Kameralne wesele – przyjęcie na przekór tradycji?

Jak wesele to zazwyczaj z pompą – tłum gości zasiadający za stołami, orkiestra przygrywająca do tańca i suto zastawione stoły. I choć tradycja nakazuje bawić się do białego rana wśród dalekich ciotek i mało znanych wujków, coraz więcej par decyduje się na kameralne wesele. Czy warto?
Alicja Kamińska
Kameralne wesele

Kameralne wesele to przyjęcie o zupełnie innym charakterze niż tradycyjnie urządzane uroczystości. Przede wszystkim zaproszone zostaje wąskie grono najbliższych młodym osób. Często to rodzice, rodzeństwo i przyjaciele. Małe wesele pozwala cieszyć się ważnym życiowym momentem w gronie zaufanych i dobrze znanych osób, których bliskość jest dla państwa młodych naprawdę istotna. Choć może się wydawać, że taka uroczystość jest zaprzeczeniem wieloletniej tradycji, nie sposób odmówić jej uroku i wielu zalet. Dlaczego warto urządzić kameralne przyjęcie weselne?

Urok małych uroczystości

Duże wesele to spore wyzwanie i ogromny koszt. Nierzadko wśród gości pojawiają się osoby, których młodzi nawet dobrze nie znają. Wynika to z faktu, że zapraszaniem weselników często zajmują się także rodzice pary. Dalekie kuzynostwo, czy sąsiedzi pojawiają się na przyjęciu, choć młodzi praktycznie nie mają z nimi kontaktu. Małe wesele pozwala zredukować liczbę gości do tych osób, które naprawdę są dla przyszłych małżonków ważne. Coraz więcej par chce dzielić się radością tylko z najbliższymi.

To jednak niejedyna zaleta takiej uroczystości. Kameralne wesele można urządzić w ulubionej kafejce, restauracji, która nie zmieściłaby większej liczby gości. Jeśli młodzi z sentymentem wspominają jakiś lokal, właśnie tam mogą zaprosić bliskich. Młoda para ma znacznie szerszy wybór miejsc na przygotowanie małego przyjęcia. Gdzie się bawić? Może to być wesele w plenerze, w ogrodzie u rodziców, jakimś urokliwym miejscu poza miastem. Skoro młodych nie ogranicza liczba miejsc za stołem, wybór jest znacznie prostszy.

Sprawdź!
Tort z kwiatami – jak stworzyć oryginalną kompozycję? Pomysły na kwiatową dekorację tortu ślubnego

Kameralne wesele, większe możliwości

Małe wesele daje też młodym większe możliwości. Zapraszając węższe grono osób mają szansę spędzić nieco czasu z każdym z weselników. Znajdzie się czas na rozmowę, wspólny taniec, pamiątkową fotografię. Niewielka liczba gości oznacza również większe pole manewru, jeśli chodzi o serwowane menu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjęcie odbyło się na zewnątrz, a część posiłków stanowiły dania z grilla. I odwrotnie, młodzi mogą pomyśleć o naprawdę wyrafinowanym menu. 

Kameralne przyjęcie, które oznacza mniejsze wydatki, może stać się okazją do wypróbowania dań i trunków, na które w innym przypadku młodzi nie mogliby sobie pozwolić. Planując swoje małe wesele młodzi muszą jednak wziąć pod uwagę gusta gości – czasem taka ekstrawagancja może niestety nie spodobać się weselnikom. W menu powinny znaleźć się potrawy dla każdego, a im węższe grono weselników, tym łatwiej ustalić, kto co może lub lubi. 

Taką okazję warto dobrze wykorzystać

Mniejszy koszt kameralnego wesela sprawia, że młoda para może skupić się na detalach. Być może panna młoda marzyła o morzu kwiatów lub chciała urządzić wesele w jakimś konkretnym stylu? Kameralne wesele pozwala na odrobinę szaleństwa. Warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, jak np. pokaz barmański, pokaz sztucznych ogni, czy choćby fotobudka, dzięki której wszyscy goście będą mieli szansę uwiecznić ten niesamowity nastrój na fotografii. 

Dobrym pomysłem jest też zaproszenie fotografa, który będzie wykonywał zdjęcia podczas wesela. Młodzi będą mieli wspaniałą pamiątkę! Warto też zastanowić się nad oprawą muzyczną – czy wieczór ma uświetnić DJ, czy może zespół? Często młoda para ma swój własny pomysł na repertuar i jego wykonanie. To dobry moment, by urozmaicić przyjęcie występem skrzypaczki, czy gitarzysty, którzy pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat przyjęcia. 

Sprawdź!
Śmieszne prezenty ślubne pomysły – co wybrać dla Młodej Pary? Wybierz prezent, który zachwyci każdego!

Czas na spełnianie marzeń

Utarło się, że wesele jest dla gości, nie dla młodych. Decydując się na kameralne wesele zmienia się jednak punkt widzenia – tym razem liczy się szczególnie to, na co mają ochotę przyszli małżonkowie. Małe wesele to czas spełniania marzeń. Wcale nie musi się odbyć w formie, jaką wszyscy znają. To moment, kiedy młodzi mogą zaskoczyć swoich gości. Zaślubiny na plaży, w egzotycznej scenerii poza granicami kraju? Dlaczego nie? Przy tej opcji wszystko staje się bardziej osiągalne.

Małe wesele ma swoje zalety i nie sposób ich nie zauważyć. Czy wielkie fety i dwudniowe imprezy odchodzą w zapomnienie? Na pewno nie, ponieważ wciąż wiele par decyduje się składać hołd tradycji. Niezleżenie od tego, czy zaplanujesz uroczystość na 200 osób, czy kameralne wesele dla swoich bliskich, dopilnuj, by ten dzień był wyjątkowy i na zawsze zapadł w pamięć. Niech czar tych chwil towarzyszy nie tylko tobie, ale i wszystkim, którzy zgodzili się wam towarzyszyć. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Polskie piosenki biesiadne – bez nich nie ma wesela. Nasze propozycje najlepszych utworów, każdy zna ich teksty!
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Porwanie panny młodej

Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Next Article
Co zrobić, gdy podejrzewasz zdradę w swoim związku

Co zrobić, gdy podejrzewasz zdradę w swoim związku?

Related Posts