Ślub w plenerze – jak zorganizować ślub cywilny w pięknym otoczeniu natury?

Alicja Kamińska
ślub w plenerze

Magiczny ślub w obecności najbliższych przy zachodzącym słońcu na oceanicznej plaży. W dzieciństwie wiele osób (płci obojga) przyglądało się takim obrazkom z prawdziwym rozrzewnieniem. Niestety, przez wiele lat musiały one pozostawać w sferze marzeń. Polskie śluby cywilne odbywały się bowiem w surowych salach urzędów stanu cywilnego przed obliczem ponurego urzędnika. Na szczęście te czasy mamy już za sobą i praktycznie każdy może zorganizować swój ślub na łonie natury.

Czy ślub w plenerze jest w Polsce legalny?

Wiele osób ciągle jeszcze nie wie, że od niedawna w Polsce można jak najbardziej legalnie wziąć ślub pod gołym niebem. Przez lata było to niemożliwe. W marcu 2015 roku weszło natomiast w życie nowe prawo o aktach stanu cywilnego. Umożliwiło ono wejście w związek małżeński poza USC.

Wcześniej prawo do tego miały tylko te pary, w których jedna ze stron była osadzona w zakładzie karnym lub przebywała w szpitalu. Od drugiego kwartału 2015 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umożliwiło branie ślubu cywilnego we wszystkich miejscach, które nie urągają powadze uroczystości.

Sprawdź!
Ślub humanistyczny w Polsce – na czym polega i dlaczego stał się popularny? Sprawdź!

Co to oznacza w praktyce? Uroczystość ślubna powinna odbywać się w miejscach, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno państwa młodych, jak i gości. Decyzja o tym, które miejsca „urągają powadze uroczystości” zależy ostatecznie od kierownika USC. Można jednak założyć, że ślub w klubie dla dorosłych czy wesołym miasteczku raczej nie spotka się z entuzjazmem urzędników.

Ślub cywilny w plenerze i wesele w tym samym miejscu

Odkąd organizacja ślubu w plenerze jest możliwa, wiele hoteli i pałaców weselnych rozszerzyło swoje oferty o właśnie takie usługi. Szczególnie te najpiękniej ulokowane obiekty oferują swoim klientom możliwość zawarcia związku małżeńskiego na swoim terenie.

Jak to działa? Najczęściej na terenie ośrodków czy hoteli znajdują się łuki weselne oraz wyjątkowo wyeksponowana estetycznie przestrzeń, na której można postawić krzesła dla gości i rozłożyć piękny dywan.

Nie każdy się na to decyduje. Jednak ślub i wesele w tym samym miejscu to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia to urządzenie spójnej imprezy, która nie wymaga przemieszczania się z miejsca ślubu d miejsca wesela.

Ślub organizowany w plenerze daje o wiele większe pole do popisu w kwestiach estetycznych. Urządzenie sali w urzędzie pod kątem własnych potrzeb mogłoby okazać się co najmniej trudne. Tymczasem wygląd łuku weselnego czy nawet krzeseł jest już jak najbardziej możliwy do zindywidualizowania.

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Zaślubiny w plenerze są już możliwe do zorganizowania. Mimo wszystko decyduje się na to relatywnie niewielu nowożeńców. Dlaczego? Poszczególne decyzje podejmowane są z indywidualnych pobudek. Można jednak wyróżnić dwa czynniki, które powodują, że śluby plenerowe nie są tak popularne:

  • w Polsce ciągle jeszcze dominują śluby kościelne, a te w plenerze można brać niemal wyłącznie przed obliczem urzędnika państwowego;
  • wymarzony ślub pod gołym niebem oznacza dodatkowe koszta i dodatkowe formalności.
Sprawdź!
Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Jak załatwić ślub w plenerze i ile to kosztuje?

Organizacja ślubu plenerowego będzie wiązała się dokładanie z tymi samymi formalnościami, jakie są potrzebne do zawarcia małżeństwa w urzędzie. To jednak nie wszystko: konieczne będzie także zorganizowanie miejsca zaślubin i w razie konieczności załatwienie potrzebnych zgód.

Będziecie także musieli wnieść dodatkową opłatę w wysokości około tysiąca złotych. Będzie ona konieczna do pokrycia kosztów:

  • stroju dla urzędnika,
  • dojazdu urzędnika na miejsce,
  • insygniów z godłem RP,
  • konserwacji i przechowywania obrączek,
  • wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC.

Miejsca na ślub w plenerze

Miejsce ceremonii teoretycznie może być dowolne. Ogranicza cię jedynie przestroga przed ewentualnym urąganiem powadze ceremonii. Co to oznacza w praktyce? Trudno powiedzieć. Możemy jednak przypuszczać, że prośba o udzielenie ślubu w miejscach takich jak nocny klub, kręgielnia czy cmentarz mogłaby spotkać się z odmową ze strony urzędu stanu cywilnego.

Miejsca na wymarzony ślub w plenerze najczęściej są jednak zgoła inne. Poniżej przedstawiamy przykłady tych, które z powodzeniem możesz wybrać.

