Po co brać ślub – sprawdź, czy warto wchodzić w związek małżeński!

Po co brać ślub? Motywy, dla których ludzi wchodzą w zwięzek małżeński są różne. Za małżeństwem przemawia wiele argumentów, ale niewątpliwie są też minusy. Sprawdź więcej informacji na ten temat.
Alicja Kamińska
po co brać ślub

Pytanie po co brać ślub zadaje sobie wiele osób, które są w relacji partnerskiej. Sformalizowanie związku jest poważną deklaracją i wiąże się z wieloma obowiązkami. Z drugiej strony, dla niektórych kojarzy się z większym poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Mimo wszystko nie da się ukryć, że w Polsce stale rośnie liczba rozwodów. Podobna tendencja obserwowana jest na całym świecie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto brać ślub, zapraszamy do lektury. 

Po co brać ślub? 

Argumenty, dla których partnerzy decydują się na sformalizowanie związku małżeńskiego, można zaliczyć do jednej z trzech grup. Mogą dotyczyć kwestii prawnych, ekonomicznych lub ideologiczny. A oto najpopularniejsze odpowiedzi na pytanie, po co brać ślub. 

  1. Prawne – kwestia prawna jest bardzo częstym argumentem, który skłania do podjęcia decyzji o małżeństwie. Chodzi przede wszystkim o dostęp do informacji o partnerze na przykład podczas pobytu w szpitalu, kwestie związane z dziedziczeniem, a także zdolność do podejmowania wspólnych zobowiązań. 
  2. Ekonomiczne – kwestie ekonomiczne także wpływają na decyzję o zawarciu małżeństwa. We dwoje często łatwiej jest się utrzymać. Wiele kobiet traktuje także małżeństwo jako zabezpieczenie. Nawet jeśli nie pracuje, tylko zajmuje się domem i dziećmi, majątek nabyty w trakcie małżeństwa pozostaje wspólny. 
  3. Ideologiczne – ślub to ceremonia, na którą partnerzy decydują się także ze względów ideologicznych. Może to mieć związek z wyznawaną przez nich wiarą lub pragnieniem poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. 
Sprawdź!
Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Poza powyżej wymienionymi argumentami istnieje oczywiście jeszcze jeden, czyli… miłość do partnera i chęć stworzenia rodziny, która będzie prawnie ugruntowana. 

Czy warto brać ślub?

Coraz więcej osób traktuje ślub jako niepotrzebny papierek, który jest zbędny. Jednak wyżej wymieniliśmy kilka argumentów, które wskazują na korzyści płynące z zawarcia związku małżeńskiego. Jednak to, czy warto brać ślub to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, że ceremonia nie musi przypominać hucznego, tradycyjnego weselicha. Ślub można wziąć w urzędzie, a nawet urządzić imprezę w plenerze. Można także potraktować go jako zupełną formalność. Nie ma także obowiązku zmiany nazwiska po ślubie, czego obawia się wiele kobiet. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także intercyza oraz rozdzielność majątkowa. 

Związek nieformalny w świetle prawa 

Czy związek nieformalny w świetle prawa niesie jakieś zobowiązania? Nie, ale warto pamiętać, że partnera można upoważnić do dostępu do wiedzy o stanie zdrowia i dokumentacji medycznej, odbierania przesyłek pocztowych, a także udzielić innych pełnomocnictw. 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy warto brać ślub. W dzisiejszych, szybko zmieniających się czasach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, po co brać ślub, a instytucja małżeństwa traci na znaczeniu. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Jak zorganizować ślub bez wesela?
Archiwum: sierpień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody, czyli szpilki damskie

Next Article
co z pierścionkiem zaręczynowym w dniu ślubu

Co z pierścionkiem zaręczynowym w dniu ślubu? Sprawdź najważniejsze informacje!

Related Posts