Ile róż na zaręczyny podarować wybrance? Sprawdź, co symbolizuje konkretna liczba kwiatów

Ile róż na zaręczyny powinno się wręczyć ukochanej to kwestia, która trapi wielu mężczyzn. W przypadku tego gatunku kwiatów rzeczywiście obowiązują pewne reguły, a ich przestrzeganie może przesądzić o powodzeniu lub klęsce „misji”, jaką są oświadczyny. Sprawdź!
Alicja Kamińska
ile róż na zaręczyny

Zaręczyny to niezwykle ważny moment dla każdej pary – wszystko powinno wypaść perfekcyjnie! Oprócz pierścionka zaręczynowego jednym z elementów, których wybór jest bardzo ważny, to kwiaty oraz ich ilość w bukiecie. Najczęściej wręczane są oczywiście róże, które kojarzą się z gorącymi uczuciami dwojga kochanków. Ile róż na zaręczyny powinno się znaleźć w bukiecie? Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się wszystkiego o oświadczynowym savoir-vivre.

Symbolika róż

Zanim dowiesz się, ile róż na zaręczyny mężczyzna powinien wręczyć ukochanej, przeczytaj, co symbolizują te kwiaty. Królowa kwiatów – tak czasami nazywa się różę. Trudno się temu dziwić, mało która roślina ma w europejskiej kulturze tak bogatą symbolikę. Róży nadawano znaczenie już w starożytności, a większość skojarzeń przetrwała do współczesności.

Grecki i rzymski symbolizm

Starożytni Grecy łączyli różę z boginią miłości, Afrodytą. Zgodnie z mitem kwiaty wyłoniły się wraz z nią z morskiej piany. Inna historia opowiada o tym, że pierwsza róża powstała, kiedy Afrodyta zraniła się w stopę, przedzierając się przez las w poszukiwaniu swojego ukochanego, Adonisa. W starożytnej Grecji zatem róża miała bardzo silne konotacje z miłością. Ponadto róża to także symbol poufności i możliwości przekazania czegoś w sekrecie. Wynika to z rzymskiego zwyczaju: na drzwiach pokoju, w którym omawiano ważne, tajemnicze sprawy, umieszczano właśnie różę.

Sprawdź!
Sesja zaręczynowa – powody, dla których warto wziąć uwagę w sesji narzeczeńskiej. Poznaj najciekawsze inspiracje!

Chrześcijańskie znaczenie róży

Wraz z nadejściem chrześcijaństwa i nadaniem nowego znaczenia poszczególnym symbolom, różę zaczęto utożsamiać z Chrystusem (pięć płatków odpowiadało pięciu ranom zadanym Jezusowi) i Matką Boską. Kwiatu nadano symbolikę odrodzenia i odnowy. Czerwone róże z czasem zaczęto również kojarzyć z krwią świętych męczenników. Nawet dzisiaj, kiedy na walentynki otrzymuje się bukiet kwiatów, pośrednio świętuje się tak naprawdę dzień męczeńskiej śmierci św. Walentego.

Co oznaczają kolory róż w bukiecie?

Kwestia tego, ile róż na zaręczyny podarować, nie jest jedyną, którą należy przemyśleć przed tym ważnym wydarzeniem. Warto również zastanowić się, w jakim kolorze powinny być kwiaty. Barwy róż również mają swoje specyficzne znaczenie, które może być kluczowe podczas darowania ich ukochanej osobie. Jeśli zatem nie chcesz popełnić nieumyślnego faux-pas podczas oświadczyn, prócz liczby kwiatów w bukiecie zwróć uwagę również na ich kolor.

Czerwone róże

Kwiaty najbardziej kojarzone z miłością, to róże czerwone. Powszechnie oznaczają one uczucie romantyczne, a wręcz pożądanie. Wielki bukiet czerwonych kwiatów na pewno będzie odpowiednim wyborem na oświadczyny! Gdy już się zdecydujesz na ten kolor, pozostaje tylko kwestia, ile róż na zaręczyny umieścić w bukiecie.

Białe róże

Biały kolor utożsamia się w naszej kulturze z czystością i niewinnością. Róże w tym kolorze wręcza się z okazji ważnych, podniosłych uroczystości takich jak ślub lub komunia. Obdarowanie ukochanej białymi różami może oznaczać czystość twoich intencji.

