Korkowe na weselu – jak uniknąć ukrytych opłat związanych ze ślubem? Ceny i zasady przechowywania i wnoszenia alkoholu

Organizacja ślubu wiąże się ze sporymi kosztami. Aby uniknąć niespodzianek, warto dowiedzieć się wcześniej na jakie ukryte opłaty trzeba się przygotować. Dowiedz się, czym jest korkowe i ile wynosi.
Alicja Kamińska
Korkowe na weselu

Ślub to nie tylko ważne, ale również kosztowne przedsięwzięcie. Wszystkie koszty należy skrupulatnie wyliczyć, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Jedną z nich może być opłata za korkowe, która często jest uiszczana tuż po weselu. Jest związana z wnoszeniem alkoholu, który został zakupiony poza lokalem w którym odbywa się przyjęcie weselne. Poznaj koszty korkowego, oraz zakres naliczanej w ten sposób opłaty.

Czym dokładnie jest korkowe?

Korkowe to popularna nazwa dotycząca opłaty za alkohol wnoszony na salę weselną. Zazwyczaj ta dodatkowa opłata dotyczy własnego alkoholu zakupionego na wesele, który jest podawany gościom w trakcie przyjęcia weselnego. Opłata korkowa dotyczy każdego rodzaju alkoholu: wódki, wina, piwa, szampana itp. Taki nadprogramowy wydatek związany z korkowym może poważnie nadwyrężyć budżet młodej pary. Dlatego dobrze jest ustalić wysokość opłaty i warunki jej naliczania wcześniej. Najlepiej jeszcze przed podpisaneim umowy.

Jak naliczane jest korkowe?

Korkowe najczęściej naliczane jest przez właściciela sali od ilości otwartych w trakcie wesela butelek. Pokrywa nie tylko możliwość wniesienia alkoholu, ale również przechowywania, schładzania, oraz użytkowania szkła, a także donoszenia butelek do stołów przez obsługę weselną. W zależności od miejsca, wysokość korkowego może dotyczyć jedynie butelek otwartych w trakcie wesela lub wniesionego alkoholu. Może być ustalona z góry niezależnie od tego, ile butelek zostało otwartych. Co ciekawe dotyczy nie tylko alkoholi, które rzeczywiście maja korek, ale każdego rodzaju trunków.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 50 osób? Jak zaplanować budżet z głową?

Korkowe – ile wynosi?

Opłata pobierana jest zazwyczaj tuz po weselu, choć szczegóły płatności warto ustalić w trakcie podpisywania umowy. Cena korkowego jest zróżnicowana i waha się w granicach od 5 do nawet 20 złotych za butelkę. Do tego należy doliczyć koszty ozdobnych zawieszek na alkohol, które zazwyczaj są dopasowane do stylistyki weselnej. Może się więc okazać, że opłaty za każdą butelkę poważnie nadszarpną budżet państwa młodych przeznaczony na pokrycie wszelkich wydatków.

Korkowe – kiedy należy zapłacić?

Szczegóły dotyczące zapłaty za wniesiony na salę alkohol zależą od lokalu w którym ma się odbyć przyjęcie. Niektóre miejsca wolą pobierać opłatę z góry, a inne tuż po zakończeniu imprezy. Zarówno kwotę jak i czas zapłaty warto wcześniej ustalić z menadżerem sali. Dzięki temu unikniecie przykrej niespodzianki i ukrytych kosztów, które mogłby was zaskoczyć tuż po przyjęciu.

Jest to również dobry czas na ewentualne negocjacje ceny za alkohol wniesiony na salę. W ten sposób można wynegocjować lepszą ofertę alkoholową, a tym samym obniżyć nieco opłaty związane z weselem. Najwygodniej jest rozliczać korkowe tuż po zakończonym przyjęciu, uwzględniając faktyczną ilość otwartego alkoholu.

Korkowe – czy zawsze jest naliczane?

To czy będziecie musieli zapłacić korkowe, zależy od lokalu w jakim organizujecie przyjęcie weselne. Korkowe zazwyczaj pobierane jest w większych miastach jako element wynajmu sali. Jeśli nie chcecie obciążać budżetu dodatkowymi kosztami, warto zdecydować się na zakup alkoholu w lokalu w którym macie urządzić wesele. Wtedy taka opłata wliczona jest w całkowity koszt wynajmu lokalu. Jeśli decydujecie się na podpisanie umowy z możliwościa wniesienia własnego alkoholu, warto dokładnie przeglądnąć umowę.

Sprawdź!
Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Właściciel lokalu może naliczyć korkowe bez waszej wiedzy. Takie infomacje bardzo często zapisane są małym druczkiem, co może umknąć uwadze pary młodej.

Zakup alkoholu – gdzie kupić alkohol?

Ślubne zamieszanie dotyczy również trunków serwowanych w trakcie przyjęcia. Kwestią którą należy przemyśleć jest zakup alkoholu na sali weselnej, lub na własną rękę. Należy dokładnie sprawdzić jakie są koszty zakupu butelek alkoholu na sali, a jakie poza nią.

Warto zdecydować się na korzystniejszy wariant finansowy, lub jeśli naliczane kwoty są do siebie zbliżone wybrać ofertę sali weselnej. Wtedy masz pewność, że alkohol zostanie odpowiednio przechowany, schłodzony i podany w odpowiednim czasie. Nadmiar trunków można zawsze potraktować jako prezent na odchodne dla gościu, lub formę podziękowania dla rodziców lub teściów.

Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jednak, aby zorganizować wesele, należy wszystkie wydatki skrupulatnie zaplanować. Niektóre sale weselne mogą naliczać dodatkową opłatę za alkohol własny, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapytać o korkowe. Możesz w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów, których nie uwzględniłeś wcześniej w swoim weselnym kosztorysie.

Zobacz także:
Sprawdź!
Ile kosztuje DJ na wesele?
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Dekoracja stołu wesele

Dekoracja stołu – wesele. Najnowsze trendy w dekoracjach ślubnych stołów i ozdobach przyjęcia weselnego

Next Article
polskie piosenki na pierwszy taniec

Polskie piosenki na pierwszy taniec – jak wybrać najlepszy utwór? Romantyczna muzyka na weselny taniec

Related Posts