Coraz więcej par decyduje się na śluby niestandardowe. Śluby w plenerze dają wiele możliwości, dzięki czemu styl i oprawa uroczystości będą dobrane idealnie do młodej pary. Do takich oryginalnych miejsc zaliczyć można z pewnością ślub na plaży. Plaże różnią się od siebie szczególnie, jeśli wybrane miejsce zaślubin jest za granicą kraju. Wszystkie pomysły można zrealizować. Istotny jest budżet, jaki mogą wydać na niego narzeczeni. Należy wziąć pod uwagę to, jak liczna jest rodzina, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na długą podróż.
Ślub na plaży – niezbędne rzeczy do zrobienia
Plaża to nie tylko oryginalne miejsce na zorganizowanie ślubu, ale także obszar, którego specyfika wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy pamiętać o kilku ważnych aspektach już podczas samego planowania ślubu na plaży, ponieważ może okazać się, że pewnych kosztów lub sytuacji nie brano wcześniej pod uwagę.
- Wybranie daty ślubu, tak aby temperatura na zewnątrz nie była zbyt zimna. Jeśli lokalizacja to Bałtyk, wówczas sprawdza się terminy od czerwca do sierpnia.
- Znalezienie odcinka plaży, gdzie nie powinno być dużej ilości ludzi.
- Opłata dla urzędu stanu cywilnego wynosząca około 1000 zł.
- Jeśli wybraną lokalizacją jest wybrzeże, to zazwyczaj należy zapłacić dzierżawę wynoszącą około 500 zł. Należy się dowiedzieć czy dany teren należy do urzędu miasta, urzędu gminy, hotelu czy osoby prywatnej.
Jak się przygotować do ślubu na plaży?
Jeśli narzeczeni planują ślub nas morzem, to muszą zorganizować wiele rzeczy. Formalności to nie jedyne sprawy do załatwienia. Należy pamiętać, że niezapomniany ślub to jedno, a następnie należy przygotować wesele. Jak dokładnie organizować nadmorski ślub?
Pamiętaj o rzeczach takich jak:
- Ślub w klimacie weselnym wiąże się z ryzykiem wystąpienia silnego wiatru oraz deszczu. Należy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość, aby goście w razie niepogody byli na sali, pod namiotem lub tarasem.
- Odpowiednie nagłośnienie, ponieważ szum morza bywa dość głośny.
- Oprawa muzyczna to obowiązkowy punkt programu, jednak należy z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować muzyków o uroczystości na piaszczystej scenerii. Dla niektórych dojazd może stanowić problem.
- Nie można zapomnieć o fotografie oraz kamerzyście.
- Rozkładana podłoga lub podest niezbędny jest, jeśli panna młoda będzie miała buty na obcasach.
- Motyw przewodni ślubu powinien być spójny z miejscem uroczystości. Dekoracja w przypadku, gdy jest zorganizowany ślub nad morzem warto, aby był w kolorach takich jak: pastele, szarości, beże oraz złamane biele.
Jakie ozdoby warto wybrać podczas ślubu nad morzem?
Aranżacja ślubu oraz morskiego przyjęcia weselnego to charakterystyczne faktury i przedmioty. Jakie ozdoby para młoda powinna wybrać?
Są to:
- muszelki;
- rozgwiazdy;
- sieci rybackie;
- kotwice;
- kwiaty;
- sznury;
- świece;
- buteleczki z korkiem.
Faktury materiałów, które używa się do ozdobienia krzeseł, powinny być zwiewne i delikatne. Warto użyć: jedwab, len lub muślin.
Cywilny ślub na plaży
Ceremonia ślubna na plaży musi być w miejscu, gdzie będzie możliwe zachowanie powagi sytuacji, gdzie nie będzie zbyt wielu turystów. Urzędnik Stanu Cywilnego musi być opłacony, ale przed tym należy się upewnić czy w miejscu planowanej ślubu nie ma być w tym samym czasie innej uroczystości. Mimo pewnych dodatkowych opłat warto zorganizować ślub na plaży, ponieważ w tak romantycznej scenerii zawarcie związku małżeńskiego będzie niezapomnianym przeżyciem.
