Ile kosztuje ślub kościelny? Czy takie usługi mają swój cennik?

Ślub w kościele to piękna uroczystość, podczas której małżonkowie przyrzekają sobie miłość przed Bogiem. Trudno jednak ustalić stały koszt ślubu kościelnego, choć możecie oszacować swój budżet, korzystając z doświadczenia innych par. Ile kosztuje ślub kościelny i co należy wliczyć do budżetu jego organizacji?
Alicja Kamińska
ile kosztuje ślub kościelny

Ślub kościelny ma w sobie odrobinę magii – cała ceremonia ślubna jest jedną z najpiękniejszych, nie ma zatem nic dziwnego, że wiele panien młodych to właśnie o niej marzy najbardziej. Przed zawarciem związku małżeńskiego w kościele warto jednak zrobić rachunek kosztów, które będziecie w stanie ponieść. Jaki jest koszt ślubu kościelnego i co oznacza opłata „co łaska”?

Ile kosztuje ślub kościelny? Dlaczego warto się zdecydować?

Wiele par młodych decyduje się na ślub w kościele nie ze względu na wiarę, lecz otoczkę lub naciski ze strony rodziny. Tymczasem wybór ceremonii – czy będzie to ślub cywilny, czy kościelny – powinien zależeć wyłącznie od narzeczonych. Sakrament małżeństwa to nie tylko wspaniała przysięga, ale przede wszystkim świadectwo głębokiej wiary, dlatego młoda para przed ostateczną decyzją powinna się dobrze zastanowić, czy rzeczywiście ślub w obecności księdza ma się odbyć dla nich, czy jedynie dla zasady.

W sprawach takich jak ślub naciski ze strony bliskich nie powinny być najważniejsze – decyzje podejmujcie tylko i wyłącznie na podstawie waszych uczuć i potrzeb, zatem jeśli nie czujecie się związani z wiarą chrześcijańską, zdecydujcie się na klasyczny ślub cywilny, który również może być magiczny!

Sprawdź!
Ile kosztuje zespół na wesele i jak dopasować repertuar?

Koszt ślubu kościelnego – co oznacza dobrowolna ofiara?

Z założenia ślub kościelny powinien być stosunkowo tani – w końcu jest to przyjęcie sakramentu, zatem cena za ślub nie powinna być zbyt wygórowana. Trudno tymczasem podać konkretną kwotę, jaką należy zapłacić w kościele za udzielenie ślubu – wszystko zależy od konkretnej parafii.

Przyjmuje się, że cena ślubu kościelnego to od 50 do nawet 2000 zł! Choć większość parafii udziela błogosławieństwa, prosząc o wpłatę „co łaska”, niektóre przedstawiają konkretne cenniki i mogą odmówić udzielenia ślubu, jeśli kwota proponowana przez państwa młodych nie będzie wystarczająca. Samo udzielenie błogosławieństwa przez księdza to nie jedyne opłaty, na jakie musicie być przygotowani, decydując się na ślub kościelny.

Ślub w kościele – jakie są koszty i formalności?

Ślub i wesele to najważniejszy dzień w waszym życiu, ale żeby cała ceremonia przebiegła bez zakłóceń, musicie być gotowi na szereg formalności. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim wybór parafii! Według prawa kanonicznego, małżeństwo może być zawarte jedynie w dwóch parafiach – pana lub pani młodej. Czasami jest ona zbyt oddalona od miejsca, w którym ma być wesele lub po prostu upatrzyliście sobie przytulny kościółek w górach i to właśnie w nim chcecie przysiąc sobie miłość.

W takim wypadku potrzebna jest zgoda parafii uprawnionej – możecie zrobić to na dwa sposoby:

 • napisać pismo do proboszcza z parafii uprawnionej, w której upoważnia on inną parafię do udzielenia sakramentu małżeństwa;
 • skompletować dokumentację w parafii uprawnionej, a następnie poinformować wybraną parafię o tym i poprosić ją o błogosławieństwo.
Sprawdź!
Ile kosztuje wesele? Jak dużym wydatkiem jest przyjęcie na sto osób, a ile kosztuje organizacja wesela nieco skromniejszego?

