Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Powitanie chlebem i solą czy oczepiny to zwyczaje weselne, które zna niemal każdy. Zdarza się jednak, że weselnicy stają się świadkami próby uprowadzenia młodej. To jedna z mniej znanych tradycji. Na czym polega? Przeczytaj!
Rafał Laskowski
Porwanie panny młodej

Porwanie panny młodej to tradycja kultywowana w niektórych regionach Polski, np. w mazowieckim. Świeżo poślubiona była porywana i ukrywana przez męską część gości. Zadaniem pana młodego było jej odnalezienie i wykupienie, zazwyczaj za cenę kilku butelek wódki. Do dziś na większości przyjęć weselnych, praktykuje się tzw. wykupiny, czasem dotyczą one już tylko części garderoby panny młodej, najczęściej butów. Niektóre pary decydują się jednak urozmaicić swoje wesele, urządzając prawdziwe show.  W tym celu inscenizują porwanie…

Porwanie panny, czyli jak zaskoczyć weselników

Porwanie panny młodej było niegdyś powszechnym zwyczajem, z czasem zaczęto z niego rezygnować. Nie oznacza to jednak, że zupełnie o nim zapomniano. Wręcz przeciwnie, z tej niezwykłej tradycji uczyniono sposób na urozmaicenie weselnej zabawy. Taka inscenizacja to często niemałe zaskoczenie dla gości, zwłaszcza jeśli tylko nieliczni zostaną wtajemniczeni. Panna młoda może zostać uprowadzona w drodze z kościoła, ale też podczas zabawy na sali. 

Porywaczami mogą być rycerze, gangsterzy, Kozacy – młodych ogranicza jedynie wyobraźnia. Pary często decydują się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która pomaga zainscenizować porwanie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamiast aktorów wystąpili przyjaciele młodego. Ten rodzaj zabawy szczególnie upodobali sobie miłośnicy militariów, czy paintballu. Moment porwania staje się okazją do dobrej zabawy w „strzelaninę. Wykorzystywany jest tzw. airsoft – uczestnicy happeningu otrzymują realistycznie wyglądającą broń z plastikowymi nabojami. Czy to jednak dobry pomysł?

Sprawdź!
Save the date – co to za zwyczaj? W jaki sposób poinformować bliskich o planowanym ślubie?

Kontrowersyjne pomysły na zabawy weselne

Czy porwanie panny młodej to dobry pomysł na zabawę weselną? To zależy. Taką atrakcję na pewno należy dobrze przemyśleć i zaplanować. Zdarza się, że wywołuje ona prawdziwy szok u gości, a w najgorszym wypadku może stać się kością niezgody pomiędzy rodzinami. Dlatego też tak istotne jest, aby nie przesadzić, a całą zabawę przeprowadzić z klasą.

Porwanie panny młodej to też jeden ze sposobów na zorganizowanie wieczoru panieńskiego. Przyjaciółki przyszłej małżonki wybierają miejsce, do którego w tajemnicy chcą zabrać pannę młodą. Planują nocleg i dodatkowe atrakcje. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu i pożegnanie „starego życia”. Niekiedy takie porwanie panny młodej inscenizowane jest podczas przyjęcia – wynajęta ekipa wyprowadza młodą z imprezy i wozi ją przez kilkanaście minut po mieście. W tym czasie goście udają się do wyznaczonego miejsca czekając na porwaną. Tam odbywa się druga część imprezy.

Porwanie panny młodej może być ciekawym pomysłem zarówno na urozmaicenie wieczoru panieńskiego, jak i samego wesela. Ważne, aby taką atrakcję umiejętnie wpleść w uroczystość, a przede wszystkim wziąć pod uwagę gości, postarać się przewidzieć ich reakcję. Chodzi przecież o dobrą zabawę, po której pozostaną wspaniałe wspomnienia, a nie niesmak i żal. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Przesądy ślubne – sprawdź, które zabobony weselne przynoszą szczęście, a na co lepiej uważać
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ślub z obcokrajowcem

Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Następny artykuł
Kameralne wesele

Kameralne wesele – przyjęcie na przekór tradycji?

Zobacz też