Pomarańczowe róże

Bukiet na zaręczyny złożony z pomarańczowych kwiatów wyraża przede wszystkim radość i serdeczną miłość do drugiej osoby. To kolor oznaczający bardzo intensywne uczucia, jednak, dla pewności, że twoje intencje będą jasne, dobrze zestawić go z czerwienią.

Sprawdź!
Kwiaty na zaręczyny – najpiękniejsze bukiety dla ukochanej. Sprawdź, jaka jest symbolika kwiatów i które będą najodpowiedniejsze

Różowe róże

Różowe róże to piękne kwiaty, które symbolizują zarówno wdzięczność, jak i podziw dla obdarowanej osoby – wszystko zależy od odcienia kwiatów. W przypadku bukietu zaręczynowego warto zdecydować się na róże jaśniejsze – oznaczają bowiem uczucie miłości szlachetnej oraz wyrażają zachwyt nad urodą przyszłej narzeczonej.

Niebieska róża

Granatowe róże, na które można natknąć się w kwiaciarniach, są sztucznie barwione; wyhodowanie ich w tak intensywnym odcieniu nie jest obecnie możliwe. Najbardziej zbliżonym do niebieskiego kolorem są róże liliowe, są one jednak bardzo rzadkie. Przez ich nieuchwytność, wręczenie ich swojej wybrance można potraktować jako komunikat jesteś wyjątkowa.

Żółta róża

Żółte kwiaty nie mają zbyt dobrej opinii; w XIX wieku oznaczały nieprzyjazne odczucia względem kogoś. W niektórych kręgach przekonanie o ich negatywnym znaczeniu pozostaje żywe do dzisiaj. Powszechnie jednak kolorowi nadano nową symbolikę. Ogromny bukiet żółtych róż mówi cieszę się z twojej obecności i jesteś moim przyjacielem/przyjaciółką. Jeżeli chcesz zakupić żółte róże dla przyszłej żony, pamiętaj, żeby dodać jakiś romantyczny akcent.

Ile róż na zaręczyny w bukiecie?

Kiedy już wybierzesz, jaki kolor kwiatów na zaręczyny chcesz podarować swojej drugiej połówce, czas zastanowić się nad liczbą róż w bukiecie.

Przyjęło się, że parzysta ilość róż w bukiecie przyniesie pecha. Dlatego niektórzy wybierają kwiaty w nieparzystej liczbie – nie chcą bowiem kusić losu, To jednak nie wszystko, warto również zastanowić się, jaką konkretną liczbę róż zaręczynowych wybrać – każda z nich symbolizuje coś innego. Komunikat „wyjdź za mnie” daje 108 róż. Mało kto współcześnie zdecyduje się jednak wybrać kwiaty w tak dużej liczbie. Co zatem można przekazać mniejszą liczbą róż?

  • 33 róże – taka wiązanka także na pewno zrobi wrażenie! Oznacza „moja miłość jest głęboka”;
  • 21 – kwiatowa deklaracja „jestem ci oddany”;
  • 12 róż – bukiet róż wyrażający „bądź moja”;
  • 9 róż – nawet mniejsza liczba wyraża głębokie uczucia: „chcę być z tobą na zawsze”.
Sprawdź!
Nietypowe obrączki – pomysły na wyjątkowe pierścionki dla Pary Młodej

Ile róż na zaręczyny – podsumowanie

Wiesz już, ile róż na zaręczyny powinno znaleźć się w bukiecie. Wybranie bukietu na zaręczyny może być stresującym i czasochłonnym zadaniem. Mamy jednak nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci się z nim uporać i przeżyć niezapomniane i szczęśliwe oświadczyny!

Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kwiaty na zaręczyny

Kwiaty na zaręczyny – najpiękniejsze bukiety dla ukochanej. Sprawdź, jaka jest symbolika kwiatów i które będą najodpowiedniejsze

Następny artykuł
jak się oświadczyć

Jak się oświadczyć? Spraw, aby dzień zaręczyn był romantyczny i niezapomniany dla was obojga!

Zobacz też