Koszt w tym wypadku to dobrowolna ofiara, jednak zwykle narzeczeni wręczają księdzu kopertę, w której znajduje się przynajmniej 50 złotych. Jeśli ślub ma się odbyć poza miejscem zamieszkania was obojga, musicie liczyć się z kosztem przynajmniej 100 złotych.

Ślub kościelny – dodatkowe koszty

Po wyborze miejsca ślubu nadszedł czas na spisanie protokołu ślubnego, który zawiera wiele pytań dotyczących waszej przyszłości. Podczas tej rozmowy ksiądz poprosi was o świadectwo chrztu, bierzmowania, świadectwa ze szkoły średniej, na których jest udokumentowana ocena z religii, a także dowody osobiste.

Zapowiedzi narzeczonych

Po rozmowie ksiądz przygotuje zapowiedzi, które należy wygłosić w parafiach narzeczonych, a wy musicie zapisać się na nauki przedmałżeńskie. Niektórzy księża zgadzają się na kursy w formie online, ale koniecznie dopytajcie o to podczas spotkania, ponieważ niektóre kościoły nie biorą ich pod uwagę i udzielą wam ślubu tylko po kursie fizycznym.

Ile kosztuje ślub kościelny i jakie wydatki dokładnie są z nim związane? Poniżej przedstawiamy listę dokumentów i formalności oraz ich orientacyjny koszt:

 • odpis aktów urodzenia to około 25 zł;
 • odpisy aktów chrztu to co oplata dobrowolna, jednak najczęściej jest to 50 zł za odpis;
 • kurs przedmałżeński to koszt około 150 zł od osoby;
 • zapowiedzi kosztują około 250 zł;
 • pozwolenia na ślub poza parafią właściwą to z kolei koszt od 50 do 200 zł.

Koszt ceremonii ślubnej – ile wynosi opłata za ślub?

Jeśli formalności są już za wami, to nadszedł czas na właściwą ceremonię. Jej koszt zależny jest od kilku czynników. Pierwszy to ślub konkordatowy – w tym wypadku dodatkowo musicie wnieść kwotę 84 zł do Urzędu Stanu Cywilnego. Druga kwestia to oprawa samej ceremonii, a jeśli zależy wam na tym, aby była wyjątkowa, wymaga większego budżetu.

Sprawdź!
Ile kosztuje wynajem samochodu do ślubu – cennik aut na wesele

Opłaty w kościele w dniu ślubu dotyczą głównie samej ceremonii, a w jej skład wchodzą:

 • opłata za sam ślub, czyli co łaska” – najczęściej jest to około 1000 zł;
 • wynagrodzenie organisty – około 300 zł;
 • wynagrodzenie kościelnego – około 100 zł;
 • opłata za sprzątanie po ceremonii – około 200 zł;
 • dekoracja kościoła – około 300 zł.

Zawarcie ślubu w kościele może zatem wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych!

Ślub kościelny w plenerze – jaki to wydatek?

Ślub i wesele w plenerze cieszy się coraz większą popularnością, ale są to głównie śluby cywilne. Uzyskanie zgody biskupa na ślub kościelny poza świątynią jest prawie niemożliwe, dlatego też musisz liczyć się z tym, że sakrament przed Bogiem możecie przyjąć tylko i wyłącznie w kościele.

Jeśli jednak kancelaria biskupia wyda taką zgodę, koszty organizacji uroczystości mogą być bardzo wysokie i wynosić kilka tysięcy złotych.

Dokładna wycena ślubu kościelnego nie jest możliwa – niestety sakrament ślubu w każdym regionie, jak i w każdej parafii kosztuje inaczej. Diecezje nie posiadają stałych cenników, a ofiara uzależniona jest od zasobności portfela osób starających się o błogosławieństwo.

Jeśli boisz się, że koszt ślubu kościelnego może być dla was zbyt wysoki, przedstawcie swoje watpliwości księdzu. Z pewnością wspólnie znajdziecie dobre rozwiązanie.

To, ile kosztuje ślub kościelny, zależy od wieku zmiennych czynników. Pamiętajcie jednak, że organizując tę uroczystość to wy macie czuć się wyjątkowo.

Sprawdź!
Ile się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota w kopercie będzie odpowiednia i ucieszy Młodą Parę!
Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje ślub cywilny

Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Next Article
ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego

Rozwód kościelny krok po kroku – ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego i wynajęcie adwokata?

Related Posts