Tradycyjne góralskie wesele — prawdziwa, czy przereklamowana uroczystość?

Okazuje się, że są rejony, które nadal cenią sobie szczególnie wysoką dbałość o tradycje. Przekazuje się ją z pokolenia na pokolenie. Mowa oczywiście o rodakach zamieszkujących górskie tereny. Czy to prawda, że wesele jest dla nich świętością? Przekonaj się sam!
Alicja Kamińska
góralskie wesele

Wesele góralskie to nadal praktyka pełna wartości, która nie ogranicza się do jednego dnia. Mogłoby się wydawać, że zamieszkujemy zupełnie odległe kraje — wiele Polaków nie zna, albo nie do końca rozumie ten cały przepych związany z tak ważnym dniem. Jak wygląda ceremonia zaślubin? Ile trwa góralskie wesele? Jaki strój ubiera para młoda? Poniższy artykuł rozwieje twoje wątpliwości. Być może planujesz właśnie w taki sposób uczcić zmianę stanu cywilnego.

Prawdziwe góralskie przygotowania — jak wyglądają?

Każdy, kto pochodzi z Podhala, doskonale wie, jak wygląda ślub i wesele w górach. Jeśli jednak nie do końca orientujesz się, jak to wszystko wygląda, mamy dla ciebie małą podpowiedź. Obyczaje nie dotyczą jednak tylko samego dnia zaślubin, lecz dzieją się dużo wcześniej. Jak to przebiega w praktyce?

  • Mogłoby się wydawać, że przed ślubem są tylko oświadczyny i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie w góralskiej tradycji! Zanim dojdzie do samych zaręczyn, odbywają się tzw. zazierunki, Brzmi tajemniczo, prawda? Mężczyzna wysyła zaufane osoby do domu przyszłej narzeczonej, aby nieco zbadać sytuację. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, kolejnym krokiem są wyżej wspomniane oświadczyny.
  • Hola hola! Nie tak prędko. Oświadczyny, nazywane nomówinami nie ograniczają się tylko do pierścionka zaręczynowego. Konieczna jest wspólna narada, wraz z rodziną na tematy tj. posag, czy planowana data zaślubin. Rodzice są ważną częścią wspólnej organizacji tak ważnego dnia.
  • Cała organizacja tradycyjnego wesela góralskiego wymaga odpowiedniej ilości czasu. Należy wystroić konie, przemyśleć strój, wynająć kapelę góralską i wiele innych rzeczy. Do tego niezbędna jest pomoc rodziny, ale także starościny, czy druhny. Wybierane są specjalne osoby do niektórych zadań, np. pytace zajmują się zapraszaniem gości. Co ważna, ich liczba zawsze jest ogromna. Zapomnij o skromnym weselu z góralami! Liczba musi być oczywiście trzycyfrowa.
Sprawdź!
Menu weselne w 2022 roku – idealnie przemyślane potrawy, których nie może zabraknąć na twoim weselu

Organizację wesela można zlecić konsultantom ślubnym. To prężnie rozwijająca się branża, która pomaga parze zakochanym zorganizować ślub marzeń. Możesz być spokojny, nie naruszysz w ten sposób żadnych tradycji! Wszystko jest dla ludzi. Nie bój się pomocy i rozsądnie z niej korzystaj.

Najważniejszy moment — ceremonia

Organizując wesele na Podhalu, para młoda musi pamiętać o wielu kwestiach. Górale to niezwykle duchowni ludzie. Sama ceremonia w kościele jest dla nich niesamowicie ważnym obrzędem. Oczywiście, nie powoduje to, że ślub cywilny staje się mniej istotny.

W tym ważnym dniu przyszła panna młoda wysyła druhny do swojego wybranka. Nie odwiedzają go jednak z pustymi rękami. Towarzyszą mu zakąski, alkohol oraz oczywiście kapela. Następnie przyjeżdża on do domu panny młodej, która przygotowała dla swojego przyszłęgo męża prezenty — wstążkę i białą koszulę. Zwieńczeniem tego momentu, jest założenie przez kobietę wianka — jako symbol niewinności.