Ceremonia ślubna na plaży

Ślubna ceremonia w plenerze bardzo często kojarzy się właśnie z nadmorską plażą. Jeżeli marzy ci się dokładnie takie miejsce na przysięgę, powinieneś dobrze przemyśleć wszystkie okoliczności. O ile nie dysponujecie prywatnym kawałkiem plaży, konieczne będzie uzyskanie stosownej zgody. Warto także zadbać o to, aby wybrane miejsce nie było ulokowane w pobliżu popularnych plaż miejskich, gdzie wypoczywa mnóstwo turystów.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z oferty jednego z hoteli ulokowanych przy plaży. Na ich terenie można jednocześnie urządzić wesele, jak i wziąć ślub.

Sprawdź!
Zaproszenia ślubne, czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat oryginalnej weselnej papeterii

Organizacja ślubu w górach

Według badań Polacy pytani o wymarzone miejsce ślubu najczęściej wymieniają Zakopane. Malowniczy tatrzański kurort nie jest jednak odosobniony. W polskich górach znajdziesz mnóstwo ośrodków i hoteli, w których można wynająć sale weselne, a jednocześnie zawrzeć związek małżeński.

Ślub w ogrodzie botanicznym

Ekologia i bliskość natury to wartości, które przyświecają współcześnie wielu osobom. Jeżeli planujesz ślub w plenerze, możesz rozważyć wybór jednego z licznych ogrodów botanicznych umiejscowionych w wielu miejscach naszego kraju. Niektóre z nich (na przykład ten we Wrocławiu) znajdują się w centrum miasta, a mimo to dają wrażenie oderwania się od codziennego gwaru.

Ślub plenerowy nad jeziorem

A może wesele i ślub w plenerze na Mazurach? W krainie wielkich jezior wszystko wydaje się nieco bardziej magiczne. Nic dziwnego, że wiele par młodych decyduje się właśnie na tę lokalizację. Ozdobna altana lub namiot nad samym brzegiem pięknie położonego jeziora to gwarancja niezapomnianej ceremonii.

Ślub kościelny w plenerze – czy to w ogóle możliwe?

Idealny ślub w plenerze jest niemal na wyciągnięcie ręki. Jak jednak mogłeś zauważyłeś, powyżej była mowa przede wszystkim o ślubach cywilnych. A co z osobami, które swój związek małżeński chciałyby zawrzeć przed ołtarzem?

W Kościele katolickim sytuacja nie jest niestety tak prosta. Prawo kanoniczne wyraźnie zaznacza, że ślub między katolikami powinien odbywać się w miejscu uświęconym, czyli w kościele. W przepisach znajduje się jednak adnotacja, że w przypadku uzasadnionych okoliczności może zostać udzielona zgoda na ślub w innym odpowiednim miejscu.

Sprawdź!
Przeszkody małżeńskie – co może pokrzyżować Wasze plany? Sprawdź, jakie problemy mogą się pojawić!

Co rozumie się przez odpowiednie miejsce? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zdarza się, że biskupi udzielają zgody na śluby w małych plenerowych kapliczkach, nie jest to jednak reguła. Narzeczeni mogą także ubiegać się o zgodę na ślub konkordatowy w innym miejscu niż kościół, jednak na zgodę czasami trzeba czekać nawet 12 miesięcy. Wówczas warto mieć jakiś plan B na okoliczność odmowy.

Pewnego rodzaju kompromisem może być niewielki kościółek ulokowany w atrakcyjnej okolicy – na przykład w Bieszczadach lub nad morzem.

A może ślub humanistyczny?

Ten rodzaj przysięgi małżeńskiej coraz częściej wybierany jest przez osoby, którym zależy na indywidualnym charakterze uroczystości. Jest ona wówczas prowadzona przez tak zwanego celebransa, który może dostosować przysięgę i jej charakter do potrzeb małżonków.

Warto jednak zaznaczyć, że ślub w obrządku humanistycznym nie ma mocy prawnej, jest przede wszystkim symboliczny. Mogą zawrzeć go także pary tej samej płci. W celu dokończenia formalności trzeba niezależnie udać się do urzędu w celu podpisania aktu ślubu.

Podsumowanie

Ślub w plenerze jest jak najbardziej możliwy. Trzeba jednak zachować uroczystą formę tego wydarzenia i zadbać o bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu przysięgi.

Podczas organizacji ślubu cywilnego w plenerze powinieneś kierować się przede wszystkim własnym gustem i potrzebami. To niepowtarzalna okazja do spełnienia swoich największych marzeń.

Zobacz także:
Sprawdź!
Miejsce na wesele i ślub w plenerze. Sprawdź, gdzie można zorganizować klimatyczne przyjęcie.
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wesele w szklarni

Wesele w szklarni – klimatyczne przyjęcie w stylu rustykalnym lub boho

Next Article
ślub w górach

Ślub w górach – dla amatorów wspinaczki i klimatycznych krajobrazów

Related Posts