Czy warto wyznawać wszystkie grzechy? Jeśli tak, to w jaki sposób przeprowadzić rachunek sumienia? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego ważnego dla katolików sakramentu, znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.
Ile razy spowiadać się przed ślubem?
Niektórzy wyznają zasadę, iż należy spowiadać się minimum raz w miesiącu. Jednak większość narzeczonych do pierwszej spowiedzi przedślubnej przystępuje przed rozpoczęciem nauk przedmałżeńskich. Natomiast ostatnia spowiedź przed ślubem powinna odbyć się na ok. tydzień przed uroczystością, tak jak to zostało wspomniane wcześniej.
Ksiądz co prawda ma prawo zapytać, kiedy dane osoby ostatnio korzystały z sakramentu pokuty, nie jest to jednak obligatoryjne, a jeśli ty nie potrafisz udzielić precyzyjnej odpowiedzi, podaj orientacyjną datę. Nie musisz jej dokładnie pamiętać, zwłaszcza jeśli było to dość dawno.
Formuła spowiedzi przedślubnej i nie tylko
Przychodząc do kościoła w celu wyspowiadania się, warto mieć gotowy rachunek sumienia. Niektórzy wolą go zrobić tuż przed przystąpieniem do niej, inni potrzebują nawet kilku dni, by przypomnieć sobie wszystkie grzechy i zdecydować, nad czym chcą popracować.
Trudno mówić o sztywnej formułce spowiedzi. Zwykle rozpoczynamy od słów „ostatnia moja spowiedź odbyła się…” lub „ostatni raz spowiadałem/am się…”. Po wymienieniu ich: „Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, a ciebie ojcze duchowny proszę o rozgrzeszenie i pokutę”. Następnie następuje krótka rozmowa z kapłanem, po której zostaje wyznaczona pokuta. Usłyszysz zapewne: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła”. Należy wówczas wykonać znak krzyża. W razie popełnienia przez daną osobę grzechu ciężkiego ksiądz może nie udzielić rozgrzeszenia. Najważniejsze jest jednak mocne postanowienie poprawy i szczery żal za grzechy.
Niektórzy zastanawiają się, co zrobić tuż po odejściu od konfesjonału. Niezależnie od tego, jak skończył się sakrament, warto pomodlić się za spowiednika i poprosić o siłę w pokonywaniu słabości.
Z czego możesz się spowiadać?
Jednym z intymnych grzechów, z których obawiają się spowiadać młodzi, jest seks przedmałżeński. Współżycie przed zawarciem sakramentu małżeństwa jest potępiane przez Kościół Katolicki. Aby wziąć ślub kościelny, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, zatem pomiędzy ostatnią spowiedzią przedślubną a wstąpieniem w związek małżeński nie powinno się ze sobą sypiać. Często podczas spisywania protokołu młodzi oszukują kapłana odnośnie do aktualnego miejsca pobytu, aby móc wziąć ślub. Wspólne mieszkanie często uniemożliwia zachowanie czystości przedmałżeńskiej.
Nie zalecamy mówienia nieprawdy, ponieważ w takim przypadku, w świetle prawa kanonicznego spowiedź przedślubna jest nieważna. Można wtedy stawiać pytanie o ważność sakramentu małżeństwa, ale aby uniknąć nieprawidłowości w tym zakresie, można wyspowiadać się jeszcze raz tuż przed ślubem. Niemal niemożliwe jest wówczas nieuzyskanie rozgrzeszenia.
Co daje nam spowiedź?
Pytanie o sens spowiedzi stawia sobie z pewnością wielu katolików. Wykonanie rachunku sumienia jest trudne, ale to warunek dobrej spowiedzi. To tak jakby oddzielić dotychczasowe życie grubą kreską i zacząć wszystko od nowa. Nie chodzi tu o samo zaświadczenie. Małżonkowie odbywający spowiedź generalną często traktują ten moment jako czas oczyszczenia.
Niektórzy odbycie spowiedzi traktują jak terapię. Rozmawiają z duchownym o wszystkim, ponieważ obowiązuje go tajemnica spowiedzi. Jeśli ksiądz jest zaufaną osobą, wiedzą, że mogą wyznać wszystko, nawet to, czego obawialiby się powiedzieć przyjacielowi. Osoba duchowna czasem zadaje intymne pytania, jednak zwykle ma to miejsce w celu lepszego zrozumienia sytuacji danej osoby.
Mówienie o swoich grzechach może być krępujące, jednak czas na spowiedź warto wykorzystać jak najlepiej. Bywa, że duchowny daje konkretne wskazówki na temat tego, w jaki sposób warto pracować nad sobą, by stawać się jak najlepszym partnerem. Zdarza się też, że kieruje daną osobę do specjalisty, który może wspomóc farmakologicznie lub w inny sposób daną osobę.
Zaświadczenia i podpisy
Przy standardowej spowiedzi nie podpisuje się żadnych dokumentów, jednak w przypadku sakramentu małżeństwa należy przedstawić zaświadczenie potwierdzające przystąpienie do spowiedzi. Dlatego też warto mieć je ze sobą, by potem nie musieć szukać spowiednika.
Często młodzi spowiadają się po zapowiedziach, kolejny raz, tak jak zostało wspomniane wcześniej, tydzień lub dzień przed ślubem. Nie chodzi tu o same zaświadczenia, a raczej o poważne traktowanie sakramentu. Przy takiej spowiedzi zyskujesz bardzo dużo, bo przede wszystkim spokojne sumienie.
Wiesz już co powiedzieć księdzu, dlaczego warto zrobić rachunek sumienia i że spowiedź z całego życia może być bardzo dobrym pomysłem. Przy okazji możesz zadać sobie pytania o sens zawierania sakramentu małżeństwa. Czasem narzeczonym wystarcza tylko ślub cywilny, ponieważ z kościelnym wiążą się dodatkowe formalności, których nie chcą się podejmować. To prywatna sprawa i nie warto w tej sferze ulegać naciskom. Organizacja ślubu i wesela jest i tak bardzo stresująca i czasem może wystarczająco przytłaczać, a zasady wiary mogą nieco utrudniać spokojne przygotowanie do życia razem. W końcu to wy bierzecie ślub. Jeśli jednak jesteś wierzący, tak czy inaczej warto pójść do spowiedzi ślubnej, żeby symbolicznie zacząć nowe życie.
Zobacz także:- Regułka spowiedzi świętej – co się mówi podczas spowiedzi?
- Protokół przedślubny po naukach przedmałżeńskich u księdza. Obowiązki narzeczonych przed przyjęciem sakramentu małżeństwa
- Czym są nauki przedmałżeńskie? Sprawdź przydatne informacje na temat kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych!
- Pieśni na ślub. Wybór oprawy muzycznej ślubu kościelnego
- Przysięga małżeńska na ślub kościelny i cywilny. Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele i w urzędzie stanu cywilnego
- Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?