Oprawa muzyczna ślubu kościelnego. Radzimy, jak wybrać listę pieśni na ślub

Oprawa muzyczna nadaje charakteru każdej uroczystości. Także w dniu ślubu nie może zabraknąć odpowiedniej muzyki. Czym kierować się tworząc listę pieśni na ślub?
Alicja Kamińska
pieśni na ślub

Decydując się na ślub kościelny, pamiętaj o dobraniu repertuaru, który zostanie wykonany podczas mszy świętej. Para młoda może zdecydować o pieśniach, granych w trakcie uroczystości, są jednak pewne ograniczenia. Czym kierować się rozmawiając z księdzem o oprawie muzycznej ślubu? Jakich pieśni unikać w trakcie ceremonii? Jak dobrać muzykę na ślub cywilny? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania!

Czym kierować się wybierając pieśni na ślub?

Zwróć uwagę na to, że nie każdy utwór może być zagrany w kościele. W 2020 roku miała nawet powstać lista pieśni, których nie wolno wykonywać w trakcie mszy ślubnej. Są to popularne utwory niegdyś często pojawiające się na ceremonii:

 • Ed Sheeran – Perfect;
 • Jan Sebastian Bach – Ave Maria;
 • John Paul Young – Love is in the air;
 • Josh Groban – You raise me up;
 • Leonard Cohen – Hallelujah;
 • Mieczysław Fogg – Serce matki;
 • Piotr Rubik – Niech mówią, że to nie jest miłość;
 • The Beatles – All you need is love.

Szczególnie zaskakujące dla narzeczonych może wydawać się Ave Maria oraz Hallelujah. Pomimo że podczas konferencji Episkopatu Polski uznano, że te utwory nie pasują do powagi liturgii, ostatecznie nie wprowadzono listy w życie. Nie znaczy to jednak, że obowiązuje zupełna dowolność w wybieraniu repertuaru na ślub. Listę utworów należy uzgodnić wcześniej ze swoją parafią. Jeżeli marzeniem pary młodej jest, by któraś z tych piosenek wybrzmiała podczas całej ceremonii, dobrym pomysłem będzie odtworzenie jej w trakcie składania życzeń przez gości, już poza budynkiem kościoła.

Sprawdź!
Czym właściwie jest prosecco van i jak wykorzystać taką atrakcję na weselu? Sprawdź informacje na ten temat!

Najlepiej wybierać pieśni z kanonu kościelnych, które mówią o miłości oraz opiece bożej. One z pewnością zostaną zaakceptowane przez proboszcza parafii i księdza udzielającego ślubu. Możesz dopasować je do treści czytań, które wybrzmią podczas mszy.

Co ustalić z organistą?

Przed ślubem spotkaj się z nim, by ustalić wykonywane pieśni. Jeżeli ktoś z gości chce zaśpiewać psalm lub inny utwór, koniecznie przedyskutuj to wcześniej i zorganizuj próbę przynajmniej dzień przed ceremonią. W trakcie mszy jest kilka punktów, w których pojawią się pieśni:

 • wejście do kościoła;
 • ofiarowanie;
 • komunia święta – jeśli planujesz dużo gości, na wszelki wypadek wybierz dwie pieśni i w zależności od długości trwania tego momentu, pozwól organiście zdecydować czy zagra obie;
 • uwielbienie po komunii;
 • modlitwa państwa młodych przed obrazem Maryi;
 • podpisanie dokumentów przez młodą parę;
 • wyjście z kościoła.

Porozmawiaj o swoich oczekiwaniach, ale zapytaj też o możliwości. Organista na co dzień pracuje z miejscowym księdzem i na pewno będzie wiedział, jakie pieśni mogę zostać zagrane.

Czasem młodzi chcą, by część repertuaru była zagrana na gitarze. To też koniecznie należy wcześniej ustalić z parafią. Z gitarą klasyczną zwykle nie ma problemu, jednak gitara elektryczna może nie zostać zaakceptowana w trakcie modlitwy przy ołtarzu.

Czy na ślubie kościelnym muszą być jedynie pieśni liturgiczne?

Oczywiście pieśni liturgiczne są podstawą muzyki w trakcie mszy, jednak nie jedyną dozwoloną formą. W kościele można wykonywać także piosenki religijne, ale dobrze jest wcześniej ustalić z księdzem ich tytuły, by mieć pewność, że zostaną przez niego zaakceptowane.

