Ile kosztuje wesele? Jak dużym wydatkiem jest przyjęcie na sto osób, a ile kosztuje organizacja wesela nieco skromniejszego?

Alicja Kamińska
ile kosztuje wesele

Dzień ślubu to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu młodej pary. O ile sama uroczystość w kościele nie jest aż tak kosztowna, tak całe jej otoczenie wymaga zaplanowania budżetu. Wesele to aż połowa wszystkich wydatków, jakie będziecie musieli ponieść na tę szczególną okoliczność. Jaki zatem jest koszt ślubu i wesela? Jak zaplanować wszystkie koszty, aby nie zbankrutować?

Organizacja wesela i podział kosztów – kto za co płaci?

Tradycja nakazuje, że część wydatków związanych ze ślubem i weselem ponoszą rodzice panny młodej, a kolejne pana młodego. Podział ten utrwalony przez stulecia powoli odchodzi w zapomnienie, choć wciąż wiele par młodych decyduje się na skorzystanie ze wsparcia najbliższych. Jeśli tradycja jest wam bardzo bliska, a rodzice chcą wesprzeć was finansowo w tym dniu, warto znać podstawowe podziały kosztów.

Sprawdź!
Rozwód kościelny krok po kroku – ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego i wynajęcie adwokata?

Ile kosztuje wesele – kto za co płaci?

W tradycyjnym modelu rodzice panny młodej płacą za:

  • przyjęcie weselne, czyli wynajem sali i jego obsługę oraz za jedzenie;
  • suknię ślubną;
  • dekoracje;
  • zaproszenia;
  • fotografa i kamerzystę.

Rodzice pana młodego fundują natomiast w tym dniu:

  • alkohol;
  • garnitur;
  • obrączki;
  • transport dla gości;
  • oprawę muzyczną;
  • podróż poślubną.

Tradycyjny model dzielenia kosztów pozwalał także na podział ostatecznej kwoty po połowie, jeśli rodzina zarówno pana jak i panny młodej była liczna w równym stopniu. Był to również podział sprawiedliwy, w którym całą kwotę dzielono na osobę i każda strona wnosiła kwotę proporcjonalną do liczby krewnych ze swojej strony.

Koszty ślubu – dlaczego warto odejść od tradycji?

Znany od setek lat model powoli jednak przestaje obowiązywać, a pełny koszt organizacji ślubu i wesela biorą na siebie państwo młodzi. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie – po pierwsze to wyjątkowy dzień dla nowożeńców, a zatem to oni powinni zdecydować, jak ma wyglądać ten dzień i wreszcie kogo zaprosić, zaś rodzice są po prostu gośćmi – jednymi z najważniejszych, ale jednak w trakcie wesela mają się po prostu dobrze się bawić.

Ile kosztuje wesele? Jak to obliczyć?

Wiedząc już, że finansowanie ślubu i wesela spoczywa głównie na waszych barkach, musicie mieć świadomość poszczególnych kosztów. Aby zatem weselna zabawa okazała się sukcesem, najpierw musicie określić swój budżet, z którego będziecie mogli korzystać. Ślub i wesele to okoliczność, która może generować bardzo zróżnicowane koszty – możecie zapłacić 10 000 złotych, ale również i ponad 100 000 złotych! Tak naprawdę wiele zależy od tego, na czym chcecie oszczędzić, a na co wydać największą kwotę. Wesele to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Warto pomyśleć o oszczędzaniu, aby niczego nie zabrakło w tym pięknym dniu. Polecamy serwis internetowy Oszczedniej w którym znajdziesz mnóstwo pomysłów na odłożenie dodatkowego grosza.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 150 osób? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Organizacja ślubu i wesela – proporcjonalny podział budżetu

Jeśli macie już przewidziany budżet na swoje wesele, czas ustalić, jaka kwota z niego zostanie przeznaczona na samą ceremonię, a jaka na stroje i dodatki. To, co zostanie, to wasz wstępny budżet na wesele, który musi wystarczyć na wynajem sali oraz jedzenie i dekoracje, a także oprawę muzyczną oraz atrakcje. Średnio, skromne wesele na 100 osób to koszt rzędu 20 000 złotych, ale nie obejmuje on wielu elementów, o których marzy nie jedna młoda para.

Ślub i wesele – co i ile kosztuje?

Aby obliczyć koszt ślubu i wesela, trzeba wiedzieć, jakie są średnie stawki za jego poszczególne elementy. Dokładne koszty wybranych atrakcji mogą się od siebie różnić. Warto przygotować sobie listę własnych oczekiwań i możliwości.

Budżet ślubny – planer to podstawa!

