Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!

Alicja Kamińska
ślub w kościele

Planowanie wymarzonej uroczystości, którą przeżyjesz z ukochaną osobą, to wyjątkowy czas, choć młodej parze towarzyszy wtedy również sporo stresu. Przygotowania bardzo często rozpoczynają się kilka miesięcy wcześniej, a niekiedy nawet kilka lat przed planowaną datą ślubu! W dalszej części artykułu znajdziesz kilka wskazówek, jak uporać się z formalnościami związanymi ze ślubem w kościele. Co będzie niezbędne do dopilnowania w ramach przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego? To dosyć długa droga, ale zdecydowanie warto przez nią przejść i cieszyć się piękną uroczystością. Sprawdź zatem, co trzeba załatwić w kancelarii parafialnej z duszpasterzem!  

Ślub konkordatowy – co to za ceremonia?

Warto wspomnieć na wstępie o ślubie konkordatowym. Właśnie na ten rodzaj ceremonii najczęściej decydują się narzeczeni. To po prostu ślub zawierany w kościele, który niesie za sobą również skutki prawne. Małżeństwo jest ważne w świetle polskiego prawa i prawa kanonicznego. Po zawarciu małżeństwa w kościele nowożeńcy nie muszą już ponownie brać ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Kto może wziąć ślub wyznaniowy, który jednocześnie jest uznawany przez świeckie instytucje? Prawo do jego zawarcia mają osoby pełnoletnie i niespokrewnione, gdy nie ma przeszkód związanych ze ślubem kościelnym. Niezbędna jest również obecność świadków. Msza święta odbywa się kościele (zwykle w parafii panny młodej)

Sprawdź!
Ile trwa ślub cywilny? Jak się do niego przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Jak wziąć ślub kościelny?

Wiele par marzy o tym, aby wyznać sobie miłość w pięknym kościele. Ma to duże znaczenie dla osób mocno związanych z wiarą katolicką. Zastanawiasz się, jak wziąć ślub kościelny?

  1. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie daty ślubu i wybranie kościoła, w którym odbędzie się ceremonia. Jeśli zależy wam na czasie, trzeba jak najszybciej załatwić wszelkie formalności.
  2. Istnieje tradycja, która nakazuje, aby uroczystość odbyła się w parafii panny młodej.
  3. Obecnie jednak wiele par odchodzi od tej reguły i organizuje go z osobą, z którą spędzi resztę życia, w wybranym przez siebie miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy należy udać się do proboszcza, który wydaje specjalną licencję na udzielenie ślubu w innym kościele.
  4. Po ustaleniu terminu możecie od razu omówić z księdzem kwestię nauk przedmałżeńskich. Tryb takich zajęć zależy od parafii. Wiele z nich oferuje między innymi kursy weekendowe lub cotygodniowe wieczorne spotkania. To punkt obowiązkowy podczas przygotowań do ślubu w kościele.
  5. To jednak nie wszystko. Niezbędne są również wizyty w poradni życia rodzinnego.

To formalności, od których powinniście rozpocząć planowanie ślubu kościelnego. 

Ślub kościelny jednostronny z osobą niewierzącą

Pojawia się jeszcze jedna ważna kwestia. Czy osoba niewierząca może wziąć ślub kościelny? Jeśli jedno z was jest niewierzące, nie trzeba decydować się na ślub cywilny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć ślub jednostronny. Taka możliwość jest świetną opcją dla par mieszanych, w których jedna osoba marzy o cudownej uroczystości w kościele, a druga jest niewierząca.

Sprawdź!
Zawiadomienie o ślubie – modne motywy i teksty zawiadomień ślubnych

Ślub kościelny – niezbędne formalności przed sakramentem małżeństwa

Ustalenie daty ślubu to jedna z pierwszych czynności, jaką powinniście wykonać, przygotowując się do wstąpienia w związek małżeński. Jakie są niezbędne dokumenty, o których trzeba pamiętać przed ślubem? Jakie dokumenty są potrzebne przyszłym małżonkom, aby bez przeszkód mogli zawrzeć ślub? Są to:

  • świadectwo chrztu i bierzmowania;
  • dowód osobisty;
  • zaświadczenie o ukończeniu zajęć, a także spotkań w poradni życia rodzinnego;
  • zaświadczenie z USC;
  • specjalnej licencji na ślub w innym kościele, jeśli zdecydowaliście się wziąć ślub w innej parafii.

