o odbyciu spowiedzi ani potwierdzenia praktykowania wiary.
Prawo kanoniczne wymaga jedynie, aby świadkowie byli osobami o odpowiednich kwalifikacjach moralnych. To oznacza w praktyce, że nie może być osobą, która dokonała apostazji.
Niektórzy księża mogą wymagać od świadków czynnego życia religijnego. Jeśli dany kapłan nie wyrazi zgody na świadkowanie np. osoby bez bierzmowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć ślub w innej parafii. Owszem, potrzeba do tego zgody Waszego proboszcza, ale nie może odmówić bez ważnego powodu (nie są nim własne wymagania nieistniejące w prawie kanonicznym).
Kto może pełnić funkcję świadka? Wymagania dodatkowe
Jak widać świadkiem może zostać praktycznie każda osoba, która spełnia podstawowe wymagania formalne. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia. Funkcji tej nie mogą pełnić osoby chore umysłowo, a także jednocześnie głuche i niewidome. Aby zorganizować ślub, narzeczeni muszą udać się do USC i księdza proboszcza najpóźniej 1–3 miesiące przed planowaną datą wstąpienia w związek małżeński, aby spisać protokół przedślubny (zależnie od wymagań parafii).
Podsumowanie
Wiesz już, kto może być świadkiem na ślubie kościelnym. Świadkowanie to bardzo ważne zadanie oraz prawdziwy zaszczyt dla osób pełniących te role. Spełniając kilka wymagań formalnych, możesz bez przeszkód towarzyszyć bliskim ci osobom podczas wstępowania na nową drogę życia oraz wznieść toast na ich cześć podczas wesela.
Inni często pytają…
Czy świadek na ślubie kościelnym musi iść do spowiedzi?
Nie. Zdarza się, że proboszcz wymaga od narzeczonych i świadków zaświadczenia o odbyciu spowiedzi, ale nie jest to wymóg prawa kanonicznego. Można wówczas poszukać parafii o bardziej liberalnym podejściu do sprawy.
Co potrzebuje świadek do ślubu kościelnego?
Jedyne, czego potrzebuje świadek do poświadczenia ślubu kościelnego, to ważny dokument tożsamości. Dane osobowe świadków będą bowiem spisane w zakrystii przed ślubem i będą oni musieli podpisać się na protokole.
Czy można wziąć ślub kościelny bez świadków?
Nie. Kodeks Prawa Kanonicznego wymaga obecności dwóch świadków (nie licząc kapłana) przy zaślubinach. Nie muszą to być koniecznie „tradycyjni” druhna i drużba. Świadkiem może być dowolna osoba z rodziny lub nawet nieznajomy, który spełni tę rolę tylko formalnie.
Zobacz także:- Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?
- Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić
- Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?
- Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?
- Świadkowa – kim jest i jaką pełni funkcję? Obowiązki prawej ręki panny młodej
- Prezent dla świadków jako wyraz podziękowania za pomoc w organizacji ślubu – sprawdź, co para młoda może dać świadkom!