Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Każdy ślub to duże wydarzenie i ważny dzień w życiu młodej pary. Często to jednak ślub z obcokrajowcem wzbudza najwięcej emocji. Dlaczego? Jakich formalności należy dopełnić i o czym pamiętać? Podpowiadamy!
Rafał Laskowski
ślub z obcokrajowcem

Choć granice krajów zostały otwarte, z łatwością przemieszczamy się i zmieniamy miejsce zamieszkania, ślub z cudzoziemcem wciąż może wzbudzać kontrowersje. Najczęściej powodem są różnice kulturowe, które czasem naprawdę potrafią dzielić. Dziś jednak ślub z obcokrajowcem nie jest niczym dziwnym, czy gorszącym. Coraz częściej stajemy na ślubnym kobiercu z partnerami pochodzącymi z innych krajów. Aby ślub był możliwy, należy dopełnić wielu formalności. Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne.

Ślub cywilny z obcokrajowcem

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów. W przypadku osób pochodzących spoza granic naszego kraju będzie to:

  • paszport i karta pobytu;
  • dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego (wydaje go kraj rodzimy lub sąd rejonowy);
  • skrócony odpis aktu urodzenia przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego;
  • zaświadczenie o meldunku w Polsce;
  • rozwodnik lub wdowiec musi przedstawić dokument potwierdzający ustanie, lub rozwiązanie małżeństwa;
  • oświadczenie o braku znanych przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego z obcokrajowcem.

Niekiedy potrzebne są także dodatkowe dokumenty – pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego, czy zaświadczenie, iż cudzoziemiec nie pozostaje w innym związku małżeńskim. Przyszli małżonkowie muszą odbyć rozmowę u konsula. W przypadku pary pochodzącej z UE jest to tylko formalność. Jeśli jedna z osób pochodzi spoza UE, wizyta w konsulacie ma charakter sprawdzający.

Ślub z obcokrajowcem w kościele

Jeśli para jest wierząca i chce wziąć ślub w kościele, również musi pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów i przejściu przez nauki przedmałżeńskie. Ślub kościelny to ślub konkordatowy, co oznacza, że nie jest już potrzeba odrębna ceremonia w urzędzie. Przed ślubem musicie zgromadzić dokumenty:

  • dowód osobisty;
  • akt chrztu i bierzmowania;
  • zaświadczenie potwierdzające odbycie nauk przedmałżeńskich.
Sprawdź!
Miejsce na wesele i ślub w plenerze. Sprawdź, gdzie można zorganizować klimatyczne przyjęcie.

Konieczne będzie też wyznaczenie osób na świadków i podanie ich danych osobowych. 

Ślub z cudzoziemcem – utrudnienia

Zdarza się, że jedno z przyszłych małżonków nie spełnia jakiegoś warunku, np. nie zostało ochrzczone lub nie przystąpiło do bierzmowania. Co w takiej sytuacji? Księża proponują tzw. przyspieszony tryb spełniania wymagań. Na krótko przed wstąpieniem w związek małżeński można przyjąć brakujący sakrament. Co, jednak jeśli jedno z narzeczonych jest niewierzące? Zgodę na taki ślub wydaje jedynie biskup. Są to tzw. śluby mieszane. 

Jeszcze innym utrudnieniem może być nieznajomość języka. Zdarza się, że konieczne jest zatrudnienie tłumacza. To kolejna kwestia, którą musisz rozważyć przygotowując ślub. 

Ślub z obcokrajowcem – o czym trzeba pamiętać?

Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć do USC miesiąc przed planowanym terminem uroczystości. Ambasada lub konsulat danego państwa w Polsce musi ustalić, czy nie istnieją przeszkody prawne do zawarcia związku. W urzędzie niezbędna jest obecność tłumacza przysięgłego, chyba że cudzoziemiec płynnie mówi po polsku.

Ślub z obcokrajowcem wymaga dopełnienia wielu formalności, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne i zacząć ich gromadzenie nieco wcześniej. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i nieprzewidzianych trudności.

Zobacz także:
Sprawdź!
Ślub w Grecji – niezapomniane przeżycie
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
slow wedding

Czasem mniej znaczy lepiej, czyli jak zorganizować slow wedding? Kilka zasad udanego wesela

Next Article
Porwanie panny młodej

Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Related Posts