Ile kosztuje wesele na 50 osób? Jak zaplanować budżet z głową?

Skromne wesele na 50 osób można zaplanować z rozwagą tak, aby nie stracić całego przewidzianego budżetu! Czy różnica w kosztach pomiędzy hucznym przyjęciem a po prostu rodzinnym obiadem jest duża? Ile kosztuje wesele na 50 osób?
Alicja Kamińska
ile kosztuje wesele na 50 osób

Wesele pochłania około 50 procent całego ślubnego budżetu, choć w zależności od liczby gości jego ostateczna wysokość może się wahać. To, ile kosztuje wesele na 50 osób, tak naprawdę zależne jest od tego, co chcecie zaproponować swoim gościom – im większy przepych i bardziej kosztowne atrakcje, tym szybciej cena za talerzyk będzie rosła. Dodatkowe koszty to także oprawa całego przyjęcia – dekoracje, muzyka, a wreszcie fotograf i kamerzysta. Organizacja wesela z planerem, a także z jasno określonym budżetem, pozwala na decyzję w sprawie samego przyjęcia, jak i ostatecznej liczby gości, która będzie wam towarzyszyć tego dnia.

Koszt wesela – jaki to wydatek?

Samo wesele na 100 osób to średni koszt około 20 000 złotych – tyle kosztuje zapewnienie gościom jedzenia i alkoholu. W przypadku 50 osób kalkulacja jest prosta, ponieważ to dokładnie połowa tej kwoty, czyli 10 000 złotych. Cena za osobę może być jednak wyższa, jeśli doliczycie do tego stół z wykwintnymi słodkościami, swojskimi wyrobami czy popularny drink bar. Małe i znacznie skromniejsze przyjęcie weselne może być też nieco tańsze, ale jego cena nie spadnie poniżej 8 000 złotych.

Sprawdź!
Zdjęcia ślubne – ile kosztuje fotograf na wesele i czy warto oszczędzać na fotografii ślubnej?

Jedno wesele – dwa sposoby organizacji!

Małe wesele można zorganizować na dwa sposoby – tradycyjnie wynająć mniejszą salę weselną lub po prostu zorganizować tradycyjne przyjęcie weselne. Choć cena samego wesela nie będzie dużo niższa, oszczędzicie na alkoholu, oprawie muzycznej oraz atrakcjach. Takie przyjęcia weselne w restauracjach bardzo często organizowane są po ślubie cywilnym, ale również i po skromnym ślubie kościelnym. Jeśli zatem zależy wam po prostu na obecności najbliższych wam osób, a nie na hucznej imprezie, być może to jest właśnie najlepsze rozwiązanie.

Tradycyjny ślub i wesele – jak zaplanować budżet?

Koszty ślubu i wesela można orientacyjnie obliczyć – wystarczy przygotować listę, na której wyszczególnicie poszczególne punkty:

  • koszt ceremonii;
  • koszt jedzenia i tortu weselnego;
  • koszt alkoholu;
  • koszt sukni ślubnej, garnituru oraz dodatków;
  • obrączki;
  • koszt fotografa i kamerzysty;
  • koszt atrakcji dla gości;
  • koszt oprawy muzycznej.

Zaplanowanie wydatków najlepiej rozpocząć jeszcze przed rozpoczęciem rezerwacji terminów. Już na etapie wyboru rodzaju ceremonii musicie uważnie sprawdzić swoje oszczędności, ponieważ różnica w cenie bywa znaczna. Ślub cywilny w USC to koszt 84 złotych, ale w plenerze to dodatkowe 1 000 złotych. Ślub kościelny to natomiast wydatek od 1 000 do nawet 3 000 złotych.

Koszty dodatków – skąd tak duże rozbieżności?

Podobnie, jak ze ślubem, jest z suknią ślubną, garniturem i dodatkami – możecie na całość wydać zaledwie 2 000 złotych, jak i nawet kilkadziesiąt tysięcy – tu znaczenie ma to, skąd będą pochodzić ubrania na ten wyjątkowy dzień oraz jakie dodatki zapragniecie dobrać.

