Czym są nauki przedmałżeńskie? Sprawdź przydatne informacje na temat kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych!

Osoby, które chcą wziąć ślub kościelny, muszą w tym celu odbyć nauki przedmałżeńskie. Są one formą przygotowania do przyjęcia sakramentu. Sprawdź przydatne informacje dotyczące spotkań dedykowanych narzeczonym i dowiedz się, na czym one polegają!
Alicja Kamińska
nauki przedmałżeńskie

Liczba osób wierzących w Polsce jest pokaźna, co przekłada się na duże zainteresowanie zawieraniem małżeństwa w tradycyjnej formie, czyli przed ołtarzem. Jeśli chcesz wziąć ślub kościelny, masz przed sobą szereg zadań do wykonania. Jednym z nich są nauki przedmałżeńskie, mające na celu przygotowanie pary do wspólnego pożycia. Ważne jest, aby to wyzwanie potraktować poważnie i faktycznie słuchać przekazu płynącego z katechezy. Można wynieść z niej przydatne informacje i wartości, które mogą być pomocne w procesie pielęgnacji związku. Zobacz informacje dotyczące nauk dla przyszłych małżonków!

Nauki przedmałżeńskie – czym są spotkania przed ślubem kościelnym?

Podczas omawianych spotkań poruszane są zagadnienia takie jak:

  • przyczyny rozpadu związków;
  • obowiązki i prawa małżonków;
  • opis przebiegu sakramentu;
  • planowanie rodziny.

Jeśli chcesz wejść w związek małżeński, musisz zdawać sobie sprawę z ciążącej na obu stronach odpowiedzialności. Deklaracja o związku do końca życia niesie ze sobą duże znaczenie. Jest to poważna decyzja, której nie możesz podejmować pochopnie. Nauki dla narzeczonych poruszają kluczowe tematy, które należy gruntownie przeanalizować przed przystąpieniem do sakramentu. Ważne jest, aby nie bagatelizować płynącego z nich przekazu.

Sprawdź!
Toasty weselne – jak i kiedy wznosić toasty na weselu? Poznaj weselny savoir – vivre!

Kurs przedmałżeński dla narzeczonych jako przygotowanie do ślubu

Nie ulega wątpliwości, że nauki przedmałżeńskie stanowią formę przygotowania do ślubu. Wiele osób przed tak poważną decyzją odczuwa pewien strach, który trzeba oswoić. Należy zdawać sobie sprawę z tego, czego się chce i czy faktycznie jest się gotowym na to, aby poświęcić całe swoje życie na bycie w związku z jedną osobą. Zakochanym często wydaje się, że taka postawa nie jest żadnym problemem. Tymczasem oczywiste jest, że wraz z upływem lat, para napotykać może na różnorodne problemy. Wówczas małżeństwo wystawiane jest na próbę i trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia takich sytuacji.

Nauki przedślubne – czy są obowiązkowe?

Wiele osób wcale nie ma ochoty uczestniczyć w omawianych spotkaniach. Powodów może być tu wiele. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązek udziału w naukach dotyczy bardzo szerokiego grona osób. Można zostać zwolnionym z niego przez proboszcza po przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego uczęszczanie na zajęcia z religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Przypuszcza się tutaj, że uczeń chodzący na religię pod koniec edukacji, zdążył nabyć już odpowiednią wiedzę w zakresie zakładania rodziny i zawierania małżeństwa.

W jakiej parafii można odbyć nauki przed sakramentem małżeństwa?

Wiele osób pragnie ślubu w wybranym kościele, niekoniecznie w parafii swojej, czy partnera. W takich sytuacjach należy uzyskać licencję od proboszcza. Tego problemu nie ma jednak w przypadku nauk przedmałżeńskich. Na spotkania można uczęszczać w dowolnej parafii, co daje dużo swobody i szereg możliwości. Nie jest nawet konieczny udział w naukach w tym samym miejscu, w którym planowane są zaślubiny. Dzięki temu nawet osoby, które tymczasowo przebywają poza swoją lokalizacją docelową, mogą przygotowywać się do ceremonii. Jest to bardzo wygodne w sferze organizacyjnej.

Sprawdź!
Podziękowania dla rodziców – ślub i wesele. Jaki prezent dla rodziców wybrać?

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Zawsze warto na samym początku sprawdzić, ile czasu mają trwać spotkania przed ślubem w danym przypadku. Nieraz tradycyjne wersje odbywające się 2 razy w tygodniu zajmują 2 miesiące. Niemniej jednak osoby zabiegane mogą zdecydować się na weekendowe nauki przedmałżeńskie, które są swego rodzaju przyspieszoną wersją przygotowań. Bardzo ciekawą opcją okazać się mogą też w wielu przypadkach spotkania na odległość. Może być to świetny sposób na efektywne gospodarowanie swoim czasem w sytuacjach, gdy ma się na swojej głowie mnóstwo obowiązków. Dobrze jest zastanowić się tu nad możliwościami pary.

Czy nauki przygotowujące do małżeńskiego życia rodzinnego są trudne?

Niektórzy obawiają się uczestnictwa w naukach, gdyż jest to dla nich stresujące wydarzenie przywodzące na myśl czasy szkolne. Niemniej jednak takie spotkania przygotowawcze nie mają zbyt wiele wspólnego z tradycyjną edukacją. Owszem, ksiądz może zadawać różne pytania, ale nie są one trudne. Często odnoszą się do bardzo prostych i podstawowych kwestii takich jak, na przykład, długość trwania związku. Nie należy więc denerwować się koniecznością uczestnictwa w spotkaniach. Warto skupić się na tym, aby wynieść z nich jak najwięcej.

W jakiej formie można uczestniczyć w katechezie i jakie są koszty?

Spotkania przygotowawcze mogą odbywać się stacjonarnie lub zdalnie. Jest to zależne od parafii i ustalonych warunków. Koszty także potrafią być tu zróżnicowane. W niektórych miejscach istnieje możliwość nieodpłatnego uczestnictwa. Nieraz jednak pobierane jest około 100 złotych za kurs. Wszystko zależy od wybranej lokalizacji, dlatego trzeba uważnie przeanalizować swoją decyzję w tym obszarze. Warto dać sobie czas do namysłu i wspólnie przedyskutować dostępne opcje. Ważna jest świadoma decyzja i duże zaangażowanie.

Sprawdź!
Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Przygotowania do uroczystości ślubnych są czasochłonne i wymagające. Wiąże się z nimi szereg zadań do wykonania, między innymi nauki przedmałżeńskie. Warto jednak pamiętać o tym, że celem jest tu przecież jeden z najważniejszych dni w życiu i to, aby radośnie go spędzić. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że zawarcie małżeństwa jest bardzo poważnym krokiem, który powinien być przemyślany i świadomy. Udział w spotkaniach przedmałżeńskich może być nieraz naprawdę pomocny podczas przepracowywania ewentualnych wątpliwości, które często pojawiają się u obu stron przed ceremonią. Staraj się nie stresować sakramentem małżeństwa, a także kwestiami organizacyjnymi.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fotobudka na weselu

Dlaczego fotobudka na weselu to dobry pomysł? Sprawdź, jakie zalety ma wynajem takiej atrakcji weselnej!

Next Article
biżuteria ślubna

Czym się kierować, kiedy potrzebna jest biżuteria ślubna? Sprawdź, jak dobierać dodatki na ślub do kreacji panny młodej!

Related Posts