Kościelny ślub na plaży
Bezpośrednio na plaży nie można wziąć ślubu kościelnego, ale w miejscu sakralnym, które jest tuż przy plaży, jak najbardziej tak. Sakramentalne „tak” wypowiedziane w zabytkowym i klimatycznym miejscu, gdzie w oddali słychać szum fal, to z pewnością wyjątkowe przeżycie. Chcąc być bliżej plaży, można zorganizować wesele na świeżym powietrzu w restauracji znajdującej się bardzo blisko morza, gdzie bryza morska oraz piękny widok będą namacalnie odczuwane. Miejsca w bliskiej lokalizacji morza cieszą się dużą popularnością, dlatego też należy zarezerwować termin ze sporym wyprzedzeniem.
Ślub na plaży za granicą
Chcąc wziąć ślub cywilny w wymarzonym miejscu na świecie, należy odpowiednio wcześnie dokonać pewnych formalności. Trzeba udać się do odpowiedniego USC (Urzędu Stanu Cywilnego) i otrzymać od nich zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Istotne jest, aby taki dokument został przetłumaczony na język, jaki jest używany w miejscu planowanego ślubu. Kolejny krok, to skontaktowanie się z polskim konsulem państwa, gdzie będzie ślub. Akt małżeństwa musi być przetłumaczony na język polski i dostarczony do USC w kraju tuż po powrocie zza granicy. O wszystkie formalności należy dopytać urzędnika tak, aby nic nie umknęło młodej parze.
Ślub na plaży – stylizacja młodej pary
Nie można gwarantować żadnej pogody podczas ceremonii ślubnej na plaży, dlatego państwo młodzi powinni być przygotowani na każdą ewentualność. Warto, aby suknia panny młodej była lekka oraz przewiewna, co podkreśli wyjątkowy klimat uroczystości. Jej buty nie powinny być wysokie oraz za mocno ozdobione. Warto postawić na prostotę i wygodę. Fryzura to również bardzo istotny element. Wiatr może szybko rozwalić perfekcyjne upięcia, które nie pasują do klimatu ślubu nad morzem. Idealnie sprawdzą się rozpuszczone włosy proste, bądź z delikatnymi falami, a także luźne upięcia. W biżuterii mogą znaleźć się charakterystyczne muszelki, perły, czy bursztyn. Pan młody w stroju może również przemycić morski klimat w swoim wyglądzie, na przykład ciekawą ozdobą w butonierce lub lnianą koszulą, bądź marynarką.
Podsumowanie
Niezależnie od dokładnego miejsca ceremonii należy dopełnić niezbędnych formalności. Sale weselne różnią się od siebie wielkością, stylem, cateringiem i wieloma innymi rzeczami, dlatego warto poświęcić kilka dni na zobaczenie wszystkich na żywo, żeby później w dniu ślubu nie było rozczarowania. Jedno jest pewne, a jest to fakt, że ślub na plaży jest wyjątkowy i oryginalny.
Zobacz także:- Zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe dla wszystkich par planujących ślub kościelny! Co musisz o nich wiedzieć?
- Urlop okolicznościowy ślub – własny lub bliskiej osoby. Kiedy pracownik może wykorzystać dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego?
- Planujesz uroczystość zaślubin i zastanawiasz się jak przygotować koszyk ratunkowy? Wesele się uda, jeśli go zapewnisz
- Ślub i wesele – jak je zorganizować, by na długo zostały w pamięci? Skorzystaj z naszych porad dla narzeczonych i gości!
- Marsz weselny powitalny – który utwór wybrać na ślub? Najpopularniejsze utwory na uroczystość kościelną
- Planer ślubny – niezbędnik panny młodej. Zorganizuj wesele swoich marzeń przy pomocy organizera ślubnego!