Zabawy weselne – pomysły i inspiracje na udaną zabawę podczas uroczystości weselnej

Zabawy weselne stanowią idealne urozmaicenie bloków tańca oraz czasu przeznaczonego na jedzenie. Integracja i budowanie wspomnień, to świetny czas zarówno dla nowożeńców, jak i gości weselnych. Poznaj liczne pomysły na takie zabawy.
Rafał Laskowski
zabawy weselne

Istnieje wiele gier i zabaw, które można spotkać głównie na weselach. Od wyboru kilku na daną uroczystość decyduje wiele czynników. Średni wiek uczestników, a także obecność dzieci lub jej brak, również są istotne w wyborze zabaw. Narzeczeni powinni znać cały scenariusz wesela, tak aby nie być zaskoczonym, co mogłoby wprawić ich w zakłopotanie lub zły nastrój. Warto, aby wodzireja urozmaicał zabawy weselne, dopasowując je równocześnie do gości. Mniej energiczni ludzie, bądź mniej odważni nie dołączą do bardzo wymagających zadań.

Integracyjne zabawy weselne

Zabawy weselne tego typu można spotkać już na początku wesela. Tuż po pierwszym tańcu oraz obiedzie, zaczyna się integracja wszystkich gości. Ważne jest, aby mogły brać udział w tego typu atrakcjach osoby w każdym wieku. 

Dwa kółeczka

Najlepsze zabawy są takie, w których uczestniczy większość gości. W tym przypadku orkiestra przygrywa melodię. W zewnętrzym kole trzymając się za ręce, tańczą panowie, a w środkowym panie. Pozostali goście śpiewają i klaszczą. Jedno koło tańczy w jedną stronę, a drugie w przeciwną. Zabawa polega na tym, że w momencie zatrzymania się muzyki panie muszą odwrócić się do panów, tworząc tym samym nowe pary taneczne na kolejny taniec. Mężczyźni całują kobiety w dłoń i zaczynają tańczyć w parach. Zaskoczenie i śmiech, to jedne z wielu emocji przeżywanych podczas tej atrakcji.

Sprawdź!
Jaki psalm na ślub wybrać? Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać? Poznaj najładniejsze pieśni

Zdobywanie fantów

Zazwyczaj bierze udział w tej zabawie 6-8 osób. Wodzirej bądź DJ ustawiają krzesła do siebie oparciami w kształcie koła. Istotne jest, aby było ich o jedno mniej niż osób biorących udział w zabawie. Uczestnicy gry mają za zadanie chodzić dookoła krzeseł w rytm muzyki. Kiedy melodia przestanie brzmieć w głośnikach, następuje polecenie przyniesienia danego przedmiotu, a później muszą oni usiąść na krzesło, trzymając fanty w ręce. Często wybierane przedmioty przez prowadzącego, to: sztućce, pantofelek, krawat, czy dowolny przedmiot w danym kolorze. Osoba, która wykona zadanie jako ostatnia, odpada z gry. Zwycięzca tej dość wymagającej zabawy, często otrzymuje drobny upominek, bądź butelkę alkoholu.

Pociąg ze stacjami

Ta wersja pociągu jest nieco rozbudowana, niż ma to miejsce w przypadku wersji tradycyjnej. Liczba uczestników nie jest ograniczona. Ustawiają się oni jeden za drugim i kładą ręce na ramionach lub biodrach osoby znajdującej się na przedzie. Najczęściej na początku pociągu znajduje się Młoda Para lub wodzirej. Zawsze przy tej atrakcji słychać piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”. Tym razem co jakiś czas zatrzymywana jest muzyka. Prowadzący zabawę informuje zebranych o tym, że pociąg dojechał do danego kraju, a następnie trzeba wykonać taniec narodowy, do danej muzyki. 

Zabawy weselne – udział Pary Młodej

Para Młoda w dniu ślubu, co oczywiste znajduje się w centrum zainteresowania. Małżonkowie mogą brać udział w wielu ciekawych atrakcjach. Niekiedy Panna Młoda przebiera suknię ślubną na inny model po to, żeby swobodniej się poruszać podczas zabaw i tańca. Istnieje kilka najpopularniejszych gier i zabaw dla nowożeńców. Poniżej znajdują się ich przykłady.

Sprawdź!
Zimne ognie wesele – niezapomniana atrakcja dla gości i magiczny efekt na zdjęciach!

Test zgodności

Zabawa zaczyna się od tego, że nowożeńcy siadają tyłem do siebie na krzesłach. Dostają oni tabliczkę z napisem: ona, on, bądź w kolorze różowym lub niebieskim. Mogą też zdjąć jeden but, przekazując go małżonkowi. Wszystko po to, aby udzielać odpowiedzi na pewne pytania w tym samym czasie, nie widząc, jak odpowiada współmałżonek.

