Regułka spowiedzi świętej – co się mówi podczas spowiedzi?

Wyspowiadanie się z winy bywa dość stresujące. Regułka spowiedzi zdecydowanie to ułatwia. Pamiętaj jednak, że do uzyskania rozgrzeszenia niezbędne są szczere intencje i postanowienie poprawy.
Rafał Laskowski
regułka spowiedzi

Kościelne przykazania głoszą, że do spowiedzi świętej należy przystąpić przynajmniej raz w roku – w okresie wielkanocnym. Zagorzali, praktykujący katolicy robią to nawet co tydzień, np. w każdą niedzielę. Rachunek sumienia, pokuta i rozgrzeszenie są jednak szczególnie ważne przed ślubem kościelnym. Regułka spowiedzi pomoże ci przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem przed tym wielkim wydarzeniem.

Jak brzmi formuła spowiedzi dla dorosłych?

Spowiedź to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Udzielają jej księża w kościele katolickim. Jej wartość jest nieoceniona, ponieważ może całkowicie oczyścić twoją duszę z grzechu oraz zapewnić ci czystość i dostęp do Królestwa Bożego.

Jeśli formuła spowiedzi świętej kojarzy ci się tylko z tą używaną przez dzieci komunijne podczas pierwszej spowiedzi świętej – koniecznie czytaj dalej. Regułka spowiedzi dla dorosłych wygląda nieco inaczej:

  1. Po udaniu się do kościoła, ustaw się w kolejce do konfesjonału. Kiedy przyjdzie na kolej na ciebie, uklęknij w konfesjonale i powiedz: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Kapłan odpowiada na to: Na wieki wieków. Amen.
  2. Przeżegnaj się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
  3. Ksiądz uczyni znak krzyża (choć możesz tego nie widzieć, gdyż wiele konfesjonałów budowanych jest w sposób, który to uniemożliwia) i zachęci do ufności w miłosierdzie Boże. Może to uczynić chociażby następującymi słowami: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
  4. W tym momencie możesz rozpocząć swoje wyznanie grzechów. Zacznij od tej regułki spowiedzi: ostatni raz spowiadałem(am) się przed (tutaj data twojej ostatniej spowiedzi), pokutę odprawiłem(am). Popełniłem(am) następujące grzechy… Wylicz wszystkie grzechy, jakie pamiętasz, a w przypadku grzechów ciężkich podaj ich liczbę oraz opisz w jakich okolicznościach do nich doszło.
  5. Na zakończenie powiedz: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i proszę Boga Ojca o przebaczenie.
  6. Na tym etapie nadchodzi czas na przemówienie kapłana. Zamilknij i wysłuchaj uważnie pouczeń księdza. Koniecznie zapamiętaj zadaną ci pokutę za grzechy.
  7. Gdy kapłan skończy mówić, przed przyjęciem ostatecznego rozgrzeszenia okaż jeszcze raz skruchę słowami: Boże bądź miłości w mnie grzesznemu.
  8. Ksiądz udziela rozgrzeszenia następującą formułką: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Duch Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego.
  9. Gdy usłyszysz pukanie w konfesjonał, odpowiedz „Amen”.
  10. Po udzieleniu ci rozgrzeszenia, kapłan może zwrócić się jeszcze do ciebie słowami „Wysławiajmy Pana bo jest dobry”. Należy na to odpowiedzieć „Bo jego miłosierdzie trwa na wieki”.
  11. Spowiedź kończy się wypowiedzianymi przez księdza słowami: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
  12. Wstając od konfesjonału, możesz jeszcze pozdrowić kapłana formułką „Bóg zapłać”.
Sprawdź!
Błogosławieństwo pary młodej

Regułka spowiedzi a warunki dobrej spowiedzi

Rozgrzeszenie nie polega tylko na powtarzaniu zapamiętanego tekstu spowiedzi i bezmyślnym wyliczaniu grzechów. Ważne jest zrozumienie pełnej mocy tego sakramentu pokuty i pojednania, zadośćuczynienia Bogu. Najpierw musisz szczerze chcieć pozbyć się grzechu, który w sobie nosisz. Następnym krokiem jest jego wyznanie – ale cały proces na tym się nie kończy. Niezwykle ważne jest też, aby każdorazowo po spowiedzi postanawiać poprawę. Pełne uzdrowienie następuje wówczas, gdy przyjmiesz pokutę, wykonasz ją i zdecydujesz się walczyć z grzechem w przyszłości.

Kościół katolicki wyróżnia 5 warunków dobrej spowiedzi:

  1. Rachunek sumienia.
  2. Żal za grzechy.
  3. Mocne postanowienie poprawy.
  4. Szczera spowiedź.
  5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Każda spowiedź objęta jest tzw. tajemnicą spowiedzi. Oznacza to, że kapłan nie ma żadnego prawa na dzielenie się z kimkolwiek usłyszanymi w konfesjonale grzechami. Niedotrzymanie tego podstawowego obowiązku wiąże się z licznymi konsekwencjami – karami prawa kanonicznego.

Formuła spowiedzi świętej – modlitwa pomocnicza do Ducha Świętego

Jeśli napotykasz trudności w przeprowadzaniu rachunku sumienia, możesz posłużyć się następującą modlitwą pomocniczą:

„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.”

Sprawdź!
Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?

Kiedy przystąpić do spowiedzi świętej przed ślubem?

Najlepiej przystępować do spowiedzi dwukrotnie przed ślubem. Ksiądz przeważnie udziela wskazówek odnośnie tego, kiedy to zrobić już podczas waszej pierwszej wizyty w kancelarii parafialnej. Najczęściej pierwsza spowiedź odbywa się tuż po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych. Zgodnie ze standardami, kolejna przypada na jeden lub dwa dni przed zaplanowaną ceremonią. Dzięki temu, podczas zaślubin obydwoje będziecie w stanie łaski uświęconej.

Wyspowiadanie się przed ślubem nie tylko daje możliwość przystąpienia do komunii świętej. To także bardzo ważny element symbolicznego rozpoczęcia nowej ścieżki życia. Jest to też po prostu obowiązkowy element przygotowań przedślubnych i sakrament, do którego musi przystąpić każda para pragnąca zawrzeć ślub kościelny. Warto więc odpowiednio wcześniej zapoznać się z regułką spowiedzi i sumiennie przygotować listę grzechów.

Jak widzisz, regułka spowiedzi nie jest wcale trudna. Nie musisz też głowić się tym, że ją zapomnisz ani uczyć się jej na pamięć. Najważniejsze jest przystąpienie do konfesjonału z pokorą, czystym sercem i szczerymi intencjami. Nie powtarzaj schematów – poświęć w domu czas na przygotowanie się do spowiedzi przedślubnej i przeprowadź solidny rachunek sumienia. Odpowiadaj kapłanowi z szacunkiem i uwielbieniem Boga, a twoje grzechy zostaną odpuszczone.

Zobacz także:
Sprawdź!
Miesiąc miodowy – jak dobrze spędzić wspólny czas po ślubie?
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kształty paznokci

Najpopularniejsze kształty paznokci – jaka stylizacja płytki?

Next Article
prezenty dla par

Prezenty dla par! Co podarować na rocznicę we dwoje?

Related Posts