Podczas ślubu przyjaciel państwa młodych organizuje pełne wzruszeń przemówienie (wypytowiny). Dochodzi także do błogosławieństwa pary młodej przez rodziców. Co ważne, nowożeńcy docierają do kościoła zupełnie oddzielnie.

Stylowa sala weselna — czyli jaka?

Przyszli państwo młodzi stoją przed wieloma wyborami, w tym sali weselnej. Oczywiście, w górskich rejonach aż roi się od stylowych miejsc z duszą. Rezerwacji należy jednak dokonać ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli zależy nam na letnich terminach.

Strój panny młodej

Młoda para w dniu ślubu jest w centrum uwagi, nie da się ukryć. Tutaj szczególną cechą staje się ich tradycyjny, góralski strój. Suknia ślubna z reguły bywa szyta w wybranym przez kobietę stylu, jednak pełna jest nawiązań do kultury. Towarzyszy jej najczęściej pięknie zdobienia, hafty, kolory i cały folklor. Nie ma w tym jednak kiczu. Dawniej zakładano barwne spódnice, białe koszule oraz gorsety. Obecnie nieco unowocześniono strój panny młodej, nie zapominając jednak o tradycji. Na nogach obowiązkowo kierpce. Wianek towarzyszy, aż do momentu cepin (oczepin), a na szyi goszczą czerwone korale.

Sprawdź!
Czego nie robić na weselu? Sprawdź nasze porady, jak nie popełnić faux pas, a jednocześnie świetnie się bawić!

Ubiór pana młodego

Strój góralski dla pana młodego to nic innego jak jasne spodnie i koszula w białym odcieniu – otrzymana od wybranki serca. Na głowę zakłada się kapelusz z charakterystycznym piórem. W pasie przewiązywany jest pas. Tak jak w przypadku kobiet, tak i tutaj wykorzystuje się kierpce.

Hej wesele! Hej zabawo!

Prawdziwe góralskie wesele pełne jest tradycyjnych przyśpiewek, dobrego jedzenia w ogromnej ilości, wódki, a także charakterystycznych zabaw. Niezapomnianą częścią wesela są tzw. cepowiny (cepiny).

Cepiny, to znane nam oczepiny, jednak w nieco innym wydaniu. Można powiedzieć, że dla wielu regionów Polski, są one nieco odmienne. Ważnym momentem jest zmiana odzienia na głowie pani młodej na chustę. Pan młody natomiast zostaje pozbawiony pióra, widniejącego na kapeluszu, który zabierają druhny. Następnie młody musi wykupić nakrycie głowy. Całość zwieńczona jest pierwszym tańcem, oczywiście hucznym!

Góralskie tańce trwają do białego rana, a nawet dłużej. Często wesele przeciąga się do kilku kolejnych dni.

Góralskie wesele to moment pełen wzruszeń, refleksji, ale także zabawy do białego rana. W górskich rejonach jest czymś zupełnie naturalnym. Decydując się na zaślubiny i przyjęcie w tej formie, nie zapominaj o ważnych obrzędach, które są kultywowane od lat i pokoleń. To niezwykła wartość, należy ją niezaprzeczalnie podtrzymywać. Czy przyjęcie w innym klimacie należy brać w ogóle pod uwagę? Oczywiście! Natomiast szkoda nie wykorzystać potencjału, jaki daje górski klimat.

Sprawdź!
Sukienka na poprawiny dla panny młodej – jaki fason wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wesele w stylu glamour

Wesele w stylu glamour — kwintesencja elegancji, czy przereklamowany kicz?

Next Article
wesele w stylu romantycznym

Wesele w stylu romantycznym — bajkowy ślub, którego nie powstydziłby się sam Szekspir

Related Posts