Dzień ślubu bez wątpienia będzie jednym z ważniejszych w waszym życiu, dlatego nie należy się dziwić, że chcecie mieć wokół siebie jak najwięcej bliskich osób. Organizacja wesela jest zatem jednym z istotniejszych punktów na liście przygotowań do ślubu. Możecie wybierać spośród wielu różnych możliwości – może to być kameralne przyjęcie w restauracji, slow wedding w otoczeniu, jakie sobie wymarzycie, lub huczne wesele, o którym rodzina i znajomi będą mówić przez wiele lat! Decyzja zależna jest przede wszystkim od was, ale nie możecie zapomnieć o budżecie, jaki przeznaczyliście na ten wyjątkowy dzień. Ile kosztuje wesele na 200 osób i czy jest dużo droższe od tego w mniejszym gronie?
Wesele na 200 osób – ile będzie kosztować?
Przyjęło się, że aby obliczyć koszt wesela, należy znać cenę talerzyka, a jego cena to obecnie około 250 złotych. Łatwo zatem dokonać kalkulacji, że przy takiej kwocie wesele na 200 osób powinno zmieścić się w 50 000 złotych. Nic bardziej mylnego, ponieważ sam talerzyk to nie wszystko! Planując swój budżet weselny, musicie uwzględnić w nim kilka punktów – oddzielnie policzyć koszty związane ze ślubem, a oddzielnie z samym weselem.
Koszty ślubu, czyli jakie?
Ślub kościelny i ślub cywilny rządzą się własnymi prawami i o ile w przypadku ceremonii w USC koszty są stałe i wynoszą 84 złote za ślub, a 1 000 złotych w plenerze, o tyle w przypadku sakramentu w kościele wszystko zależy od konkretnej parafii. Każda diecezja ma swój własny cennik i choć w założeniu przyrzeczenie w obecności księdza kosztuje dobrowolną ofiarę, w rzeczywistości młoda para musi liczyć się z wydatkiem od 2 000 złotych do nawet 5 000 złotych.
Kolejnym niezwykle istotnym i pochłaniającym całkiem spory kawałek ślubnego budżetu jest stylizacja – zarówno panny młodej, jak i pana młodego. Suknia ślubna od polskiego projektanta kosztuje kilka tysięcy złotych, dlatego panny młode często decydują się na uszycie sukni u krawcowej lub wypożyczalnię, choć ostatnie trendy wskazują, że coraz większą popularnością cieszą się także białe sukienki z sieciówek, których koszt nie przekracza 300 złotych. Podobnie sprawa wygląda z garniturem – tu również rozbieżność kosztów może zdziwić, ale dobry garnitur zakupiony w popularnym sklepie będzie kosztował około 1 000 złotych.
Dodatki ślubne – wliczcie je do budżetu!
Duże znaczenie mają także dodatki – wianki, obuwie, pasek czy krawat. Po zsumowaniu może się okazać, że ślubna skarbonka została uszczuplona o kolejne 2 000 złotych. Planując wydatki związane ze ślubem, zapominamy też o makijażystce, fryzjerze czy barberze, a za te usługi trzeba zapłacić, wydając kolejne kilkaset złotych.
Na koniec pozostają obrączki – srebrne możecie kupić już od 300 złotych, ale za platynowe trzeba zapłacić kilka tysięcy.
To, ile kosztuje wesele na 200 osób, będzie zależało od waszych decyzji co do wyglądu tego dnia i przewidzianych atrakcji.
Koszt wesela – jaki to wydatek?
Koszt samego wesela to przeważnie połowa całego budżetu, jednak procent ten zwiększa się wraz z liczbą gości. Bez względu na to, czy organizujecie wesele na 50, czy na 100 osób, niektóre wydatki pozostają stałe. To przede wszystkim koszt kamerzysty i fotografa, DJ-a lub zespołu weselnego, a także samochodu, którym pojedziecie do ślubu.
Koszty pamiątek z wesela
Fotograf i kamerzysta to wydatek około 6 000 złotych, ale ostateczna kwota zależna jest od waszych potrzeb. Wybierając usługodawców, musicie dokładnie zapoznać się z ich cennikiem oraz zadecydować, które pamiątki są dla was rzeczywiście cenne. Ostateczny koszt usługi zależny jest od tego, czy wykorzystacie drona, zażycie sobie pamiątkową fotoksiążkę, album czy po prostu klasyczne odbitki.
