Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Choć za najbardziej widowiskowy uważa się ślub kościelny, również zawarcie ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego może być urocze. Koszty zawarcia małżeństwa w USC są znacznie niższe i stałe bez względu na miejsce, w którym zechcecie się pobrać. Dowiedz się, ile kosztuje ślub cywilny i czy taka forma wam odpowiada.
Alicja Kamińska
ile kosztuje ślub cywilny

Koszt ślubu cywilnego jest znacznie niższy niż ślubu kościelnego. Opłaty są w tym wypadku stałe i uzależnione od rozporządzeń rządowych. Wzięcie ślubu bez wesela nie jest zatem dużym wydatkiem, dlatego na samo zawarcie związku małżeńskiego decyduje się coraz więcej par. Należy jednak pamiętać, że każda formalność to dodatkowy koszt, dlatego dobrze być na niego przygotowanym. Ile zatem dokładnie kosztuje ślub cywilny?

Czas na ceremonię ślubną! Jaki jest koszt ślubu cywilnego w Polsce?

Przede wszystkim, aby poznać pełny koszt ślubu cywilnego, niezbędne jest ustalenie, jak powinien on wyglądać. Jeśli marzysz o ślubie i weselu w plenerze, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Na cenę ślubu cywilnego wpływają także kwestie formalne, co jest istotne w przypadku osób, które pochodzą z różnych krajów.

Ślub cywilny w Polsce – który USC jest właściwy?

Aby zawrzeć małżeństwo w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), nie musisz iść do urzędu właściwego dla twojego miejsca zameldowania – to ty decydujesz, w którym mieście czy dzielnicy chcesz zawszeć związek małżeński! Jeśli zatem pochodzisz z gór, a marzy ci się ślub nad samym morzem, po prostu musisz odwiedzić urząd właściwy dla miejsca, w którym chciałbyś zorganizować ceremonię.

Sprawdź!
Korkowe na weselu – jak uniknąć ukrytych opłat związanych ze ślubem? Ceny i zasady przechowywania i wnoszenia alkoholu

Podobne zasady obowiązują, gdy marzysz o ślubie poza urzędem, w plenerze – tu również jako narzeczeni musicie udać się do urzędu właściwego dla miejsca, w którym chcecie wziąć ślub. A zatem, jeśli ceremonia plenerowa ma mieć miejsce nad jeziorem w Mikołajkach, musicie dopełnić formalności w USC właściwym dla Mikołajek, czyli złożyć wniosek o ślub poza USC i poczekać na zgodę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w tej miejscowości.

Urząd Stanu Cywilnego – formalności niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Lista dokumentów, które są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego w USC, na szczęście jest bardzo krótka! To przede wszystkim:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • dowód dokonania opłaty skarbowej.

W niektórych przypadkach niezbędne są także dodatkowe dokumenty oraz orzeczenia – jeśli nie jesteście pewni, czy one również was dotyczą, zapytajcie o nie urzędników USC – są oni bardzo pomocni i z pewnością przeprowadzą was przez cały proces krok po kroku!

Formalności – dokumenty niezbędne w wyjątkowych sytuacjach

Jakie dokumenty są potrzebne w niektórych, wyjątkowych sytuacjach? Oto pełna lista:

  • pozwolenie sądu na zawarcie związku małżeńskiego;
  • odpis aktu urodzenia, szczególnie jeśli nie jesteście obywatelami Polski;
  • jeśli jedno z was było już wcześniej w związku małżeńskim i wzięło rozwód lub zostało wdowcem, niezbędny jest odpis dokumentu który potwierdza ustanie, unieważnienie lub nieistnienie małżeństwa.

Cudzoziemcy dodatkowo muszą złożyć dokument, który potwierdza, że zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju osoba ta może zawrzeć związek małżeński. Jeśli uzyskanie go jest niemożliwe lub po prostu trudne, ze względu na sytuację panującą w rodzimym kraju, sąd może zwolnić jednego z narzeczonych z obowiązku jego dostarczenia i wtedy ustala, czy ta osoba może wziąć ślub i jego orzeczenie jest dokumentem, który należy przedłożyć w USC.

