Świadkowa i świadek na ślubie i weselu – kto może być świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Świadkowie to nieodłączni towarzysze pary młodej w najważniejszym dla nich dniu. Rola świadka na ślubie to bardzo odpowiedzialne zadanie. Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym? Jakie są wymagania, by zostać świadkiem na ślubie cywilnym? Sprawdź!
Rafał Laskowski
kto może być świadkiem na ślubie kościelnym

Jeżeli spodziewasz się, że twój przyjaciel lub przyjaciółka może zwrócić się do ciebie z prośbą o świadkowanie, koniecznie sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania formalne. Z treści tego poradnika dowiesz się, kto może być świadkiem na ślubie kościelnym oraz czy podobne wymagania trzeba spełniać w przypadku ślubu w urzędzie stanu cywilnego.

Jakie są obowiązki świadków przed ślubem?

Rola świadka i świadkowej rozpoczyna się na długo przed wyznaczoną datą ślubu. Świadkowie powinni aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach przygotowań do najważniejszego dnia w życiu przyszłych nowożeńców. Często się zdarza, że przejmują oni rolę drużby i druhny. Obowiązki świadkowej to nie tylko asystowanie pannie młodej podczas uroczystości, ale także pomoc w wyborze odpowiedniej sukni ślubnej oraz zorganizowanie niezapomnianego wieczoru panieńskiego. Podobna rola spoczywa na świadku, który powinien służyć radą młodemu panu przy wybieraniu garnituru, dbać o przybyłych na uroczystość gości weselnych oraz pilnować by na stołach niczego nie brakowało. Drużba nie może również zapomnieć o organizacji wieczoru kawalerskiego.

Kto może zostać świadkiem na ślubie cywilnym?

Wymagania stawiane przed świadkami podczas uroczystości w urzędzie stanu cywilnego dotyczą przede wszystkim wieku. Aby móc złożyć podpis w protokole potwierdzającym fakt zawarcia małżeństwa przez parę młodą, świadek i świadkowa muszą być osobami pełnoletnimi. Kolejnym wymogiem jest legitymowanie się ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. W przypadku gdy wśród świadków jest osoba z zagranicy, która nie mówi po polsku, po stronie nowożeńców leży wówczas obowiązek sprowadzenia na uroczystość tłumacza przysięgłego. W przypadku ślubu konkordatowego takiego obowiązku nie ma.

Sprawdź!
Ślub w plenerze – jak zorganizować ślub cywilny w pięknym otoczeniu natury?

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?

W przypadku ślubu konkordatowego wymagania prawne stawiane przed świadkami nie różnią się znacząco od tych, jakie obowiązują w urzędzie stanu cywilnego. Najważniejszym wymogiem, jaki muszą spełniać świadkowie, jest pełnoletniość dająca zdolność podejmowania czynności prawnych. Do poświadczenia w protokole zawarcie sakramentu małżeństwa przez młodą parę, należy koniecznie mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Świadkowie nie muszą być osobami różnej płci. Nie ma także znaczenia, czy świadek jest osobą innego wyznania. Świadek nie musi przedstawiać świadectwa bierzmowania, zaświadczenia o odbyciu spowiedzi ani potwierdzenia praktykowania wiary.

Kto może pełnić funkcję świadka? Wymagania dodatkowe

Jak widać świadkiem może zostać praktycznie każda osoba, która spełnia podstawowe wymagania formalne. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia. Funkcji tej nie mogą pełnić osoby chore umysłowo, a także jednocześnie głuche i niewidome. Aby zorganizować ślub, narzeczeni muszą udać się do USC i księdza proboszcza najpóźniej miesiąc przed planowaną datą wstąpienia w związek małżeński.

Podsumowanie

Wiesz już, kto może być świadkiem na ślubie kościelnym. Świadkowanie to bardzo ważne zadanie oraz prawdziwy zaszczyt dla osób pełniących te role. Spełniając kilka wymagań formalnych, możesz bez przeszkód towarzyszyć bliskim ci osobom podczas wstępowania na nową drogę życia oraz wznieść toast na ich cześć podczas wesela.

Zobacz także:
Sprawdź!
Najlepsze prezenty na ślub – ranking TOP 17 pomysłów na prezent ślubny, który możesz podarować młodej parze
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
życzenia z okazji zaręczyn

Życzenia z okazji zaręczyn to sympatyczny sposób, aby przekazać gratulacje z tej okazji

Następny artykuł
ślub dwojga ludzi

Ślub - przełomowe wydarzenie czy przereklamowany obowiązek

Zobacz też