Właśnie się zaręczyliście i zaczynacie pracować nad organizacją wesela. Zastanawiacie się, jaki to wydatek oraz czy przyjęcie weselne może być nieco tańsze niż z opowieści, które słyszeliście od swoich znajomych. Koszt ceremonii zaślubin i wesela zależny jest od waszych oczekiwań – szczególnie od jego oprawy. Ile kosztuje wesele na 100 osób i na czym można nieco oszczędzić?
Wesele na 100 osób – ile kosztuje ślub i wesele?
Tanie wesele na 100 osób możecie zorganizować nawet za 10 000 złotych! Młode pary, decydujące się na slow wedding, często organizują tego typu imprezę w plenerze – na przykład na leśnej polanie, we własnym ogrodzie albo po prostu wynajmują salę, a goście spędzają ten czas przy kiełbaskach i ognisku, świętując przyrzeczenie miłości nowożeńców. Takie wesele może jednak budzić sporo kontrowersji i przede wszystkim nie każdemu będzie odpowiadać.
Klasyczne wesele na 100 osób – wciąż gorący trend!
W Polsce wciąż największą popularnością cieszą się klasyczne wesela. W takim wypadku musicie liczyć się z całkiem sporymi wydatkami. Wesele to około połowa całego ślubnego budżetu – tyle mniej więcej kosztuje wynajem sali oraz przysłowiowy talerzyk. To jednak nie wszystko, co powinniście wziąć pod uwagę, pracując nad kosztorysem swojej ceremonii.
Koszt wesela – jak go obliczyć?
Organizując wesele, musicie przemyśleć koszt jego organizacji. Przede wszystkim zastanówcie się, jak ma wyglądać ceremonia, oprawa muzyczna czy dekoracje. Następnie podzielcie budżet na dwie kolumny – związane ze ślubem i bezpośrednio z weselem.
Wydatki związane ze ślubem to:
- koszt ceremonii;
- suknia ślubna i dodatki;
- garnitur oraz dodatki dla pana młodego;
- dekoracja kościoła lub sali w USC;
- oprawa muzyczna ceremonii;
- zaproszenia;
- obrączki;
- fotograf i kamerzysta, którzy przygotują pamiątki z samego ślubu.
Koszty wesela to natomiast:
- sala weselna;
- jedzenie, do którego doliczyć trzeba także tort weselny;
- alkohol;
- zespół weselny lub DJ;
- dekoracje sali;
- nocleg dla gości oraz transport;
- dopłata za czas fotografa oraz kamerzysty.
Dodatkowy koszt to także atrakcje, na przykład w postaci pokazu fajerwerków czy drink baru. Pełne koszty ślubu cywilnego, jak i ślubu kościelnego znajdziecie w naszych pozostałych artykułach – po zapoznaniu się z nimi będziecie wiedzieć, z jakimi kosztami za samą ceremonię musicie się liczyć! Obawiasz się, że Twój budżet nie zepnie się, aby zorganizować wymarzone wesele? Sprawdź ofertę pożyczek na raty. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli pokryć koszty wesela i rozłożyć okres spłaty na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt rat.
Organizacja wesela – wydatek zależny od liczby gości
Ostateczna kwota za samo wesele zależna jest od liczby gości – im będzie ich więcej, tym wydatek, z którym musicie się zmierzyć, zwiększy się. Najważniejszą rzeczą, której potrzebujecie do wyceny wesela – oprócz listy osób zaproszonych – jest sala weselna oraz menu. W zależności od lokalu cena za jednego gościa może wynosić od 150 do nawet 700 złotych! Znaczenie ma to, jak dużo na stole znajdzie się przystawek, ciepłych dań, ale także dodatków w postaci wiejskiego stołu czy słodkości.
Ile kosztuje wesele na 100 osób? Talerzyk to nie wszystko!
