Ślub jednostronny – na czym polega? Kto może wybrać tę formę zawarcia związku małżeńskiego? Sprawdź!

Ślub to piękna uroczystość i bardzo ważne wydarzenie w życiu zakochanej pary. Ślub jednostronny jest świetnym rozwiązaniem, gdy jedna osoba jest niewierząca lub jest innego wyznania.
Rafał Laskowski
ślub jednostronny

Planujesz piękne i huczne wesele? Zależy ci na tym, aby ślub odbył się w kościele, bo jest to dla ciebie niezwykle ważne duchowe przeżycie, ale twoja druga połówka nie jest osobą wierzącą? Nie musisz się o nic martwić, nawet w takich przypadkach możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w kościele. Ślub jednostronny cieszy się coraz większą popularnością. Inne wyznanie i odmienne wartości nie stanowią już przeszkody do tego, aby iść wspólnie przez życie jako małżeństwo. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, dotyczy to różnych życiowych kwestii. Na czym polega ślub jednostronny? Kto może go zawrzeć? Jakie formalności będą niezbędne, aby złożyć przysięgę małżeńską w ramach ślubu jednostronnego? Sprawdź!

Czym jest ślub jednostronny?

Zastanawiasz się, na czym polega ślub jednostronny? To po prostu ślub kościelny. Jednak różnica polega na tym, że wyłącznie jeden z małżonków jest wyznawcą religii katolickiej, natomiast druga osoba jest innego wyznania lub jest osobą niewierzącą. Taki ślub jest ważny i uznawany w świetle prawa kanonicznego. Nie da się zaprzeczyć, że miłość nie wybiera i często pojawia się nawet między skrajnie różnymi osobami. Pewne przeciwieństwa i rozbieżności zarówno w kwestii wiary, jak i poglądów nie powinny stanowić przeszkody do zawarcia małżeństwa, jeśli para chce spędzić ze sobą resztę życia i ma zaplanowaną wspólną przyszłość. Uczucie i chęć założenia rodziny to najważniejsze kwestie. To nie oznacza jednak, że osoba wyznająca wiarę katolicką musi rezygnować ze swoich przekonań i wartości. Jeśli pragnie wziąć ślub kościelny, który jest dla niej bardzo ważnym sakramentem, ma taką możliwość, decydując się na ślub jednostronny. Podstawową różnicą w przypadku ślubu jednostronnego jest fakt, że osoba innego wyznania lub osoba niewierząca nie składa przysięgi przed Bogiem, nie uczestniczy w sakramencie spowiedzi ani komunii. Warto jednak podkreślić, że w trakcie ślubu jednostronnego związek małżeński może być zawarty z udziałem wyłącznie jednego kapłana. Nie ma możliwości, aby jednocześnie kapłan katolicki i kapłan innego wyznania udzielał małżonkom ślubu.

Sprawdź!
Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?

Ślub jednostronny – dla kogo?

Ślub kościelny jednostronny jest idealnym rozwiązaniem dla par, w których jedna osoba jest odmiennego wyznania lub jest osobą niewierzącą, natomiast druga osoba przyjęła chrzest w kościele katolickim. Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, a partnera możesz poznać nawet na drugim krańcu świata. Biorąc to pod uwagę, związki, w których każda z osób jest innego wyznania lub jedna z nich deklaruje się jako ateista, nie jest niczym zaskakującym. Każdy z nas ma prawo do wybrania własnej duchowej ścieżki, jednak to nie powinno być przeszkodą, aby partner mógł uczestniczyć w kościelnej ceremonii zaślubin, która jest dla niego niezwykle ważnym przeżyciem duchowym. Zdecydowanie warto zapoznać się dokładnie z wszelkimi formalnościami i wymogami, jakie trzeba spełnić, aby móc zawrzeć ślub jednostronny. To może być piękna ceremonia, która będzie rozpoczęciem nowej wspólnej drogi.

