Według wielu sondaży wymarzonym miejscem na ślub dla większości Polaków jest Zakopane. Zimowa stolica Polski już od przedwojnia zachwyca nie tylko widokami, ale także architekturą, kulturą i klimatem. Wesele można jednak zorganizować nie tylko w Tatrach. Równie dużą popularnością cieszą się obecnie Beskidy czy Bieszczady. Co łączy te miejscowości? Folklor i zapierające dech w piersiach widoki.
Ślub i wesele w górach – klimatyczne uroczystości
Ucieczka w góry w dzisiejszych zabieganych czasach bardzo często kojarzy się z odpoczynkiem i spokojem. Nic dziwnego, że to właśnie ten rejon wybierany jest przez osoby, które marzą o spokojnej i klimatycznej uroczystości. Bardzo dużo hoteli i ośrodków wypoczynkowych oferuje dodatkowe usługi – na przykład sale do organizowania przyjęć weselnych.
Sale weselne są oczywiście dostosowane także do bardziej hucznych uroczystości. Tylko od pary młodej zależy, jaki charakter będzie miała ich ceremonia. Klimat karczm i górskich widoków zachęca właśnie do uroczystości niewielkiej i bardzo klimatycznej. Wiele górskich hoteli oferuje jednak bardzo duże i wystawne sale, które mogą pomieścić nawet kilkuset gości.
Ślub w plenerze w polskich górach
Od marca 2015 roku w Polsce istnieje możliwość możliwość zawarcia ślubu cywilnego w plenerze. Z tej okazji korzysta ciągle relatywnie niewiele osób. Jednak duża część z nich decyduje się właśnie na zaślubiny w polskich górach.
Ślubu plenerowego udziela kierownik urzędu stanu cywilnego lub jego zastępca. Od momentu, kiedy istnieje taka możliwość, wiele ośrodków i hoteli w górach poszerzyły swoje oferty o miejsca, w których można nie tylko bawić się na weselu, ale także zawrzeć związek małżeński. Młoda para może więc cieszyć się kompleksowymi usługami.
Góralskie wesele – dlaczego warto?
Dlaczego właśnie góry są tak często wybierane na miejsce ślubu? Prym wiodą z pewnością nieziemsko piękne widoki. Zalesione lub skaliste szczyty, czyste strumienie i charakterystyczna architektura. Ślub kościelny w górskich okolicach jest bardzo popularny właśnie ze względu na niesamowity klimat starych drewnianych świątyń.
Wesele w górach jest zresztą przeżyciem samym w sobie. Zazwyczaj jest to bardzo huczna biesiada, która niejednokrotnie ciągnie się nawet przez kilka dni. O ile w całej Polsce tradycją są poprawiny, o tyle górale bawią się przynajmniej kilka dni i nocy po ślubie.
Stoły uginają się od regionalnych potraw i tradycyjnych alkoholów. Muzyka na żywo najczęściej wygrywana jest na skrzypcach, a państwo młodzi mają możliwość skorzystania z wielu typowych, ale także niespotykanych w innych regionach tradycji.
Wesele w górach – czego się spodziewać?
- Wypytowiny – to bardzo ważny punkt wesela, który rozpoczyna się tuż po błogosławieństwie rodziców. Polega na przemowie najlepszego przyjaciela pana młodego, który zazwyczaj jest także jego świadkiem.
- Osobna droga do kościoła – podobnie jak w wielu innych regionach polski, państwo młodzi do kościoła dojeżdżają osobno. Dopiero na wesele udają się razem.
- Powitanie chlebem i mlekiem – w większości regionów Polski najczęściej powitanie państwa młodych kojarzy się z chlebem i solą oraz toastem. W kieliszkach jednak zazwyczaj jest obecny mocny alkohol. W przypadku góralskiego wesela w kieliszkach na wódkę znajduje się mleko.
- Cepiny – to góralska wersja oczepin. Podczas zabawy panna młoda i jej druhny zabierają panu młodemu piórko z kapelusza, a jego zadaniem jest wykupienie go.