Oprawa muzyczna wesela
Oprawa muzyczna wesela to jeden z najważniejszych punktów ślubnym budżecie. Przeważnie pary młode decydują się na DJ-a, który jednocześnie poprowadzi całe przyjęcie weselne. Średnia cena za noc zabawy to około 4 000 złotych, jednak tu również możecie spotkać się z dodatkowymi atrakcjami, które będą zwiększać koszty usługi. Nieco inaczej wygląda koszt wynajęcia zespołu – orkiestra na wesele może liczyć 4, 5 albo i 10 członków, a wraz ze wzrostem ich liczby rośnie także cena usługi.
Dodatkowym kosztem wesela są atrakcje, które zależą przede wszystkim od fantazji nowożeńców. Możecie zrobić je niskim kosztem, wręczając gościom na przykład sztuczne ognie, lub pójść dalej i zorganizować profesjonalny pokaz fajerwerków.
Podsumowując – za oprawę wesela musicie zapłacić około 10 000 złotych, choć jest to jedynie koszt orientacyjny, który w głównej mierze zależy od tego, na jakie konkretnie usługi się zdecydujecie.
Budżet weselny – ile kosztuje wesele na 200 osób?
Czas na ostatni punkt wydatków weselnych! To przede wszystkim sala weselna, na której odbędzie się cała uroczystość. Cena wynajmu może być bardzo zróżnicowana i zależy zarówno od regionu, jak i od charakteru samego obiektu. Klasyczne sale weselne będą zdecydowanie tańsze niż urokliwe dworki i stodoły czy luksusowe hotele. Jeśli zdecydujecie się również na jedzenie z tego samego punktu, koszt sali prawdopodobnie zostanie wliczony do talerzyka.
Dodatkowe koszty waszego wesela – dodatkowy budżet lub DIY
Oprócz sali weselnej trzeba pamiętać o dekoracjach. Możecie przygotować je sami, albo zamówić taką usługę u właściciela albo florystki. W zależności od motywu, ilości kwiatów i innych materiałów, które zostaną do niej wykorzystane, kwota ta waha się od 1 000 złotych do 10 000 złotych.
Oddzielnym elementem jest tort weselny. Jego cena zależy od renomy cukierni, wielkości, ale nie powinna przekroczyć 500 złotych, choć przy większej liczbie gości może nieznacznie wzrosnąć.
Na koniec alkohol – przyjęło się, że na każdego gościa powinna przypadać jedna butelka alkoholu. Możecie postawić na tradycję i po prostu ustawić butelki na stołach lub zamówić drink bar, co będzie także dodatkową atrakcją dla gości. Druga opcja jest nieco droższa i przy hucznym weselu wymaga pracy przynajmniej trzech barmanów, aby wszyscy goście byli obsłużeni w odpowiednim czasie.
To, ile kosztuje wesele na 200 osób zależy od wielu ruchomych czynników, jednak powinniście liczyć się z wydatkiem w wysokości średnio 100 000 złotych. Aby zorganizować takie wesele i nie stracić przy tym wszystkich oszczędności, dobrze jest przygotować sobie wcześniej dokładny plan i harmonogram oraz skorzystać z pomocy wedding plannerki – z pewnością okaże się bardzo pomocna i podpowie, jak można obniżyć koszty wesela, odpowiednio negocjując ceny!
Zobacz także:- Ile kosztuje wesele na 50 osób? Jak zaplanować budżet z głową?
- Ile kosztuje wesele na 100 osób? Jak dobrze obliczyć koszt wesela i opracować budżet?
- Ile kosztuje wesele na 150 osób? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?
- Ile kosztuje wesele? Jak dużym wydatkiem jest przyjęcie na sto osób, a ile kosztuje organizacja wesela nieco skromniejszego?
- Ile kosztuje kamerzysta na wesele? Film z uroczystości ślubnej to pamiątka na całe życie!
- Ile kosztuje zespół na wesele i jak dopasować repertuar?