Toasty weselne – jak i kiedy wznosić toasty na weselu? Poznaj weselny savoir – vivre!

Wygłaszanie toastów na weselu jest jego nieodłączną częścią. By dobrze wypadły należy trzymać się konkretnych zasad. Poznaj sposoby na eleganckie toasty weselne!
Alicja Kamińska
toasty weselne

Wznoszenie toastów to bardzo stary zwyczaj. Wywodzi się już z starożytnej Grecji. Przyjął się nie tylko u Rzymian, ale również nieco później w średniowiecznej Europie. W ten sposób wznoszono toasty za bogów, władców czy ojczyznę. Toasty wznoszone na weselach są wygłaszane na cześć państwa młodych, a także przybyłych gości. Dowiedz się, jakich zasad należy przestrzegać, wznosząc toasty weselne.

Toasty weselne – kto może je wznosić?

Zasady savoir-vivre dokładnie określają, jak powinny być wygłaszane toasty weselne. Nie ma tu miejsca na niezapowiedziane wystąpienia, a tym bardziej na nieprzemyślane słowa. Na weselach obowiązuje ścisła hierarchia, a nieprzestrzeganie przyjętych zasad będzie uważane za towarzyskie faux pas. Jak tego uniknąć? Oto przyjęte umownie zasady dotyczące kolejności wygłaszania toastów:

  • w przypadku ślubu cywilnego pierwszy toast wznosi Urzędnik Stanu Cywilnego. To on oficjalnie składa życzenia młodej parze na nowej drodze życia;
  • w pozostałych przypadkach wzniesienie toastu przypada ojcu panny młodej, a następnie ojcu pana młodego – to oni składają życzenia młodej parze i witają zgromadzonych na przyjęciu gości;
  • kolejny toast ślubny wygłasza pan młody, a zaraz po nim jego świadek;
  • następnie toasty weselne mogą wygłaszać przybyli goście.
Sprawdź!
Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii

Za każdym razem warto jest wcześniej ustalić i potwierdzić kolejność wygłaszanych przemów i toastów. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zamieszania i niezapowiedzianych sytuacji.

Toasty weselne – jak zrobić to dobrze?

Toasty weselne powinny być przemyślane. Dlatego jeśli pragniesz wygłosić przemowę na cześć pary młodej, dobrze jest wcześniej zapisać to, co chciałbyś powiedzieć. Unikniesz w ten sposób stresu, a także przedłużania i koncentrowania na sobie zbyt długo uwagi gości. Ważne by osoba wygłaszająca wstała, by wznieść toast. Pozostali goście i para młoda mogą w tym czasie siedzieć.

Jeśli życzenia składa ojciec panny lub pana młodego, wtedy zazwyczaj wstają też pozostali goście, dołączając się do życzeń dla nowożeńców. Mówca powinien poprosić orkiestrę o ściszenie muzyki, można ten krok ustalić wcześniej i zaplanować wystąpienie na konkretny moment, np. po pierwszym ciepłym posiłku. Toast powinno wznosić się szampanem lub winem. Wódka jest mało subtelna i nie jest dobrym pomysłem.

Podczas przemowy nie należy trzymać w ręce kieliszka z alkoholem. Osoby słuchające toastu nie powinny też w czasie wygłaszania wstawać od stołu ani przemieszczać się. Jest to uważane za niegrzeczne i może zostać źle odebrane. Wyjątek stanowią rodzice z dziećmi, którzy ciągle są w ruchu w pogoni za swoimi pociechami.

Jaki powinien być idealny toast?

Jeśli czeka cię przemowa na weselu, zastanów się, w jakim momencie będziesz ją wygłaszać. Inna będzie ta wygłaszana na początku, a inna w trakcie zabawy. Toasty weselne wygłaszane na początku wesela powinny być utrzymane w tonie raczej poważnym, natomiast w czasie późniejszych przemów jest miejsce na żarty i anegdoty. Goście również potrzebują nieco czasu, by zaznajomić się z miejscem i pozostałymi osobami, dlatego początkowe mowy mają bardziej charakter formalny.

Sprawdź!
Podziękowania dla rodziców – ślub i wesele. Jaki prezent dla rodziców wybrać?

Ważne, by to co mówisz było szczere. To klucz do idealnego toastu w czasie którego możesz życzyć nowożeńcom prosto z serca tego, co najlepsze! Warto dodać, że również państwo młodzi oraz ich rodzice często wygłaszają toasty na cześć przybyłych gości. Nie jest to bardzo powszechny zwyczaj, ale bez wątpienia sprawi radość przybyłym na wesele uczestnikom.

Cechy idealnego toastu ślubnego:

  • zwięzły i niezbyt długi;
  • szczery;
  • wygłaszany na stojąco;
  • w czasie mówienia nie należy trzymać w ręce kieliszka z alkoholem;
  • dobrze złożyć parze młodej życzenia szczęścia i pomyślności, oczywiście możesz to zrobić własnymi słowami!.
  • toast warto zakończyć uniesieniem w górę kieliszka i skinieniem głowy w stronę nowożeńców. Unika się okrzyków typu „Na zdrowie!”.

Przykładowe toasty

Jeśli brakuje ci kreatywności, a każda próba wymyślenia sensownego toastu kończy się fiaskiem, możesz wykorzystać gotowe przykłady toastów prezentowanych na przyjęciach ślubnych. Bardzo łatwo jest znaleźć gotowe życzenia, które często są powtarzane na przyjęciach weselnych. Zawsze jednak warto spróbować i wymyślić coś oryginalnego, co nowożeńcy zapamiętają jako wyjątkową chwilę.

Toasty – na poważnie czy na wesoło?

Miłośnicy amerykańskich komedii romantycznych z pewnością kojarzą długie wystąpienia aktorów w czasie przyjęć weselnych. W zależności od przyjęcia miały wydźwięk humorystyczny lub bardziej nostalgiczny. Jak w praktyce wyglądają toasty weselne? Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa i relacji jaka łączy cię z nowożeńcami. Bliskie osoby mogą pozwolić sobie na wzruszające wspomnienia, dalsi bliscy i znajomi raczej wznoszą toasty w formie humorystycznej. Nie ma sztywnych reguł określających w jakim tonie powinien być wygłoszony toast. Zależy to od wielu czynników.

Sprawdź!
Pieśni na ślub. Wybór oprawy muzycznej ślubu kościelnego

Toasty weselne wpływają na atmosferę przyjęcia weselnego. Mają znaczenie z perspektywy państwa młodych, ale również zaproszonych gości. Nie bez znaczenia jest odpowiednie przywitanie przybyłych, a także uhonorowanie nowej życiowej drogi młodej pary. Do wygłaszania toastu najlepiej przygotować się wcześniej, ale nie warto uczyć się na pamięć. Wszystkie emocje, które wypłyną z głębi serca pozostaną na długo w pamięci świeżo upieczonych małżonków.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
usadzenie gości weselnych

Usadzenie gości weselnych? Stwórzcie plan stołów dla gości na wesele!

Następny artykuł
wesele bez alkoholu

Wesele bez alkoholu – czy jest możliwe? Poznaj najnowszy kontrowersyjny trend ślubny!

Zobacz też