Rustykalne wesele w stodole – sielski klimat pełen miłości!

Pogoń za idealnym miejscem na wesele, to jeden z najtrudniejszych, ale jednocześnie najważniejszych etapów ślubnych przygotowań Pary Młodej. Zdarza się, że czasem ciężko jest pogodzić ze sobą wyobrażenia, budowane internetowymi inspiracjami z rzeczywistym wyglądem domów weselnych – szczególnie, jeśli marzeniem jest wiejskie wesele w stylu rustykalnym lub boho. Na szczęście coraz więcej właścicieli sal oferuje różne możliwości, a jedną z najchętniej wybieranych przez nowożeńców jest stodoła – zarówno ta klasyczna, jak i nowoczesna. Jak zatem zorganizować wesele w stodole, a raczej, co zrobić, by faktycznie ta wyjątkowa impreza była niezapomniana i klimatyczna?
Alicja Kamińska
wesele w stodole

Wiejski klimat wesela, czyli prawdziwie sielskie wesele!

Rustykalne wesele w stodole jest bardzo klimatyczne – to mocne nawiązanie do tradycji, dzięki której dzień ten będzie bardzo wyjątkowy i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Budynek, w którym odbywa się przyjęcie weselne, to jednak nie wszystko – ważne są także dodatki, bo to właśnie dzięki nim buduje się ten niesamowity entourage, który znasz ze ślubnego Instagrama i Pinteresta!

W przypadku wesel znaczenie ma zarówno kreacja Państwa Młodych, jak i ułożenie stołów i ich dekoracja, wygląd zaproszeń oraz jedzenie, którym poczęstowani zostaną goście. To jedna z tych imprez, w której decydują detale, dlatego też marząc o wiejskim weselu należy to wziąć pod uwagę.

Oczywiście sielski i niepowtarzalny klimat zapewnia przede wszystkim sam budynek – nie ważne, czy będzie to zabytkowa stodoła, która stanowi także doskonałe tło dla unikatowych sesji ślubnych, czy nowoczesna stodoła, w której całe przyjęcie zyska elegancji. Ogromne znaczenie ma także otoczenie – las, ogród ze stawem, altanki – to ono jest przysłowiową wisienką na torcie, w której goście mogą złapać odrobinę wytchnienia, a plenerowa atrakcja, którą dla nich zaplanujecie przejdzie do historii!

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 80 osób?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stodoły?

Popularność wesel w stodole sprawia, że taką możliwość oferuje coraz więcej domów weselnych. To przede wszystkim wspaniałe dworki, folwarki, ale i same stodoły, w których właściciele dbają o to, aby zapewnić gościom wszystko to, co najlepsze. Sala weselna choć na zdjęciach zawsze wygląda cudownie, nie zawsze natomiast odpowiada potrzebom Pary Młodej.

Przede wszystkim przed rezerwacją sali warto ją odwiedzić. Wnętrze stodoły może się różnić od tego, co widzisz na zdjęciach, ale wynika to głównie z różnych motywów dekoracji – jednakże właściciele na ogół mają swoje portfolio, które z pewnością Wam pokażą byście mogli wyobrazić sobie, jakie dekoracje czy ułożenie stołów są możliwe w danym miejscu.

Możliwość organizacji wesela to jedno – drugą kwestią jest wyżywienie. Folwarki oraz karczmy na ogół zapewniają własnych kucharzy, ponieważ posiadają odpowiednie zaplecze do przygotowywania tego typu imprez. Jednakże niektóre stodoły – szczególnie te stojące samotnie – oferują jedynie catering. I oczywiście nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rzeczywiście jest on smaczny i masz do niego zaufanie.

Ostatnią rzeczą, o której czasem zapominają Młode Pary to… miejsca noclegowe. O ile folwarki dysponują odpowiednią bazą noclegową, o tyle w przypadku małych stodół nie zawsze jest to możliwe. W takim wypadku warto rozejrzeć się także po okolicy, a także podpytać samych właścicieli, czy nie mają zaprzyjaźnionych gospodarzy w odległości kilku kilometrów, którzy mogą zaoferować noclegi dla gości w przystępnej cenie.

Sprawdź!
Wesele na zamku – znajdź wymarzony i klimatyczny dworek!

Stodoła na wesele – szaleństwa dekoracyjne, które stworzą klimat

Żaden ślub i wesele bez odpowiednich dekoracji nie wygląda klimatycznie – tak samo jest ze stodołą. Choć bez wątpienia jest ona najlepszym tłem dla wesel w stylu rustykalnym czy boho, dopiero wyjątkowa oprawa w postaci oświetlenia i girland sprawi, że uzyskasz wymarzony efekt.