Spowiedź przedślubna

Jest jeszcze jedna kwestia, o której trzeba pamiętać. Para młoda musi uczestniczyć w dwóch spowiedziach:

  • na miesiąc przed ślubem;
  • w dzień przed ślubem.

Po każdej spowiedzi otrzymacie karteczkę z potwierdzeniem, która również będzie potrzebna, aby móc zawrzeć małżeństwo w kościele.

Kilka porad przed ceremonią zaślubin

Ślub i wesele to nie tylko zmiana stanu cywilnego. To także spora dawka emocji, ale warto opanować stres. Kapłan w wybranym przez was kościele będzie służył pomocą i wyjaśni wam dokładnie, co musicie zrobić krok po kroku. Warto pytać i prosić o pomoc, jeśli coś będzie dla was niejasne. Po liturgii słowa, która jest wstępną częścią mszy ślubnej, następuje przysięga. To niezbędna formuła do zawarcia małżeństwa. Jaki jest jej kształt?

Przysięga małżeńska

Słowa przysięgi małżeńskiej mają oddawać powagę i podniosłość chwili. Na początku ksiądz zadaje parze kilka pytań, jedno z nich jest następujące: „Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”. Przyszli małżonkowie powinni zgodnie odpowiedzieć na to pytanie.

Sprawdź!
Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?

Następnie podają sobie prawe dłonie i wypowiadają słowa przysięgi: Ja (imię) biorę ciebie (imię) za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że cię nie opuszczę aż do śmieci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci. Kolejna ważna formuła to: „Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Koszt ślubu w kościele

Wracamy do bardziej przyziemnych spraw. Ostatnia kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, planując piękną ceremonię, to oczywiście koszt ślubu kościelnego. Niestety, organizacja ślubu i wesela zazwyczaj wiąże się z dosyć dużymi wydatkami. Trzeba dobrze przemyśleć swoje plany i przygotować się finansowo. Jakie koszty będą czekać narzeczonych? 

Ile kosztuje ceremonia?

  1. Pierwszym wydatkiem jest opłata za nauki przedmałżeńskie. W niektórych kościołach takie zajęcia mogą być bezpłatne, a w innych cena jest ustalana indywidualnie.
  2. Organista w kościele także pobiera opłatę zgodnie ze swoim cennikiem.
  3. Do tego trzeba doliczyć opłatę:
  • na zapowiedzi;
  • za odpis aktu chrztu;
  • do USC;
  • za sprzątanie kościoła po uroczystości.

Trzeba wziąć pod uwagę koszt dekoracji w kościele, kwiatów, przyozdobienia krzeseł. To zwykle spory wydatek, ale konkretna suma jest uzależniona od indywidualnych oczekiwań narzeczonych.

Niestety, nie da się wskazać konkretnych kwot. Zależą one od wielu czynników i przede wszystkim od miejsca, w którym odbędzie się uroczystość.

Ile kosztuje wesele?

Planując tę piękną ceremonię, koniecznie musicie wziąć również pod uwagę koszty związane z organizacją wesela. Wybór sali, dekoracji, cateringu, muzyki i sukni to nieodzowne kroki, jakie musicie podjąć. Nie można także zapominać o podróży poślubnej! Koszt ślubu i wesela powinien zatem wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale czy ten wyjątkowy dzień nie jest wart takich wydatków?

Sprawdź!
Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Wytrwanie w szczęśliwym związku to marzenie wielu młodych par. Większość z nich chce wziąć ślub kościelny. Taka uroczystość wymaga odpowiednich przygotowań, które trzeba rozpocząć przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Po drodze narzeczeni muszą załatwić sporo spraw. Trzeba wybrać kościół, ustalić termin ślubu, przygotować dekorację i dopilnować formalności. Nie da się ukryć, że ślub w kościele, podobnie jak ślub cywilny, a przede wszystkim wesele to także spore wydatki. Decydując się na ślub z osobą ci najbliższą, musisz to wszystko wziąć pod uwagę, a wówczas stresu będzie o wiele mniej!

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ślub w namiocie

Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Next Article
ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny w Polsce – na czym polega i dlaczego stał się popularny? Sprawdź!

Related Posts