Ślub w ogrodzie – jak zorganizować ślub cywilny w plenerze i piękne wesele w ogrodzie? Sprawdź!

Ślub w ogrodzie i przyjęcie w stylu garden party przekonuje coraz większą liczbę narzeczonych. To bardzo ciekawy pomysł na klimatyczną uroczystość. Sprawdź, jak zorganizować ślub plenerowy!
Alicja Kamińska
ślub w ogrodzie

Przyjęcie weselne w tradycyjnych salach weselnych to nadal najpopularniejszy wybór, jednak coraz więcej osób zaczyna szukać alternatywnych, klimatycznych miejsc. Nie da się zaprzeczyć, że wesele we własnym ogrodzie lub na pięknym wynajętym terenie będzie wyjątkowe, choć może się okazać również sporym wyzwaniem pod względem organizacyjnym. Warto wcześniej rozważyć wszystkie plusy i minusy, aby później móc cieszyć się wymarzonym ślubem, jak z bajki i pięknymi wspomnieniami. Jeśli przyjęcie na świeżym powietrzu to jedno z twoich marzeń, koniecznie sprawdź, jak zorganizować piękne wesele i ślub w ogrodzie. Przeczytaj nasz tekst już teraz, jeśli czeka cię zmiana stanu cywilnego. Przekonaj się, czy ogród to odpowiednie miejsce na ślub!

Czy można zorganizować ślub w plenerze?

Ślub i wesele w plenerze to uroczystości, które wyglądają magicznie. Wspaniałą pamiątką są również piękne i klimatyczne zdjęcia. Jedno je takie wydarzenie zostanie zapamiętane przez wszystkich gości! Jeśli zamierzacie wziąć ślub cywilny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urzędnik udzielił ślubu w plenerze. Jednak wiąże się to z dodatkową opłatą, którą musi ponieść młoda para. Podobnie wygląda to w przypadku ślubu humanistycznego. Taka ceremonia również może się odbyć w dowolnym miejscu.

Sprawdź!
Ślub humanistyczny w Polsce – na czym polega i dlaczego stał się popularny? Sprawdź!

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

Nieco inaczej jest w przypadku wydarzenia o charakterze religijnym. Ślub kościelny powinien odbywać się w parafii jednego z narzeczonych (według tradycji powinna to być parafia panny młodej). Ceremonia może się także odbyć w kościele wybranym przez narzeczonych, ale ksiądz musi na to przystać. Zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze nie jest niemożliwe. Trzeba jednak uzyskać zgodę księdza, który oczywiście nie ma obowiązku godzić się na taką propozycję. Wszystko zależy od niego i siły argumentów użytych podczas rozmowy.

Wesele w ogrodzie, czyli eleganckie garden party

Ty i twoja druga połówka należycie do osób, które najbardziej cenią sobie swobodną atmosferę, bliskość natury i piękny krajobraz? Zorganizowanie wesela w ogrodzie to strzał w dziesiątkę! Eleganckie garden party w lekkim i przyjemnym klimacie z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu i wasi goście będą zachwyceni. Wystarczy zadbać o kilka ważnych szczegółów. Niezależnie od tego, czy będzie to przyjęcie w ogrodzie, czy w wielkiej sali weselnej – przygotowania należy rozpocząć dużo wcześniej.

Zaślubiny w plenerze – jak je zorganizować?

Organizacja wesela to spore przedsięwzięcie, które może dostarczyć młodej parze dużej dawki stresu. Jest jednak sposób, aby tego uniknąć i przestać się martwić przygotowaniami. Być może warto rozważyć zatrudnienie profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się organizacją przyjęć? Doświadczone osoby świetnie zadbają o każdy szczegół, a przyszli małżonkowie będą mogli cieszyć się wspólnym czasem bez poświęcania cennego czasu na wiele kwestii organizacyjnych związanych ze ślubem.

Sprawdź!
Po co brać ślub - sprawdź, czy warto wchodzić w związek małżeński!

Ceremonia ślubna we własnym ogrodzie – co jest niezbędne?

Wiele par decyduje się na organizację pięknej ceremonii we własnym ogrodzie, jeśli dysponuje odpowiednim terenem. Taka opcja świetnie się sprawdzi, gdy na liście gości będą jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele. Kameralne przyjęcie we własnym ogrodzie pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także odtworzyć cudowne wspomnienia w miejscu, gdzie będziecie na co dzień. Organizując ślub w plenerze i przyjęcie nie możecie zapomnieć o zatrudnieniu fotografa, kamerzysty, zespołu lub DJ-a. Mniej lub bardziej podstawowe kwestie to również:

 • catering i obsługa;
 • namiot;
 • parkiet;
 • stoły i krzesła;
 • zastawa stołowa;
 • dekoracje;
 • fotobudka.

