Nie da się zaprzeczyć, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej pary planującej wspólną przyszłość. Wcześniej trzeba się uporać ze skomplikowanymi i stresującymi przygotowaniami. Jednak zdecydowanie warto poświęcić swój czas i zaangażować się w ten proces. Efektem z pewnością będzie przepiękna ceremonia. Ślub konkordatowy to bardzo popularna forma wstąpienia w związek małżeński, ponieważ łączy ślub kościelny i ślub cywilny, który wywołuje skutki prawne. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na taki ślub. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że wiąże się on z koniecznością zgromadzenia różnych dokumentów i dopełniania formalności, których jest dosyć sporo.
Czym jest ślub konkordatowy?
Można powiedzieć, że ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu kościelnego i ślubu cywilnego, który niesie ze sobą skutki prawne. Młoda Para składa przysięgę małżeńską w kościele i staje się małżeństwem również według polskiego prawa. To świetna opcja dla wszystkich par, które chcą zawrzeć związek małżeński w świetle prawa, ale bardzo istotna jest dla nich również sfera duchowa tego ważnego wydarzenia. Możliwość wzięcia ślubu konkordatowego istnieje od 1998 roku. We wcześniejszych latach przyszli małżonkowie musieli osobno brać ślub cywilny i ślub kościelny. Zdecydowanie dla niektórych mogło być to sporym problemem. Na szczęście dziś, wystarczy wcześniej zadbać o drobne kwestie formalne, aby cieszyć się cudownym ślubem.
Ślub konkordatowy – niezbędne dokumenty
Jeśli planujesz ślub konkordatowy, dokumenty będą bardzo ważnym elementem twoich przygotowań do tej pięknej ceremonii. Musisz zadbać o niezbędne formalności, aby móc cieszyć się jednym z najważniejszych dni w życiu twoim i drugiej połówki. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że konieczna będzie wizyta zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i kancelarii parafialnej.
Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Do Urzędu Stanu Cywilnego należy się wybrać nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowanym ślubem. Podczas wizyty powinniście mieć ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- dowód opłaty skarbowej.
W USC będziecie musieli również zgłosić między innymi, jakie nazwisko będą miały wasze dzieci.
Wizyta w kancelarii parafialnej
Ślub kościelny zazwyczaj odbywa się w parafii Panny Młodej. Jeśli planujecie wybrać inny kościół, powinniście wcześniej uzyskać zgodę proboszcza, który udzieli wam licencji. Pierwsza wizyta w kancelarii parafialnej ma na celu przede wszystkim uzgodnienie i zarezerwowanie terminu ślubu. Następnie 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się z odpowiednimi dokumentami:
- dowodem osobistym,
- świadectwem chrztu,
- świadectwem bierzmowania,
- zaświadczeniem o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,
- zaświadczeniem ze spotkań w poradni rodzinnej.
Jeśli złożycie wszystkie dokumenty w odpowiednim terminie, będziecie mogli już tylko odliczać dni do jednego z najpiękniejszych dni w waszym życiu.
Ślub konkordatowy to opcja zawarcia małżeństwa, na którą coraz częściej decydują się przyszli małżonkowie, jeśli zależy im na ślubie ważnym w świetle prawa, a także na pięknym przeżyciu duchowym.
Zobacz także:- Ślub konkordatowy – na czym polega? Jakie dokumenty są potrzebne?
- Dokumenty do ślubu cywilnego – jakie formalności należy spełnić, aby zawrzeć związek małżeński w urzędzie
- Rodzaje ślubów – wyznaniowy, cywilny, a może humanistyczny? Jaki będzie najlepszy właśnie dla Was?
- Ślub kościelny – jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć ślub w kościele?
- Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!
- Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?