Wesele bez alkoholu – czy jest możliwe? Poznaj najnowszy kontrowersyjny trend ślubny!

Wesele zazwyczaj kojarzy się z całonocną zabawą suto zakrapianą alkoholem. Coraz częściej młodzi ludzie rezygnują z tego tradycyjnego podejścia. Dowiedz się, w jaki sposób zorganizować wesele bez alkoholu.
Alicja Kamińska
wesele bez alkoholu

Brak alkoholu na weselnym stole może zaskoczyć wielu gości. Jeśli młoda para nie spożywa trunków wysokoprocentowych, może się zdarzyć, że będą chcieli zorganizować wesele bez alkoholu. Jak to zrobić? Podpowiadamy, co jest ważne i jak przygotować gości na taką imprezę.

Wesele bez alkoholu – skąd wywodzi się nowy trend?

Ciężko wyznaczyć jeden kierunek, z którego przyszedł trend na wesele bez alkoholu. Wydaje się, że narodził się wraz ze zmieniającą się świadomością i potrzebami młodego pokolenia. Większość młodych osób deklaruje abstynencję, co jest związane ze zdrowym stylem życia i wiedzą na temat szkodliwości alkoholu. Młodzi ludzie pragną samodzielnie podejmować decyzje, a nie jedynie kierować się tradycją. Z pewnością te czynniki wpłynęły na decyzje również w kwestii organizacji wesel i przyjęć ślubnych.

Choć duża liczba ludzi ze starszego pokolenia może mieć problem, by zrozumieć brak alkoholu na weselu, to młodsi podchodzą do tego pomysłu z większą aprobatą i entuzjazmem.

Wesele bez alkoholu – jak przygotować gości?

Podejmując decyzję w sprawie organizacji wesela bez alkoholu, warto wcześniej poinformować o tym fakcie zaproszonych gości. Z pewnością sporo gości przeżyje szok, gdyż w naszym kraju nadal mało kto może sobie wyobrazić weselną zabawę bez kieliszka wódki w ręku. Jednak przyszli państwo młodzi mają prawo do tego, by zorganizować swój najważniejszy dzień na własnych zasadach. Zaproszeni goście powinni więc uszanować tą decyzję, nawet jeśli wydaje się im niedorzeczna i kompletnie niezrozumiała. Postawienie sprawy jasno pomoże uniknąć niezręcznych sytuacji i prezentów w dniu wesela.

Sprawdź!
Magiczne wesele w plenerze - marzenie, które możesz zrealizować!

Drink bar – czym zastąpić alkohol na weselu?

Polskie wesele bez alkoholu może się wydawać wręcz niemożliwe. Jednak w prosty sposób można temu zaradzić, organizując na weselu bezalkoholowy drink bar. Warto w nim serwować wszelkie bezalkoholowe drinki lub piwa z niską zawartością procentów. Ciekawą propozycją, by dodatkowo rozbawić gości, jest pokaz barmański, na którym profesjonaliści zaprezentują swoje talenty. Powstałe przy tej okazji drinki bezalkoholowe bez wątpienia zasmakują nawet sceptycznie nastawionym gościom. Można zaserwować gościom duży wybór bezalkoholowych trunków, w tym wina i piwa.

Jak reagować na krytykę ze strony gości?

Decydując się na wesele bez alkoholu, trzeba przygotować się na ogień krytyki ze strony bliższych i dalszych krewnych. W końcu każde wesele kojarzy się z mocno upojonymi gośćmi, którzy doskonale bawią się na parkiecie do białego rana. Bez alkoholu taki scenariusz może wydawać się niemożliwy. Przede wszystkim dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze: opinia zaproszonych gości, czy wesele na własnych zasadach. W jednym i drugim wypadku dobra zabawa jest możliwa, zarówno z alkoholem jak i bez. Reaguj więc ze spokojem, delikatnie wysuwając własne argumenty.

Zabawa na weselu bez alkoholu

Ślub i wesele bez alkoholu może wprowadzić w zdumienie wielu gości. Jednak bawić się bez alkoholu można równie dobrze jak na klasycznym weselu. Z pomocą zdaje się przychodzić profesjonalny wodzirej, który potrafi zaaranżować zabawę w każdych niemal warunkach. Jeśli zależy ci, by twoi goście bawili się świetnie i nie odczuwali chęci sięgnięcia po kieliszek z czymś mocniejszym, wodzirej może okazać się niezbędny. Jego rolą będzie rozbawienie gości i zaproszenie do zabawy nawet tych najbardziej opornych. Wodzirej poinformowany o tym, jak będzie wyglądało wesele przygotuje odpowiednie rozrywki.

Sprawdź!
Ciekawe dekoracje to klucz do udanej imprezy

Wesele bez wódki i mocniejszych alkoholi to coraz modniejszy trend. W celu rozpropagowania tego nowego nurtu powstało Stowarzyszenie Wesele Wesel. Zajmuje się upowszechnieniem mody na wesela bez alkoholu, a także walkę z jego nadmiernym spożyciem. Zainteresowanie ich działalnością wskazuje jak wielu młodych nie chce, by na ich przyjęciu weselnym obecne były mocne trunki.

Wady i zalety bezalkoholowe przyjęcia

Wśród oczywistych zalet imprezy bez alkoholu jest trzeźwość wśród gości, a tym samym większe prawdopodobieństwo, że nie dojdzie na nim do niestosowanych sytuacji czy potyczek słownych. Odpadają też wysokie koszty alkoholu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje dla gości. Wśród wad trzeba wspomnieć o sytuacjach, w których goście nie będą potrafili bawić się bez alkoholu. Może się zdarzyć, że znajdą inne wyjście, by alkohol przetransportować na własną rękę. Wtedy ich zachowanie może zostawić wiele do życzenia, a u nowożeńców pozostanie niesmak.

Kompromis – dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych

Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompromis w kwestii trunków na weselu. W przypadku gdy na swoim weselu nie akceptujesz takich alkoholi, jak wódka, możesz zdecydować się na słabsze trunki. Szampan, wino, wino musujące czy piwo z powodzeniem zastąpią wysokoprocentowe napoje. To dobre rozwiązanie dla par, które nie są w stanie zaakceptować podawania wódki na weselu. Zadowoli też większość gości, a szeroki wybór alkoholi sprawi, że nie będą czuli się zawiedzeni.

Sprawdź!
Muzyka na wesele, czyli nie tylko hitowa playlista! DJ czy zespół weselny? Poznaj plusy i minusy!

Wesele bez alkoholu budzi wiele emocji. U niektórych powoduje zdziwienie, u innych poirytowanie. Jedno jest pewne: tradycje weselne ewoluują, a jakość i sposób organizowania wesel zmienia się razem ze światopoglądem. Młodzi ludzie stawiają na zdrowie i szczęście, a także życie w zgodzie ze sobą. Dlatego coraz częściej słyszy się o tego rodzaju imprezach.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
toasty weselne

Toasty weselne – jak i kiedy wznosić toasty na weselu? Poznaj weselny savoir – vivre!

Next Article
animator na wesele

Animator na wesele – weselna zabawa dla najmłodszych gości. Jak wygląda zabawa z animatorem?

Related Posts