Stodoła kocha naturalność, zatem dekoracja powinny nawiązywać do tego, co aktualnie oferuje natura! Wczesną wiosną stoły będą wyglądać cudownie, jeśli przyozdobisz je stokrotkami, baziami czy gałązkami ze świeżymi, delikatnymi listkami. Latem pełno jest polnych kwiatów – maki, chabry i rumianki w otoczeniu aromatycznych ziół przywodzić będą na myśl mistyczną noc świętojańską. Jesień to natomiast świetny czas, aby dekoracjami zawładnęły dynie i słoma, która idealnie pasuje do stodoły. Możesz też postawić na motyw leśny – dania wydawane na krążkach z drewna w otoczeniu mchu i szyszek z pewnością zrobią wrażenie, a dodatkowo wyglądać będą niesamowicie elegancko!

Nie ma dobrego wesele bez wspaniałego oświetlenia! Klasyczna zabytkowa stodoła ozdobiona girlandami świetlnymi będzie świetnym tłem dla zdjęć. Warto uzupełnić je o lampiony – im więcej różnorodnych kształtów tym lepiej!

Wesele w stodole daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze – większość dekoracji możecie zrobić samodzielnie lub zaangażować do ich tworzenia także najbliższych, dzięki czemu nie tylko urządzicie imprezę w stylu less waste, ale także slow.

Ślub, wesele i stodoła – czyli co do jedzenia i do picia?

Wesele w stodole wymaga pewnej oprawy – także, jeśli chodzi o jedzenie i picie, które otrzymają goście. Nie chodzi tu wcale o szalone czy wyjątkowe menu, które wprowadzi gości w osłupienie, ale o prawdziwie swojskie smaki. Decydując się na ślub i wesele w stodole zadbajcie także o to, aby pojawiły się na nim lokalne wyroby – możecie zrobić je sami lub dogadać się z lokalnym dostawcą jedzenia. Goście z pewnością będą zachwyceni domowej roboty smalcem, kiełbasami czy pasztetami, szczególnie, jeśli będą mogli posmakować także aromatycznych przetworów.

Sprawdź!
Styl rustykalny — wesele i ślub inspirowane naturą

Stodoła to także miejsce, w którym możecie ponieść wodze fantazji, jeśli chodzi o trunki – oprócz klasycznego zestawu wódki i wina, barek uzupełnijcie o cydry czy nalewki, które będą mogli zasmakować wasi goście.

Stodoła – ślub blisko i daleko

Bez względu, czy to województwo mazowieckie, podlaskie czy wielkopolskie, stodoła na wesele jest na ogół oddalona kilka, kilkanaście kilometrów od miasta. Dzięki temu zyskuje wyjątkowe otoczenie, panuje tam cisza, zatem organizacja klasycznego, znanego z filmów “romantic wedding” jest możliwa! Ma też swoje minusy, do których zalicza się zapewnienie noclegu większej ilości osób lub dogodnego dojazdu – na przykład poprzez wypożyczenie taksówki czy busa, który będzie mógł rozwieźć gości o różnych porach.

Organizacja ślubu i wesela w stodole może wydawać się nieco zwariowana, ale naprawdę wystarczy dobry plan by całe przyjęcie zapadło w pamięci wszystkich gości! Najciekawsze i najbardziej popularne miejsca znajdziesz w odległości kilkunastu kilometrów od miasta, ale jeśli zależy ci na sielskim klimacie – warto! Wesele i stodoła idą ze sobą w parze, szczególnie jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy osób z doświadczeniem, a do takich z pewnością należą właściciele domów weselnych. Nie wahaj się także od czasu do czasu zajrzeć na strony i profile społecznościowe takich lokali jak Stodoła Czereśniowy Sad, Folwark Ruchenka, Folwark Wąsowo czy Nowoczesna Stodoła – nie tylko poznasz bliżej właścicieli, ale zobaczysz także ogromną ilość inspiracji, które z pewnością będą pomocne podczas organizacji własnego rustykalnego wesela w stodole!

Sprawdź!
Wesele w stylu nowoczesnym — urban wedding jako nowy motyw przewodni
Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
miejsce na wesele

Idealne miejsce na wesele - na co zwrócić uwagę podczas wyboru i przede wszystkim... gdzie szukać?

Następny artykuł
wesele w plenerze

Magiczne wesele w plenerze - marzenie, które możesz zrealizować!

Zobacz też