W koszty ślubu i wesela trzeba wliczyć nie tylko wynajem sali, suknię ślubną czy fotografa, ale także koszty samej ceremonii zaślubin. Planując swój ślub oraz huczne wesele, stwórzcie planer, który pozwoli wam podjąć decyzje dotyczące wypożyczenia dodatków czy sukni ślubnej oraz ustalić ostateczną liczbę gości. W planerze powinniście wyszczególnić takie punkty, jak koszt:

  • ceremonii ślubnej;
  • sukni ślubnej i dodatków;
  • garnituru i dodatków;
  • kwiatów, w tym bukietu ślubnego;
  • wynajęcia sali weselnej;
  • jedzenia, w tym wiejski stół, słodkości oraz tort weselny;
  • alkoholu;
  • wynajmu samochodu;
  • oprawy muzycznej – zespołu lub DJ-a;
  • fotografa i kamerzysty;
  • atrakcji dla gości weselnych;
  • dekoracji.
Sprawdź!
Ile kosztuje zespół na wesele i jak dopasować repertuar?

Znając uśrednione ceny, poznacie orientacyjną kwotę, jaką będziecie musieli wydać na wesele, co pozwoli wam na dopracowanie swojego budżetu.

Budżet weselny – jakie są koszty organizacji?

Pierwsza decyzja powinna dotyczyć tego, czy chcecie wziąć ślub cywilny, czy kościelny – już na tym etapie możecie się spotkać z bardzo dużą rozpiętością kosztów. W Urzędzie Stanu Cywilnego zapłacicie jedynie 84 złote, chyba, że zdecydujecie się na ślub w plenerze, co stanowi dodatkowy koszt 1000 złotych. Koszt ślubu kościelnego to wydatek rzędu 2000-3000 złotych, co jest uzależnione tak naprawdę od konkretnej parafii.

Ile kosztuje wesele? Dodatki, na których można oszczędzić!

Za suknię ślubną oraz dodatki możesz zapłacić od 300 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Tu znów wiele zależy od tego, czy kupisz ją w popularnej sieciówce, zamówisz u krawcowej, zdecydujesz się na polskiego projektanta, czy po prostu wypożyczysz. Analogicznie wygląda kwestia garnituru pana młodego.

Kolejne koszty to wynajem miejsca samego wesela – eleganckie dworki będą znacznie droższe niż typowe sale weselne. Podobnie wygląda kwestia jedzenia – średnio za talerzyk (jedną osobę) w 2021 roku młode pary musiały zapłacić około 250 złotych – i to właśnie tę kwotę należy pomnożyć przez liczbę gości. Skoro o nich mowa, nie możecie zapomnieć także o noclegu dla osób, które nie są w stanie wrócić do domu w dniu wesela, a także o zapewnieniu transportu, dzięki któremu bez problemu będą mogli opuścić przyjęcie.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 200 osób? Jak zaplanować budżet na huczne wesele?

Weselna oprawa – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Koszt oprawy muzycznej waha się od 2000 do nawet 10000 złotych – DJ na wesele zdecydowanie będzie tańszy niż wieloosobowa kapela, ale jeśli zapewnia także dodatkowe atrakcje w postaci świateł, ciężkiego dymu czy napisów, wydatek może być nieco wyższy.

Również fotograf oraz kamerzysta mogą kosztować od 1000 do 15000 złotych – na ostateczną kwotę za usługę wpływa to, jakiego materiału ze ślubu oczekujecie, a także czy wykorzystacie dron.

Na koniec dekoracje – te możecie stworzyć własnym sumptem albo zapłacić za nie kilka tysięcy złotych. Tak naprawdę zależy to od waszych zdolności, a także od budżetu, jaki wam pozostanie.

Średni koszt wesela – czy można na czymś zaoszczędzić?

Średni koszt wesela na 100 osób to około 20000 złotych, dlatego za mniejsze i skromniejsze przyjęcie dla 50 osób zapłacicie około 10000 złotych. To jednak koszt samego talerzyka i jedzenia, na którym ciężko będzie zaoszczędzić. Możecie obniżyć koszty, decydując się na tańszych usługodawców, robiąc samodzielnie dekoracje czy po prostu rezygnując z niektórych atrakcji.

To, ile kosztuje wesele, zależy od ostatecznej listy oczekiwań pary młodej. Budżet ślubny jest ograniczony, dlatego zastanówcie się, na czym zależy wam najbardziej, a co jest jedynie zbędnym dodatkiem – być może na tym etapie uda się wam już zorganizować wesele nieco niższym kosztem. Bez względu na waszą decyzję będzie to z pewnością najważniejszy dzień w waszym życiu.

Sprawdź!
Korkowe na weselu – jak uniknąć ukrytych opłat związanych ze ślubem? Ceny i zasady przechowywania i wnoszenia alkoholu
Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
prezenty na rocznicę ślubu

Prezenty na rocznicę ślubu – wybierz oryginalny prezent dla ukochanej osoby!

Next Article
ile kosztuje fotograf na wesele

Zdjęcia ślubne – ile kosztuje fotograf na wesele i czy warto oszczędzać na fotografii ślubnej?

Related Posts