Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Zdecydowałeś się na zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie wiesz, jak się do niego przygotować? W artykule powiemy, ile trwa ślub cywilny oraz kiedy powinno zacząć się jego organizację.
Rafał Laskowski
ile trwa ślub cywilny

Większość par decyduje się na zawarcie ślubu konkordatowego w kościele. Taka ceremonia zwykle trwa około godziny. Jednak w naszym poradniku skupimy się na tym, jak wygląda i ile trwa ślub cywilny. Przeczytaj artykuł i sprawdź jak zaplanować swoją uroczystość. 

Przygotowania do ślubu cywilnego – kiedy zacząć?

W przeciwieństwie do ceremonii religijnej ślub cywilny nie wymaga kilkumiesięcznego okresu przygotowań. W większości przypadków rezerwacji daty i godziny wystarczy dokonać na kilka tygodni przed planowaną uroczystością. Na miesiąc przed tym terminem należy udać się do urzędu i dostarczyć dokumenty wymagane do zawarcia związku małżeńskiego. Co do nich należy?

  • skrócony odpis aktu urodzenia;
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za zawarcie ślubu cywilnego;
  • sentencja rozwodowa i odpis aktu poprzedniego małżeństwa z notą o rozwodzie (w przypadku rozwodników);
  • akt zgonu poprzedniego małżonka (w przypadku wdowców).

Ile trwa ślub cywilny? Jak wygląda uroczystość?

Część osób nie miała nigdy okazji uczestniczyć w świeckiej ceremonii zawarcia związku małżeńskiego i może nie wiedzieć, jak wygląda i ile trwa ślub cywilny. Uroczystość zawsze obejmuje krótkie przemówienie urzędnika, przysięgi obojga małżonków oraz wymianę obrączek. Zazwyczaj trwa to około 15 minut, a po załatwieniu wszystkich formalności para ma jeszcze 30–45 minut na zostanie w sali i cieszenie się tą wyjątkową chwilą. To czas na składanie życzeń, wręczanie prezentów czy wypicie lampki szampana.

Sprawdź!
Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Ze względu na to, że coraz więcej narzeczonych wybiera świeckie ceremonie, stają się one coraz bardziej różnorodne. Niektórzy urzędnicy zgadzają się na urozmaicenie uroczystości, na przykład poprzez prezentację zdjęć zakochanych, przemówienia świadków i rodziców lub wynajęcie zespołu, który swoją muzyką umili ceremonię.

Ślub cywilny wcale nie musi odbywać się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele par decyduje się na uroczystość na łonie natury. Ile trwa ślub cywilny w takich okolicznościach? Zwykle jest on dłuższy niż ceremonia w urzędzie, a czas jego trwania to mniej więcej godzina, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ślubu kościelnego.

Ślub cywilny może być wyjątkowy!

Chociaż niedawno ślub cywilny kojarzył się z piętnastominutową formalnością w sali urzędu, dziś nowożeńcy coraz częściej wplatają do niego elementy znane z wyniosłych uroczystości odbywających się w kościołach. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz zawrzeć związku małżeńskiego w świątyni, a zależy ci na wyjątkowej ceremonii, najlepiej zdecydować się na ślub cywilny w plenerze.

Zobacz także:
Sprawdź!
Suknie ślubne - trendy 2022
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
teledysk ślubny

Czy warto zdecydować się na nagranie teledysku ślubnego? Ile kosztuje taka usługa? Sprawdź w naszym poradniku!

Next Article

Sukienka koktajlowa – idealny wybór na wesele i poprawiny. Sprawdź przegląd najpiękniejszych

Related Posts