Nie da się ukryć, że niektóre z tych zwyczajów są dobrze znane także w innych miejscach Polski. W otoczeniu typowo regionalnych elementów stają się jednak bardzo wyjątkowe. Dodatkowo wszystkie zawierają tradycyjne elementy powiązane z lokalnym kolorytem.
Czy wesele w górach musi być folkowe?
Oczywiście wesele na Podhalu nie musi być stylizowane na typowo góralskie. Państwo młodzi z innych regionów kraju mogą czuć się nieco nieswojo w tak bardzo folkowej oprawie. Mimo wszystko nawet bardzo kameralny ślub w górach będzie miał niezwykły klimat. Wystarczy przecież wyjść przed salę, żeby podziwiać przepiękne widoki, niespotykane w innych regionach.
Organizacja ślubu w górach
Jeżeli chcesz zorganizować wesele w górach, musisz zawczasu zaplanować wszystkie szczegóły. Wesela dojazdowe wymagają zorganizowania noclegów w hotelu – najlepiej w takim z widokiem na góry. W ten sposób podkreślicie wyjątkowy klimat swojego najważniejszego dnia w życiu. Najlepiej zrobić to w miejscu, w którym organizujecie wesele. Profesjonalna obsługa często obejmuje wówczas nie tylko catering, ale także na przykład fryzjera czy kosmetyczkę.
Pozostaje jeszcze kwestia błogosławieństwa. Zazwyczaj obydwa się ono w miejscu zamieszkania panny młodej. W przypadku ślubu wyjazdowego trzeba rozwiązać to inaczej. Najlepiej, aby błogosławieństwo odbyło się w hotelu, w którym chcecie zorganizować przyjęcie weselne. To w nim najczęściej narzeczeni przygotowują się do uroczystości.
Sesja ślubna w górach
Wymarzone wesele w górach ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. Dzielą was jedynie przysłowiowe dwa kroki od przepięknych, zapierających dech w piersiach widoków, na tle których można wykonać przepiękne zdjęcia ślubne.
Tego typu sesje są bardzo cenione przez osoby, których pasją jest chodzenie po górach. Można wówczas połączyć przyjemne z pożytecznym. Państwo młodzi razem z fotografem udają się na szlak. Często pokonują także trudne trasy pod górę, aby dotrzeć na swoje ulubione szczyty i tam wykonać zdjęcia.
Nie musisz oczywiście być zapalonym taternikiem, aby cieszyć się zdjęciami w wyjątkowym miejscu. Niezwykle popularne są sesje nad Morskim Okiem, do którego dojście nie powinno sprawić problemu nawet niedoświadczonym osobom. Pamiętaj jednak, że wjeżdżanie pod górę bryczką z końmi nie jest uznawane za etyczne. Zdecydowanie lepiej dotrzeć na miejsce o własnych nogach.
Hotel na wesele – jaki wybrać?
Domy weselne w górach mają bardzo duże obłożenie praktycznie przez cały rok. Państwo młodzi, którzy chcą wziąć ślub dojazdowy, najczęściej decydują się na hotele. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zapewnia miejsca do spania nie tylko młodym, ale także gościom.
Wybieraj placówki, które cieszą się dobrą opinią i zapewniają kompleksową obsługę. Możecie skorzystać tam także z dodatkowych atrakcji, takich jak muzyka na żywo czy catering z regionalnym jedzeniem.
Podsumowanie
Sala weselna w górach, z której blisko na szlak, to marzenie wielu osób. Przyszli państwo młodzi najczęściej decydują się na miejscowości turystyczne takie jak Zakopane czy Szczyrk. Niezależne od tego, czy chcesz mieć małą kameralną imprezę czy huczne weselisko – góralski klimat jak najbardziej temu sprzyja.
Zobacz także:- Ślub w lesie – czy to możliwe? Jak planować i zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź!
- Ślub w plenerze – jak zorganizować ślub cywilny w pięknym otoczeniu natury?
- Ślub kościelny – jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć ślub w kościele?
- Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?
- Prezenty na ślub cywilny – pomysły i inspiracje na wyjątkowy podarunek dla nowożeńców
- Ślub w USC – ile kosztuje ślub cywilny i jak zawrzeć taki związek małżeński?