Wełniana rocznica – siódma rocznica ślubu

Wełniana rocznica ślubu bywa uznawana za bardzo newralgiczną. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowania do jej celebracji. Jaki prezent na tę okazję wybrać? Skąd wzięła się nazwa tych godów? Podpowiadamy!
Alicja Kamińska
wełniana rocznica

Wełna to surowiec wykorzystywany przede wszystkim do produkcji odzieży. Chociaż wykonane z niej swetry czasem gryzą, to jednocześnie dają poczucie ciepła i komfortu. Okraszenie siódmej rocznicy ślubu symbolem wełny ma przywodzić na myśl dokładnie takie skojarzenia. Dlaczego właśnie ona, według wielu ekspertów, jest tak ważna? Siódemka jest dla małżonków szczęśliwa, czy wręcz przeciwnie?

W skrócie:

 • Wełna jest symbolem siódmej rocznicy ślubu, ponieważ kojarzy się z ciepłem i komfortem, jakie zapewnia 7-letnie małżeństwo. ❤️
 • Alternatywną nazwą jest miedziana rocznica. W niektórych regionach stosuje się obie nazwy (wełniano-miedziana rocznica). ❤️
 • Najlepszymi podarunkami będą rzeczy wykonane z wełny lub miedzi. ❤️

Wełniane gody – siedem lat w małżeństwie

Często można spotkać się z opinią, że siódmy rok małżeństwa to newralgiczny, wręcz kryzysowy moment. Niestety, pogląd ten nie wziął się z plotki, czy przesądów. Statystyki wyraźnie wskazują na to, że ponad połowa wziętych w ostatnich latach rozwodów dotyczyła małżeństw ze stażem krótszym niż siedem lat.

To na podstawie tych danych utarło się przekonanie, że siódmy rok jest dla par kryzysowy. Statystyki mają jednak swoją jaśniejszą stronę. Małżeństwa, którym udało się przetrwać razem siedem lat, są trwalsze i mają większe szanse na trwanie do grobowej deski.

Sprawdź!
14. rocznica ślubu – nazwa, symbolika, prezenty. Jak spędzić ten szczególny dzień?

W tym ważnym okresie wspólnego życia warto więc pochylić się nad własnymi emocjami i uczuciami. Związek pielęgnuje się przede wszystkim, dbając o swoją codzienność. Wspólna celebracja siódmej rocznicy ślubu może być okazją do zamanifestowania uczuć i troski o siebie nawzajem.

cytat Dante Alighieri: Miłość jest najwyższą siłą wszechświata, to ona wprawia w ruch gwiazdy.

Siódma rocznica ślubu – symbolika

Czego symbolem może być wełna? Surowiec ten, tak jak żaden inny kojarzy się z ciepłem i ochroną przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Można więc śmiało założyć, że wełniana rocznica ślubu swoją symboliką nawiązuje do ciepła domowego ogniska.

Na początku XX wieku nie było jeszcze statystyk, które wskazywałyby na newralgiczną rolę siódmego roku w małżeństwie. Obecnie mamy dostęp do wyników badań jakościowych i ilościowych, które bardzo wyraźnie pokazują, jak kluczowy jest to moment.

Tutaj eksperci zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wełna jest ciepła, miękka i trwała. Kiedy jednak zapłonie, jej ugaszenie jest praktycznie niemożliwe. Pali się bardzo charakterystycznym wysokim płomieniem o nieprzyjemnym zapachu. Trudno oprzeć się przekonaniu, że w symbolice siódmej rocznicy ślubu znajdziemy niepokojąco wręcz trafną metaforę związku małżeńskiego na tym etapie życia.

7 lat małżeństwa – rocznica wełniana, czy może miedziana?

W niektórych źródłach można spotkać się z nieco inną nazwą siódmej rocznicy ślubu. Czasami jest ona bowiem określana jako miedziana. Co ciekawe, to niejedyne gody, które nazywane są dwojako. Dziesiąta rocznica ślubu w różnych źródłach określana jest jako cynowa lub aluminiowa.

Sprawdź!
Jaki prezent na 25 rocznicę ślubu dla znajomych i przyjaciół?

A jakie symbole wiążą się z miedzią? Do tego surowca znajdziemy bardzo wiele odniesień, nad którymi warto się pochylić. Przede wszystkim metal ten wiązany jest z planetą Wenus. Rzymianie określali tym imieniem boginię miłości. Ich religia nie obfitowała wprawdzie w mity, jednak Wenus można bezpośrednio utożsamić z grecką Afrodytą, która do dzisiaj może symbolizować miłość i piękno.

Ciekawostka ✨

Do miedzi przypisywany jest konkretny kamień szlachetny – onyks. Odnoszą się do niej kolory biały i żółty. Onyks jest kamieniem siły i wytrwałości.

Jak świętować siedem lat w małżeństwie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, w jaki sposób najlepiej obchodzić 7. rocznicę ślubu. Pewnego rodzaju podpowiedzią może być symbolika tych godów. Ostatecznie jednak najlepsza celebracja to taka, która odpowiada waszym potrzebom i preferencjom.