Najczęstsze pytania to:

  1. Kto pierwszy powiedział „kocham Cię”?
  2. Kto będzie trzymał kasę?
  3. Kto będzie zmywał naczynia?
  4. Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
  5. Kto rządzi w sypialni?
  6. Kto ma fajniejszych teściów?

Chłopiec czy dziewczynka

Tego typu zabawy weselne są bardzo proste. Wystarczą dwa krzesła ustawione do siebie oparciami. Młodzi siadają na nich i czekają na instrukcje wodzireja. Podczas tej gry gra muzyka. Kiedy się ona zatrzyma lub na inny znak wcześniej ustalony Młodzi odwracają głowę w dowolną stronę. Jeśli zrobią to w tę samą stronę oznacza to, że będzie chłopiec, a w przypadku odwrotnych kierunków będzie dziewczynka. Zabawę można powtarzać dowolną ilość razy, jednak zazwyczaj tyle razy, ile małżonkowie planują mieć dzieci.

Balony z zadaniami

Młoda Para ma do przebicia kilkanaście balonów, w których ukryte są karteczki z zapisanymi ciekawymi zdaniami. Otrzymują oni szpilkę, naprzemiennie przebijają balony, a następnie czytają współmałżonkowi swoje obowiązki i przyszłe zadania do wykonania. Tego typu zabawy weselne niektórzy traktują jako wróżbę, a inni po prostu jako ciekawe urozmaicenie wesela. Co może być zapisane na tych karteczkach? Ograniczeniem jest tu jedynie wyobraźnia.

Sprawdź!
Namiot weselny – dla miłośników natury i niebanalnych rozwiązań. Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Popularne zdania, to:

  1. Sprzątać w domu będę ją.
  2. Wynosić śmieci będę ją.
  3. Trzymać pieniądze będę ją.
  4. Słuchać mądrych rad teściowej będę ją.

Zabawy weselne – udział gości

Taniec na gazecie

Taki konkurs tańca jest łatwy do zrozumienia dla każdego, ponieważ zasady nie są skomplikowane. Każda para otrzymuje duży arkusz zwykłej gazety. Orkiestra lub DJ przygrywa krótkie melodie, często w różnym stylu, a ochotnicy mogą tańczyć tylko na gazecie. Konkurs weselny polega na tym, że przy każdym zatrzymaniu muzyki osoba prowadząca zabawę instruuje o tym, jak należy złożyć gazetę. Za każdym razem ma być ona coraz mniejsza, przez co jest parom coraz trudniej tańczyć. Odpada para, która nadepnie na podłogę, a ta, która na końcu konkursu wygrywa, otrzymuje zazwyczaj butelkę wódki. Państwo młodzi zazwyczaj przyglądają się tej zabawie.

Taniec ze sznurkiem

Jedyny rekwizyt, jaki jest potrzebny do tej zabawy, to sznurek o długości 4-5 metrów. Dwie osoby muszą go rozciągnąć w poprzek sali. Przechodzą pod linią goście osobno lub w parach, nie mogąc jej dotknąć. Zabawa trwa tak długo, aż uczestnicy dadzą radę przejść pod coraz niżej ustawionym sznurkiem.

Taniec z balonem

Zasady zabawy są proste. Kilka chętnych par otrzymuje nadmuchany balon, umieszcza go między sobą. Podczas tańca muszą tak poruszać swoimi ciałami, aby balon nie spadł na podłogę. Pozostali goście będą mogli klaskać i zagrzewać uczestników konkursu do zabawy i walki o zwycięstwo. Standardowo wygrywa ta para, która jako ostatnio utrzyma balon nad ziemią. Istotne jest, aby nie dotykać go rękoma.

Sprawdź!
Upominek dla gości weselnych – obowiązek czy przyjemny dodatek? Podziękowania dla gości. Sprawdź, na co się zdecydować!

Podsumowanie

Niektóre z powyższych zabaw nadają się również na oczepiny. W przypadku obecności najmłodszych gości, warto również dla nich zorganizować zabawy weselne. Nie tylko taniec może być tyu atrakcją. Zabawy dla dzieci często są organizowane przy pomocy specjalnie przeszkolonego animatora. Warto, aby świadek i świadkowa dopilnowali różnych detali związanych z organizacją atrakcji na weselu, ponieważ Młodzi przeżywając tak wiele emocji, mogliby o czymś zapomnieć. Każda zabawa na weselu rozluźnia atmosferę, dlatego są tak ważnym punktem programu tego typu imprez.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
rozwód kościelny

Rozwód kościelny – niezbędne informacje i porady związane z procesem o uznanie nieważności małżeństwa

Next Article
Kucyk na wesele

Kucyk na wesele – coraz popularniejszy sposób, na modne uczesanie!

Related Posts