Znając już cenę talerzyka, mnożycie go przez liczbę gości. Do tej sumy musicie doliczyć koszt alkoholu oraz tortu weselnego. Przyjmuje się, że na weselu, na którym zaproszonych jest 100 osób, butelek z alkoholem również powinno być 100. Jedzenie oraz alkohol są najbardziej ruchomymi kosztami podczas organizacji przyjęcia – pozostałe, takie jak oprawa muzyczna czy fotograf, nie mają większego wpływu na ostateczną kwotę, ponieważ cena usługodawców jest taka sama bez względu czy będzie to przyjęcie na 50, 100 czy 200 osób.
Szukając sali do wynajęcia, pamiętajcie, aby podać orientacyjną ilość gości – wpływa to nie tylko na cenę, ale również właściciele mogą określić, czy taka ilość gości może być przez nich obsłużona i czy mają wystarczające sale, które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.
Budżet weselny – jak duży powinien być?
Średni koszt wesela w 2021 roku wynosił 25 000 złotych – to jednak cena za samą salę oraz jedzenie. Huczne świętowanie wymaga także alkoholu, czyli około 10 000 złotych, fotografa, kamerzysty oraz DJ-a lub orkiestry weselnej, co jest dodatkowym kosztem wynoszącym około 12 000 złotych. Już na tym etapie musicie się liczyć z kwotą prawie 50 000 złotych!
Do tego trzeba doliczyć koszt wynajęcia pokoi oraz inne wydatki weselne, do których należy m.in. dekoracja czy szczególne atrakcje.
Jak zmniejszyć koszty wesela?
Koszty ślubu i przyjęcia weselnego nie są niskie, a z każdą dodatkową osobą trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Dlatego też wiele par młodych decyduje się na nieco skromniejsze przyjęcia albo na organizację ślubu i wesela w okolicach zamieszkania jednego z narzeczonych, co wpłynie na mniejsze zapotrzebowanie na noclegi.
Podczas planowania wesela zastanówcie się, co jest wam najbardziej potrzebne – czy na pewno potrzebujecie aż 6 ciepłych dań i 20 przystawek? Być może warto także nieco obniżyć budżet w kontekście samych dekoracji? Pamiętajcie, że ostateczny koszt całego wesela w gruncie rzeczy zależy od waszej wizji, czyli tego, czego wymagacie od DJ-a czy orkiestry na wesele oraz fotografa i kamerzysty.
Koszty weselne – kredyt czy gotówka?
Koszt, jaki poniesiecie za organizację ślubu i wesela, będzie naprawdę wysoki, dlatego wiele par decyduje się na zaciągnięcie na tę okoliczność kredytu. Warto mieć na uwadze, że tym sposobem na nową drogę życia wchodzicie z ogromnym zobowiązaniem finansowym. Wszystkie panny młode marzą, by ten dzień wyglądał jak z bajki, ale zanim zorganizujecie większe wesele, oceńcie realnie swoje możliwości finansowe.
To, ile kosztuje wesele na 100 osób, zależy od wielu ruchomych czynników. Najlepszą taktyką jest założenie budżetu, czyli określenie, jaką maksymalnie kwotę możecie przeznaczyć na ten wyjątkowy dzień. Podzielcie ją na konkretne punkty, takie jak przyjęcie, oprawa, ceremonia oraz ubranie i starajcie się znaleźć takie rozwiązania, aby wydatki nie przekroczyły założonej na wstępie kwoty. Będzie to wymagało kilku wyrzeczeń, ale kreatywność państwa młodych bywa naprawdę ogromna! Poza tym czasem mniej znaczy więcej – być może to właśnie będzie klucz do zorganizowania przyjęcia dla 100 osób, które pozwoli wam obniżyć koszty ceremonii i wesele i cieszyć się z prezentów, które znajdą się w waszych kopertach.
Zobacz także:- Ile kosztuje wesele na 200 osób? Jak zaplanować budżet na huczne wesele?
- Ile kosztuje wesele na 50 osób? Jak zaplanować budżet z głową?
- Ile kosztuje wesele? Jak dużym wydatkiem jest przyjęcie na sto osób, a ile kosztuje organizacja wesela nieco skromniejszego?
- Ile kosztuje ślub kościelny? Czy takie usługi mają swój cennik?
- Ile kosztuje wesele na 150 osób? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?
- Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?