Ślub jednostronny z ateistą

Planujesz ślub i rozpoczęcie nowej drogi życia razem ze swoją drugą połówką? Twój partner deklaruje się jako ateista? Nie musisz się niczym martwić, to nie stanowi przeszkody do zawarcia małżeństwa w kościele. Jeśli jedna z osób jest katolikiem i zależy jej na tym, aby złożyć przysięgę małżeńską przed Bogiem, nic nie stoi na przeszkodzie. Wymagana jest jednak między innymi deklaracja o tym, że dzieci będą się wychowywać w wierze katolickiej i zostaną ochrzczone. Druga osoba, która nie utożsamia się z żadną wiarą, będzie uczestniczyła w mszy świętej, ale nie będzie składać przysięgi przed Bogiem, wykonywać znaku krzyża, ani uczestniczyć w sakramencie spowiedzi i komunii. Ślub jednostronny jest świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach i pozwala każdej z osób na pozostanie w zgodzie ze swoimi wartościami. Nie ma nic dziwnego w tym, że taka forma zawarcia związku małżeńskiego staje się coraz bardziej popularna. Można powiedzieć, że ślub jednostronny jest kompromisem, który spełnia oczekiwania każdej ze stron.

Sprawdź!
Garnitur ślubny 2022 – jak wybrać najmodniejszy garnitur ślubny i zachwycić wszystkich gości? Sprawdź, jak stworzyć weselną stylizację!

Ślub jednostronny z osobą rozwiedzioną

Wiele osób mylnie uważa, że można wziąć ślub jednostronny z osobą rozwiedzioną. Niestety w kościele katolickim nie uznaje się rozwodów. Nawet jeśli dana osoba jest rozwodnikiem w świetle polskiego prawa, to kościół nie uznaje rozwodu i wciąć będzie istniała przeszkoda do zawarcia małżeństwa. W prawie kanonicznym ślub jest przysięgą wiążącą małżonków aż do śmierci. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem i możliwością na zawarcie związku małżeńskiego jest ślub cywilny lub humanistyczny. Jednak dla osób wychowanych w wierze katolickiej, taki sposób zawarcia małżeństwa może nie być wystarczający, jeżeli liczyli na ważne duchowe przeżycie.

Formalności związane ze ślubem jednostronnym

Niezależnie do tego, czy pragniesz wziąć tradycyjny ślub kościelny, ślub kościelny jednostronny, czy ślub cywilny, będziesz musiał odpowiednio się do tego przygotować. Kilka miesięcy przed planowaną datą trzeba załatwić wszelkie kwestie formalna związane ze ślubem, a także organizacją wesela. Nie da się zaprzeczyć, że organizacja takiego wydarzenia jest sporym przedsięwzięciem i wymaga zaangażowania. Niestety wiąże się także ze stresem i koniecznością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Formalności w przypadku ślubu jednostronnego są bardzo podobne jak przy tradycyjnym ślubie kościelnym. Konieczne jest uzyskanie dyspensy od biskupa, czyli pozwolenia na zawarcie związku małżeńskiego. Następnie osoba innej wiary lub niewierząca powinna wypełnić odpowiedni dokument, w którym oświadczy, że dziecko będzie wychowywane w wierze katolickiej, a także, że nie będzie w żaden sposób utrudniał małżonkowi praktykowania wiary katolickiej. Na tym właściwie kończy się rola osoby innej wiary lub niewierzącej. Natomiast katolik powinien uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich i dopełnić wszystkich innych formalności tak samo, jak w przypadku tradycyjnego ślubu kościelnego.

Sprawdź!
Rowerem do ślubu – nowy trend dla weselnych par oraz ich gości czy pomysł zbyt szalony?

Ślub to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu zakochanych osób. To właśnie wtedy rozpoczyna się zupełnie nowy etap w życiu i wspólne planowanie przyszłości. Dla niektórych ślub jest po prostu zawarciem związku małżeńskiego i złożeniem przysięgi dotyczącej miłości i wierności, natomiast dla innych dodatkowo może być niezwykle ważnym przeżyciem duchowym. Przysięga składana przez katolików przed Bogiem jest nierozerwalna. Co zrobić, gdy osoby planujące wspólną przyszłość wyznają inną wiarę? Jeśli jedno z nich jest katolikiem, a drugie jest osobą niewierzącą lub wyznaje inną wiarę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć kościelny ślub jednostronny. To świetne rozwiązanie, które w pewnym sensie jest kompromisem zadowalającym każdą ze stron. Nikt nie musi rezygnować z wyznawanych wartości.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
suknia ślubna syrena

Suknia ślubna syrena. Jak wygląda suknia ślubna syrenka i komu będzie pasować taki fason?

Next Article
kompatybilność znaków zodiaku

Kompatybilność znaków zodiaku – jak sprawdzić czy stworzycie udany związek? Dopasowanie poszczególnych znaków

Related Posts