Ślub prawosławny w pigułce:
- Przygotowania do ślubu w cerkwi są prostsze niż u katolików.
- Ceremonia trwa około 2 godzin i dzieli się na Zaręczyny i Ukoronowanie.
- Cechy charakterystyczne ślubu prawosławnego to symbole i rytuały powtarzane 3 razy.
- Moda ślubna wygląda podobnie, jak w Kościele katolickim. Tradycja wymaga jednak zakrycia ramion, a u obecnych wiernych także kolan. Dlatego panie mają dłuższe sukienki, a na ramionach chusty lub żakiety.
Ślub prawosławny. Na czym polegają przygotowania do zaślubin?
Nie jest wymagany kurs przedmałżeński, a same przygotowania trwają około 6 tygodni. Para narzeczonych ustala termin ślubu prawosławnego i przynosi metryki chrztu. W przypadku ślubu konkordatowego również zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego. Młodzi odbywają 3 spotkania z duchownym, zwanym batiuszką, który objaśnia przebieg ceremonii oraz istotę ślubu prawosławnego. Tak jak w Kościele katolickim, wygłaszane są 3 zapowiedzi przedślubne. Jeśli jedno z narzeczonych jest katolikiem, to musi dostarczyć zaświadczenie od biskupa swojej diecezji o zgodzie na ślub w cerkwi.
Jak przebiega ceremonia ślubu prawosławnego?
Młoda para czeka na batiuszkę w drzwiach wejściowych, trzymając w rękach ikonę od rodziców. Uroczystość ślubu prawosławnego zaczyna się od Zaręczyn, czyli pobłogosławienia i wymiany obrączek. Duchowny wprowadza młodych do świątyni i podaje im zapalone świece. Odczytuje ewangelie i inne modlitwy. Śpiewane są uroczyste pieśni. Przysięga polega na tym, że młodzi zapewniają, iż wstępują w związek świadomie i bez żadnego nacisku. Następnie batiuszka dokonuje symbolicznej koronacji pary młodej. Świadkowie trzymają bogato zdobione korony nad głowami młodej pary przez około pół godziny. Ceremonia kończy się uroczystym błogosławieństwem.
Ślub prawosławny. Symbolika i rytuały w cerkwi
Podczas modlitw młoda para stoi na białej, bogato zdobionej tkaninie, symbolizującej czystość ich intencji i czystość związku małżeńskiego. Większość formuł wypowiadana jest po 3 razy. Nakładanie koron symbolizuje dążenie do Królestwa Bożego. Batiuszka przewiązuje dłonie młodej pary stułą, bierze w ręce krzyż i trzykrotnie obchodzi wraz z młodymi ołtarz. Młoda para podczas przechodzenia obok ikonostasu, skłania głowy na znak wiary i czci. Na koniec ceremonii młodzi modlą się przed Rajskimi Drzwiami. Bogaty wystrój świątyni, charakter obrzędów ślubu prawosławnego oraz ilość zapalonych świec sprawiają, że uroczystość jest bardzo podniosła.
Ślub prawosławny. O czym warto wiedzieć?
Poznaj ciekawostki, związane ze ślubem prawosławnym:
- śluby nieudzielane są w soboty, a najczęściej w piątki lub w niedzielne popołudnia;
- duchowny prowadzi obrzędy w języku starocerkiewnosłowiańskim;
- każde z narzeczonych ma parę swoich świadków, co przydaje się podczas uroczystego przytrzymywania koron, a jedna z druhen trzyma też dwie wiązanki – swoją i panny młodej;
- jeśli chodzi o modę ślubną – pan młody wybiera zwykle klasyczny ciemny garnitur, a panna młoda białą lub kremową suknię z welonem lub bez, powinna też mieć zasłonięte ramiona;
- przed wyjściem z cerkwi młoda para całuje się, a pani młoda przekłada poszetkę do drugiej butonierki.
Ślub prawosławny jest długi, ale bardzo podniosły. Po wyjściu młoda para obsypywana jest kwiatami i monetami, a potem przyjmuje od gości życzenia. Zabawa weselna przebiega podobnie jak u katolików.
Zobacz także:- Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?
- Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!
- Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii
- Rodzaje ślubów – wyznaniowy, cywilny, a może humanistyczny? Jaki będzie najlepszy właśnie dla Was?
- Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!
- Ślub w ogrodzie – jak zorganizować ślub cywilny w plenerze i piękne wesele w ogrodzie? Sprawdź!