Niestety, takie przyjęcie generuje spore koszty, na które trzeba się przygotować.

Przyjęcie w wynajętym miejscu

Ślub w ogrodzie nadal jest wart rozważenia, nawet jeśli młoda para nie ma własnego terenu, ponieważ może wynająć wybrane miejsce. Na rynku ślubnym jest wiele cudownych ogrodów, które z pewnością spełnią wymagania i oczekiwania. Ta opcja ma wiele zalet. Przede wszystkim, takie miejsca są przystosowane do organizacji przyjęć i właściwie wszystko można ustalić z właścicielami. Nie musisz dodatkowo martwić się załatwianiem cateringu, toalet, prądu, stołów czy zastawy.

Zalety ślubu w ogrodzie

Warto teraz powiedzieć, co może przemawiać za organizacją ślubu w ogrodzie. Bez wątpienia jest to świetny pomysł na ceremonię, która na zawsze pozostanie w pamięci młodej pary i zaproszonych gości. Do zdecydowanych plusów takiego przyjęcia należy między innymi:

 • swobodna atmosfera;
 • mała liczba gości, dzięki czemu można spokojnie z każdym porozmawiać;
 • bliskość natury i piękne widoki;
 • romantyczny i urzekający klimat;
 • możliwość dowolnego kreowania przestrzeni i dekoracji;
 • możliwość stworzenia ciekawych atrakcji plenerowych. 
Sprawdź!
Ślub w plenerze – jak zorganizować ślub cywilny w pięknym otoczeniu natury?

To tylko kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto zorganizować piękny ślub w ogrodzie! Czy jednak jest to rozwiązanie pozbawione słabszych stron?

Wady wesela w plenerze

Biorąc pod uwagę organizację ślubu w plenerze, trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia i czasem niepożądane sytuacje, jakie mogą się przytrafić. To niezwykle ważne, ponieważ pozwoli odpowiednio się przygotować na ewentualne wpadki podczas uroczystości. Do minusów ślubu w plenerze można zaliczyć między innymi:

 • niespodziewane zmiany pogody;
 • możliwość organizacji przyjęcia wyłącznie w ciepłych miesiącach;
 • pojawienie się komarów i innych insektów;
 • ograniczona liczba gości;
 • konieczność wynajęcia namiotu, parkietu, stołów, krzeseł i zastawy, wynajęcie obsługi.

Czy warto decydować się na ślub i wesele w ogrodzie?

Czy kilka wad związanych z organizacją ślubu w ogrodzie powinno zasiać wątpliwości, jeśli wraz z ukochaną osobą macie pomysł na takie przyjęcie? Jeśli zdecydujecie się na wynajęcie ogrodu od osób, które profesjonalnie zajmują się organizacją przyjęć, z pewnością niektórymi kwestiami nie będziecie musieli się martwić. Właśnie dlatego najlepiej najpierw rozejrzeć się na rynku, znaleźć wymarzone miejsce na wesele, a następnie rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. W ten sposób z pewnością uda się wam zorganizować piękne przyjęcie, które będzie spełnieniem marzeń.

Dzień ślubu i wesele to wyczekany przez narzeczonych moment. Przygotowania do ślubu wiążą się z ogromnym stresem i trzeba mieć kontrolę nad wieloma rzeczami. Zdarza się, że coś po prostu nie idzie po myśli przyszłych małżonków. Właśnie dlatego planowanie tego wydarzenia trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie, a nie na ostatnią chwilę. Ślub w ogrodzie to pomysł, na który decyduje się coraz więcej par. Bliskość natury, piękne dekoracje i swobodna atmosfera to argumenty, które zdecydowanie przemawiają za tym, że warto je rozważyć. Wesele możesz bez problemu zorganizować we własnym ogrodzie, jeśli dysponujesz odpowiednim terenem. Jeżeli zaś go nie masz, najlepiej wynająć piękne miejsce, które spełni twoje oczekiwania. Martwisz się, że organizacja cię przerośnie? Możesz skorzystać z usług wedding plannera lub plannerki. To osoba, która na co dzień, zawodowo, zajmuje się organizacją przyjęć i z pewnością sprosta wszystkim twoim wymaganiom. W tym czasie spokojnie zajmiesz się pracą i innymi obowiązkami.

Sprawdź!
Ślub z chrzcinami - jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wesele w lesie

Wesele w lesie – jak zorganizować ciekawą imprezę w rustykalnym stylu?

Next Article
ślub w lesie

Ślub w lesie – czy to możliwe? Jak planować i zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź!

Related Posts