Sprawdź!
Ile kosztuje zespół na wesele? Jak dopasować repertuar, by zapewnić idealną oprawę muzyczną wesela?

Koszt fotografa i kamerzysty, a także DJ-a lub zespołu jest w miarę stały i niezmienny bez względu na wielkość samego wesela. To koszty rzędu 10 tysięcy łącznie, które również powinny znaleźć się w kosztorysie wesela.

Na koniec należy wskazać największy wydatek, czyli wynajęcie sali oraz zapewnienie gościom jedzenia oraz alkoholu. Tradycyjna sala weselna będzie nieco tańsza niż dworek czy ekskluzywny hotel, ale i tu cena za talerzyk będzie wynosić około 200 złotych. Do tego należy doliczyć alkohol, słodkości oraz tort weselny.

Ile kosztuje wesele na 50 osób? Jakie są koszty dodatkowe?

Dopięcie weselnego budżetu nie jest proste, szczególnie jeśli oszczędności coraz szybciej maleją. Za część usług musicie wpłacić zaliczkę przed weselem, ale pełną kwotę zapłacicie dopiero po weselu. Jeśli spodziewacie się, że w kopertach od gości weselnych będzie duża kwota, możecie nieco wyjść poza zaplanowany przez was budżet. Pamiętajcie, że pieniądze w kopercie nie są jednak pewne i może się zdarzyć, że nie będziecie w stanie opłacić z nich swoich usługodawców – w takim wypadku będziecie musieli zaciągnąć kredyt, dlatego lepiej planować skromniej, ale za to bez ryzyka długów.

Niezapomniane atrakcje i… dekoracje

Koszty wesela mogą wzrosnąć także ze względu na atrakcje. Ognisko dla gości nie powinno być kosztowne, ale pokaz fajerwerków to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oszczędzić możecie także na dekoracjach – wykonanie ich samodzielnie w duch less waste z pewnością wpłynie pozytywnie na kosztorys wesela, jednak pamiętajcie o czasie, który macie na przygotowania – czasem na kilka dni przed ceremonią po prostu go brakuje.

Sprawdź!
ZAiKS wesele – co to za opłata, czego dotyczy i kto powinien zapłacić ZAiKS na wesele? 

Wydatek związany z dojazdem na wesele to także kolejne 1 000 złotych, choć wszystko zależy od tego, na jakie auto się zdecydujecie.

Koszt ślubu i wesela na 50 osób – z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Jako przyszła młoda para musicie przygotować listę swoich gości – to od niej tak naprawdę będzie zależał ostateczny koszt waszego wesela. Policzcie, ile chcecie wydać na oprawę: fotografa, kamerzystę, zespół weselny, samą ceremonię, a także suknię ślubną dla panny młodej i garnitur dla pana młodego, a następnie zbierzcie wycenę z sali weselnych.Kwotę za talerzyk pomnóżcie przez liczbę zaproszonych gości do sumy, którą uzyskacie, dodajcie dodatkowe 10 procent, które będzie waszym zapasem na niespodziewane wydatki.Koszty ślubu i wesela z roku na rok są coraz droższe – skromne wesele w 2020 roku można było wyprawić za mniej niż 10 000 złotych, w 2021 roku kwota ta była nie mniejsza niż 10 000 złotych, dlatego można założyć, że w 2022 roku organizacja ślubu i wesela będzie o około 20 procent wyższa.

Zobacz także:
Sprawdź!
Pokaz barmański i drink bar, czyli ile kosztuje barman na wesele?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje fotograf na wesele

Zdjęcia ślubne – ile kosztuje fotograf na wesele i czy warto oszczędzać na fotografii ślubnej?

Następny artykuł
ile kosztuje dj na wesele

Ile kosztuje DJ na wesele?

Zobacz też