Po siedmiu latach od ślubu nie obchodzimy okrągłej rocznicy. Właśnie dlatego mało kto decyduje się na huczną celebrację. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wieczór we dwoje. Nie musicie jednak ograniczać się do własnego salonu. Warto rozważyć wspólny wyjazd – na przykład w góry. Wełna kojarzy się z ciepłem i ochroną przed chłodem. Klimatyczny wieczór w górskim apartamencie wydaje się wprost doskonałym pomysłem na celebrowanie tej rocznicy.

Prezent na siódmą rocznicę ślubu dla partnera

Wielu małżonków zastanawia się co podarować swojej drugiej połówce z okazji miedzianej rocznicy ślubu. Przy okazji prezentów warto zastanowić się nad tym, co rzeczywiście ucieszy męża lub żonę. Materialne podarunki mogą stanowić cudowną pamiątkę z tego okresu życia, dlatego warto podczas zakupów zwrócić uwagę na nazwę świętowanej rocznicy.

Sprawdź!
Praktyczny prezent na rocznicę ślubu. Pomysły na upominki dla małżonków

Nie każda kobieta jest fanką biżuterii. Jeżeli jednak planujesz obdarować swoją żonę pierścionkiem lub naszyjnikiem, pomyśl o onyksie. Kamień ten jest kojarzony z miedzią, co bezpośrednio nawiązuje do symboliki obchodzonej rocznicy.

Jeśli masz w planach zakup ubrania lub jakiegoś modnego dodatku, przyjrzyj się tym w odcieniach żółci i bieli. Właśnie te kolory są utożsamiane z miedzianą rocznicą. Oczywiście na początku warto upewnić się, czy partnerka na co dzień nosi takie kolory. Nigdy nie przekładaj symboliki ponad gusta.

A co warto na tę okazję kupić mężowi? Masz tutaj bardzo szerokie pole do popisu. Może warto podarować mu ciepły sweter z dobrej jakości wełny? To doskonały pomysł na prezent. W żadnym wypadku nie musisz robić go własnoręcznie, szczególnie jeżeli nie masz zdolności manualnych.

Prezent na rocznicę zawsze warto dopasować do pasji swojej drugiej połówki. Jeżeli twoja żona jest fanką sportów ekstremalnych, nowa deska ucieszy się bardziej niż pierścionek z diamentem i kwiatowy bukiet.

najlepszymi prezentami na wełnianą rocznicę są skarpetki, szaliki, i koce.

Nazwy i znaczenie rocznic ślubu – skąd ta tradycja

Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę. To tradycja, która sięga początku XX wieku. Została zapoczątkowana w 1922 roku przez Emily Post. Ta amerykańska pisarka była znaną specjalistką od etykiety i zwyczajów ślubnych. W swojej książce „Etiquete” umieściła znaczenie i nazwy godów małżeńskich. Wymieniła osiem z nich:

 • pierwsza rocznica ślubu – papierowa
 • piąta rocznica ślubu – drewniana
 • dziesiąta rocznica ślubu – cynowa
 • piętnasta rocznica ślubu – kryształowa
 • dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
 • dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrne gody
 • pięćdziesiąta rocznica ślubu – złote gody
 • siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
Sprawdź!
15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

Na powyższej liście znalazły się jednak tylko nazwy najważniejszych rocznic ślubu. Obecnie niemal każda z nich ma swoje własne określenie. Dlaczego? Wszystkiemu winne jest Amerykańskie Stowarzyszenie Jubilerów. To ono przed drugą wojną światową spopularyzowały nazywanie rocznic ślubu. Nietrudno zauważyć, że większość z tych określeń nawiązuje do kamieni szlachetnych, które można kupić… u jubilera.

Znaczenie nazw rocznic ślubu można odczytywać metaforycznie. Każda kolejna nawiązuje bowiem do coraz trwalszego materiału.

Wełniana rocznica ślubu – podsumowanie

Każda kolejna rocznica ślubu to dobra okazja do świętowania. Jeżeli macie przed sobą jubileusz siedmiu lat w formalnym związku, to jedno jest pewne – przeszliście razem przez okres, kiedy statystyczne ryzyko rozwodu jest najwyższe. Rocznicę możecie świętować na dowolne sposoby. Pomysł na prezent warto jednak dobrze przemyśleć, ponieważ będzie stanowił prawdziwą pamiątkę tego okresu życia.

Zarówno do statystyk, jak i do symboli warto podchodzić z dystansem. Każdy związek jest inny, a ludzkie relacje układają się bardzo różnie. Bawcie się dobrze i zadbajcie o to, aby ósma rocznica ślubu była jeszcze lepsza.

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent na 5 rocznicę ślubu dla żony, męża i pary przyjaciół
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Wybieramy sukienki na wesele 2023. Które fasony skradną Twoje serce?

Next Article
jak oświadczyć się mężczyźnie

Jak oświadczyć się mężczyźnie – pomysły na oświadczyny dla kobiet

Related Posts