Przygotowania do ślubu i wesela – o czym należy pamiętać przy organizacji uroczystości? Lista najważniejszych rzeczy

Przygotowania do ślubu wymagają od państwa młodych dobrej organizacji oraz sporą dozę cierpliwości. Aby wszystko przebiegło sprawnie, dobrze stworzyć listę rzeczy do zrobienia. Dowiedz się o czym należy pamiętać przygotowując się do organizacji uroczystości.
Alicja Kamińska
przygotowania do ślubu

Zarówno sam ślub jak i wesele to niezwykle stresujące wydarzenia. Aby nie stracić głowy w czasie przygotowań trzeba wszystko skrupulatnie zaplanować. Działanie według określonego planu pozwoli wam uniknąć wielu stresów, a także ustalić priorytety. W czasie planowania może się okazać, że niektóre rzeczy są zupełnie nieistotne i nie warto tracić na nie czasu.

Przygotowania do ślubu – od czego zacząć?

Zaręczyny to wielkie wydarzenie, jednak jeszcze większe dopiero przed wami. Zdecydowaliście, że chcecie być razem na dobre i na złe, a więc nadszedł czas, by zacząć myśleć o ślubie. Przed wami spore wyzwanie, jednak warto zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Z powodzeniem możecie sami, lub z pomocą bliskich osób zorganizować swoje wesele

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy wedding plannera. Taka osoba wyręczy was niemal we wszystkim, jednak w dużej mierze zależy to od kwoty jaką możecie przeznaczyć na przygotowania do ślubu. Całkowity koszt takiej usługi waha się od kilku do nawet 10 000 zł.

Jak samodzielnie zabrać się za organizację wesela? Oto kilka podpowiedzi, od czego zacząć planowanie:

  • stwórz listę najważniejszych rzeczy;
  • zastanówcie się, czy zależy wam na czasie i na przygotowania macie kilka miesięcy czy też kilkanaście, to znacznie ułatwi cały proces;
  • wstępnie ustalcie ilość gości, na szczegółową listę przyjdzie jeszcze czas;
  • ustalcie czy ślub ma być tylko cywilny, czy również kościelny;
  • czy wolicie na weselu orkiestrę czy Dj-a;
  • jaki budżet chcecie przeznaczyć na przygotowania do ślubu.
Sprawdź!
Jakie są obowiązki matki pana młodego na weselu? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób pomóc nowożeńcom!

Przygotowania do ślubu – o czym nie możesz zapomnieć?

Pierwsze ustalenia już za wami, pora więc na uzgodnienie konkretów. Przygotowania do ślubu i wesela zajmą wam nieco czasu, dlatego im szybciej dogadacie szczegóły, tym lepiej. 

Określcie budżet na wesele

Kwestie finansowe potrafią spędzić sen z powiek narzeczonych i ich rodzin. Warto przyjąć maksymalną kwotę jaką chcecie wydać. Następnie dobrze jest podzielić procentowo ile pieniędzy możecie przeznaczyć na poszczególne rzeczy. W ramach budżetu powinny znaleźć się pieniądze na wynajem sali, orkiestry, fotografa, dodatkowych atrakcji na weselu, ubioru dla panny młodej i pana młodego, a także niewielka rezerwa na mniej przewidziane wydatki. Wszystkie kwoty dobrze jest nieco zaokrąglić, a ewentualną nadwyżkę przeznaczyć na dodatkowe dekoracje lub inne kwestie ślubne.

Ustalcie ramy czasowe

Niektóre pary rozpoczynają przygotowania do ślubu nawet 2 lata wcześniej. Wtedy o wiele łatwiej jest rozłożyć w czasie przygotowania do ślubu i wesela. Jeśli jednak chcecie zorganizować swój wielki dzień w ciągu kilku miesięcy nadal jest to możliwe. Będzie to wymagało nieco dłuższych poszukiwań. Wiele miejsc może być już zarezerwowanych, dlatego im szybciej się zdecydujecie, tym lepiej dla was.

Doprecyzujcie listę gości

Ilość gości ma największy wpływ na koszty całego przedsięwzięcia. Kwota „za talerzyk” waha się od 150 do nawet 300 zł. Planując wstępnie wesele na 100 osób zapłacicie 30 000 złotych. Jeśli macie problem z zawężeniem listy gości, warto zrobić przegląd wśród starych znajomych. Osoby z którymi nie mamy kontaktu od ok. 5 lat niekoniecznie powinny się na niej znaleźć.

Sprawdź!
Przystawki na zimno na wesele – jakie wybrać, żeby wszyscy goście byli zadowoleni?

Zarezerwujcie salę

Sale weselne rozchodzą się niczym świeże bułeczki, dlatego im szybciej wybierzecie termin, tym lepiej. Przeglądając konkretne oferty zwróćcie uwagę na wszystkie szczegóły. Nie zapomnijcie też o ukrytych kosztach np. opłacie za korkowe. Warto również zwrócić uwagę co dokładnie wchodzi w finalną kwotę. Czy sala jest klimatyzowana, czy za ciasta i ich przechowywanie należy zapłacić osobno, czy jest przestrzeń dla dzieci i możliwość wyjścia na zewnątrz. Zanim wybierzecie, dobrze porównać co najmniej kilka ofert.

Muzyka na weselu

Muzyka na weselu stanowi bardzo istotny element całej zabawy. Od was zależy, czy wybierzecie wersję klasyczną w postaci orkiestry, czy może nieco nowocześniejszą, czyli DJ-a. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wiek gości i ich preferencje muzyczne.

Fotograf i kamerzysta

W czasie poszukiwań fotografa na wesele, dobrze jest znaleźć osobę, która specjalizuje się w fotografii ślubnej. Zazwyczaj ta sama osoba będzie odpowiedzialna za sesję ślubną, a nie tylko dokumentowanie ślubu i wesela. Wybór dobrych fotografów jest duży i zróżnicowany, jednak zanim wybierzesz konkretną osobę, przeglądnij z ukochanym portfolio. Niektórzy artyści mają swój styl i sposób retuszowania zdjęć, sprawdźcie więc, czy będzie odpowiedni dla was. 

Przygotowania do wesela mogą być męczące, jednak odpowiednie zaplanowanie poszczególnych kroków pomoże ci uniknąć wielu stresów. Ustalenie priorytetów i zapisanie ich na kartce pomoże ci sprawnie przebrnąć przez najtrudniejsze etapy przygotowań. Pamiętaj również, by wszelkie szczegóły i zmiany konsultować ze swoją drugą połówką. 

Sprawdź!
Jak zaaranżować podziękowania dla chrzestnych? Ślub to idealna okazja, aby szczerze okazać im wdzięczność
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pokładziny

Pokładziny – co to za zwyczaj i skąd się wywodzi? Korzenie tradycji, która spędzała sen z powiek kobiet

Next Article
Nazwisko dwuczłonowe

Nazwisko dwuczłonowe po ślubie. Czy trzeba zmieniać? W jaki sposób łączyć nazwiska? Możliwe połączenia i warianty

Related Posts