Sprawdź!
Ile się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota w kopercie będzie odpowiednia i ucieszy Młodą Parę!

Ile kosztuje ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Koszt ślubu cywilnego jest bardzo symboliczny – to jedynie 84 zł., pod warunkiem, że ceremonia będzie odbywać się w budynku USC. Dodatkowo musisz się liczyć z kosztami za odpisy, które wynoszą kolejno:

  • odpis skrócony aktu stanu cywilnego – 22 zł. (pierwszy jest bezpłatny);
  • odpis zupełny aktu stanu cywilnego – 33 zł.;
  • zaświadczenie o stanie cywilnym – 38 zł.;
  • zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z polskim prawem możesz zawrzeć małżeństwo – 38 zł.

Są to jednak koszty dodatkowe, które ponoszą osoby w nieco bardziej skomplikowanej sytuacji, aby udowodnić brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub cywilny w plenerze – opłata za miejsce marzeń!

Ślub w plenerze to marzenie większości kobiet, które z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności. Uroczystość zaślubin w wymarzonym miejscu jest na wyciągnięcie ręki – szczególnie jeśli mowa o ceremonii cywilnej. W tym wypadku istotne są formalności, których należy dopełnić, ale należy liczyć się także z dużo większymi kosztami.

Aby wziąć ślub cywilny w plenerze, należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego dla danego miejsca USC.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Aby zawrzeć ślub w plenerze, kierownik USC musi wyrazić na niego zgodę, ale najczęściej nie ma z tym problemu. Odmówienie udzielenia ślubu w takich okolicznościach może nastąpić w sytuacji, gdy istnieje ryzyko ośmieszenia powagi zawarcia aktu małżeństwa lub samego urzędnika.

Decydując się na ślub cywilny w plenerze, musisz wziąć pod uwagę także dodatkowy koszt, który wynosi 1000 zł. Ponadto urzędnik poinformuje cię, jak powinno wyglądać stanowisko, przy którym odbędzie się ceremonia – to przede wszystkim godło, które musi znaleźć się tuż za ołtarzem.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 200 osób? Jak zaplanować budżet na huczne wesele?

Jak zorganizować ślub cywilny? Dodatkowe koszty

Koszt, jaki musicie ponieść, decydując się na ślub cywilny, jest stały bez względu na wybór USC. Różnica zachodzi tylko w przypadku ślubu poza urzędem, który wymaga złożenia odpowiedniego wniosku i dodatkowej opłaty. Organizacja ślubu w urzędzie jest przystępna cenowo, dlatego jeśli nie planujecie wesela, nie musicie martwić się o ogromne wydatki!

Dodatkowe koszty to przede wszystkim zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, w tym opłaty sądowe za zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Opłata za ślub w tym wypadku może nieco wzrosnąć i zależna jest przede wszystkim od miasta oraz stopnia skomplikowania samej sprawy. Sukienka na ślub cywilny, zaproszenia na ślub cywilny oraz wynajem auta czy obrączki, to koszty dodatkowe, które zależne są przede wszystkim od Państwa Młodych i nie są wymagane do przeprowadzenia ceremonii.

Ceremonia ślubu cywilnego to ważna uroczystość, dzięki której dwoje ludzi wstępuje w związek małżeński bez względu na wiarę. Jeśli chcecie wiedzieć, ile kosztuje ślub cywilny, pamiętajcie, że opłata za ślub cywilny jest niewielka, dlatego nawet osoby, które nie mają ogromnych budżetów przeznaczonych na ten ważny dzień, mogą sobie na niego pozwolić.

Zobacz także:
Sprawdź!
Zdjęcia ślubne – ile kosztuje fotograf na wesele i czy warto oszczędzać na fotografii ślubnej?
Archiwum: styczeń 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje wesele na 200 osób

Ile kosztuje wesele na 200 osób? Jak zaplanować budżet na huczne wesele?

Next Article
ile kosztuje ślub kościelny

Ile kosztuje ślub kościelny? Czy takie usługi mają swój cennik?

Related Posts