Sprawdź!
Zawieszki na alkohol – elegancki drobiazg na weselny stół. Najmodniejsze motywy i ciekawe wzory na butelki

Pieśń ślubna na wyjście z kościoła

W niektórych parafiach można dostać zgodę na świecki utwór towarzyszący parze młodej podczas wychodzenia z kościoła. Często wykonywane jest Ave Maria lub Hallelujah, ale nie wszędzie dostaniesz zgodę na wykonanie ich podczas zaślubin, trzeba więc pomyśleć także o innych piosenkach. Jeśli nie masz pomysłu, porozmawiaj z proboszczem lub osobą odpowiedzialną za muzykę w kościele, powinni zaproponować kilka utworów.

Lista pieśni na ślub

Dobrym pomysłem jest też pójście z gotową listą. Ułatwi to ustalenia oparte na konkretnych pomysłach młodych. Mamy propozycje pieśni, które możesz wybrać na ślub. Z pewnością spotkają się z aprobatą duszpasterza oraz będą idealnie pasować na uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa:

 1. Przykazanie nowe daję wam
 2. Ty tylko mnie poprowadź
 3. Oblubieniec
 4. Chlebie najcichszy
 5. Bo jak śmierć potężna jest miłość
 6. Gdy się łączą serca dwa w Imię Boże
 7. Hymn o miłości
 8. W cieniu Twoich rąk
 9. Nic nas nie zdoła odłączyć od Ciebie
 10. Panie dobry jak chleb
 11. Być bliżej Ciebie chcę
 12. Takie jest prawo miłości
 13. Nie bójcie się żyć dla miłości
 14. Czego chcesz od nas Panie
 15. Gdzie miłość wzajemna i dobroć
 16. Gdy klęczę przed Tobą
 17. Boże w dobroci nigdy nie przebrany
 18. Barka
 19. Jakże pójdziemy za Tobą Chrystusie
 20. Com przyrzekł Bogu

To utwory będące dobrym wyborem na uroczystości mające charakter sakralny i pasujące do liturgii mszy.

Oprawa muzyczna ślubu cywilnego

Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku ślubu cywilnego, ponieważ możesz wybrać taki utwór świecki, jaki tylko ci się podoba. Każda para może zdecydować jaką piękną melodię chce usłyszeć podczas swojego wielkiego dnia. Tu nie ma mowy o listach zakazanej muzyki. Możesz skorzystać z gotowych nagrań lub zatrudnić muzyków, którzy swoim talentem uświetnią uroczystość. Pamiętaj, by rezerwować taki występ wcześniej, ponieważ mogą być rozchwytywani! Niejedna para chce zawrzeć związek małżeński przy akompaniamencie skrzypiec.

Sprawdź!
Które piosenki na wesele wybrać? Przeboje idealne na pierwszy taniec. Sprawdź listę najlepszych weselnych hitów!

W urzędzie stanu cywilnego wybrzmi mniej utworów. Będziesz potrzebować muzyki na wejście, podpisanie dokumentów oraz wyjście z ceremonii zaślubin. Możesz wybrać jedynie akompaniament instrumentów, ale też dołączyć do niego wokal. Poniżej znajdziesz propozycje kilku pięknych piosenek ślubnych specjalnie na tę okazję.

Lista piosenek na ślub cywilny

Jest wiele pięknych kompozycji o miłości. Wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem uświetnią ceremonię ślubną.

 1. Elvis Presley – Can’t help falling in love.
 2. Jackie DeShannon – What The World Needs Now Is Love
 3. Elton John – Your Song
 4. Ed Sheeran – Thinking out Loud
 5. Bruno Mars – Marry You

Bez względu na rodzaj ceremonii, na jaki się zdecydujesz, muzyka będzie grała bardzo dużą rolę. Stwórz listę utworów, omów je z prowadzącym ślub, odpowiednio wcześniej zarezerwuj muzyków, a na pewno wszystko uda się perfekcyjnie!

Zobacz także:
Sprawdź!
Marsz weselny powitalny – który utwór wybrać na ślub? Najpopularniejsze utwory na uroczystość kościelną
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
makijaż na wesele dla blondynek

Jak dobrać makijaż na wesele do typu urody panny młodej? Radzimy, jak zrobić idealny make-up dla blondynki

Następny artykuł
polskie wesela

Czy polskie wesela da się poznać po tradycjach i zwyczajach? Poznaj nasze rodzime oraz zapożyczone tradycje weselne

Zobacz też