Ślub – przełomowe wydarzenie czy przereklamowany obowiązek

Alicja Kamińska
ślub dwojga ludzi

Do ślubu i jego organizacji trudno odnieść się w jednoznaczny sposób. Dla jednych jest to przełomowe wydarzenie w życiu – zamyka pewien etap, otwiera kolejny. Osoby, które się na niego decydują są przekonane o tym, że bycie razem to nie tylko słowa, chcą zadeklarować swoje uczucie najbliższym, cieszyć się tą chwilą i wierzyć we wspólną przyszłość. Dla innych jest to konieczność, której nie podjęliby się, gdyby nie naciski rodziny lub instytucji wymagających udokumentowania związku.

Dlaczego ślub wydaje się dla niektórych obowiązkiem?

Bardzo często decyzja o ślubie jest podyktowana tym, że para stara się o wspólny kredyt na wymarzone mieszkanie. Inwestycje deweloperskie często są dostępne dopiero po odbiorze mieszkania, dlatego jeśli komuś zależy na czasie, stara się załatwić formalności jak najszybciej. Nie jest to romantyczne, ale pragmatyczne podejście do małżeństwa.

Świadomość, że bez odpowiednich papierów para nie jest w stanie zapewnić sobie jasnej sytuacji prawnej, skutecznie przekonuje racjonalistów do zawarcia związku małżeńskiego. Zdarza się bowiem, że taki papier potwierdza relację i pozwala na pozyskanie informacji o drugiej osobie w instytucjach takich jak np. szpital.

Czy zawsze spoglądamy na tę uroczystość w ten sposób? Oczywiście, że nie. Są osoby, które chcą wziąć ślub, ponieważ czują przywiązanie do tradycji. Dla nich to przypieczętowanie dalszego bycia razem. Te pary traktują małżeństwo, jak kolejny etap wspólnego życia, który otwiera wachlarz nowych możliwości. Chcą tego ot tak, po prostu.

Sprawdź!
Ślub za granicą – niezbędne formalności. Jak zorganizować takie wydarzenie?

Sprawdź: https://odbiory-mieszkan-gdansk.com.pl

Ślub i co dalej?

Para, która decyduje się na formalne zawarcie związku małżeńskiego często traktuje tę chwilę wyjątkowo, ale obchodzenie kolejnych rocznic nie jest jedyną wypadkową, która ma wpływ na dalsze życie. Małżeństwo dla jednych jest krokiem milowym do szczęścia, innym daje formalne potwierdzenie związku, jeszcze inni podchodzą do niego, jak do kolejnego etapu życia, który warto zrealizować, by iść płynnie dalej.

Niezależnie od powodów zawarcia związku małżeńskiego, konsekwencja jest jedna – wspólne życie i poszukiwanie wspólnej przestrzeni. Młodzi ludzie często mieszkają razem przed ślubem, ale tak naprawdę dopiero po nim mogą myśleć o czymś wspólnym. Kupno wspólnego mieszkania to idealny krok w stronę wspólnej przyszłości. Nie jest on tak oczywisty i z pewnością wymaga wielu formalności, odbioru mieszkania, decyzji o wykończeniu i o samej lokalizacji, która będzie odpowiadała każdemu. To pierwsze decyzje i pierwsze kompromisy, które uczą wchodzenia w dorosłe i odpowiedzialne relacje.

Może Cię zainteresować: odbiór mieszkania Kraków

Radość z bycia małżeństwem? Pragmatyczne podejście do związku kończy się w momencie, gdy jako małżeństwo para pokonuje kolejne etapy życia z sukcesem. Gdy potrafi radzić sobie z porażkami, gdy posiada wsparcie drugiej strony w trudniejszych życiowych momentach. Ślub może wydawać się przereklamowany i niepotrzebny, bo przecież bez tego można żyć na tych samych zasadach. Jednak warto czasem uzmysłowić sobie różnicę. W małżeństwie osiąga się cele wspólne, gra się do jednej bramki, ale zespołowo. Bez ślubu ta gra różni się tym, że choć bramka jest cały czas ta sama, to jednak grę prowadzą dwie indywidualne osoby, które w każdej chwili mogą tę współpracę zakończyć.

Sprawdź!
Ślub prawosławny. Moda ślubna, zwyczaje i przebieg ceremonii
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
protokół przedślubny

Protokół przedślubny po naukach przedmałżeńskich u księdza. Obowiązki narzeczonych przed przyjęciem sakramentu małżeństwa

Next Article
Na jakie zabiegi kosmetyczne na twarz wybrać się przed ślubem

Na jakie zabiegi kosmetyczne na twarz wybrać się przed ślubem?

Related Posts