Przesądy ślubne – sprawdź, które zabobony weselne przynoszą szczęście, a na co lepiej uważać

Przesądy ślubne traktowane są niemalże jako część tradycji. Niektóre z nich są bardzo popularne i przestrzegane, inne nieco już zapomniane. Weselne zabobony mogą się też różnić w zależności od regionu. Sprawdź, które warto znać!
Alicja Kamińska
przesądy ślubne

Niektórzy w nie wierzą, inni pozostają neutralni, a są też osoby, które zupełnie je ignorują. Przesądy ślubne mają na celu zapewnienie Młodej Parze szczęścia i długiego, dostatniego życia we dwoje. Od lat przekazywane były z ust do ust, z czasem podlegając modyfikacjom. Obecnie wiele z nich odeszło w niepamięć, ale część jest wciąż żywych, nawet jeśli nie wszyscy są tego świadomi. Sprawdź, co przynosi szczęście w dniu ślubu, a co może skutkować pechem. Nawet, jeśli nie wierzysz w przesądy ślubne, nie warto kusić losu!

Przesądy przed ślubem

Wiele przesądów ślubnych związanych jest etapem przygotowań do ceremonii. Dotyczą one zwłaszcza wyboru daty, miejsca, a także ubioru. Sprawdź, które z nich warto znać.

  1. Data ślubu i wesela powinna zostać zaplanowana w miesiącu, w którego nazwie pojawia się litera “r”. Szczęścia nie wróży natomiast data wyznaczona w maju lub listopadzie.
  2. Związek małżeński warto zawrzeć podczas Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub Karnawału. Odradzane terminy to Adwent, Wielki Post oraz 1 kwietnia, czyli Prima Aprilis. Ma to związek nie tylko z przesądami, ale także głęboko zakorzenioną tradycją chrześcijańską. Obecnie jednak w dużej mierze odchodzi się od tych zasad, a coraz częściej wesela urządzane są w piątki.
  3. Jeśli data ślubu została raz wyznaczona, nie powinno się jej przekładać.
  4. Przesądy ślubne dotyczą także tego, że ślub warto wziąć w kościele, w którym została ochrzczona Panna Młoda.
  5. Jeśli chodzi o świadków przysięgi małżeńskiego, nie powinno wybierać się pary, ponieważ może im to zaszkodzić.
  6. Przesądy ślubne mówią, że wszystkie przygotowane zaproszenia trzeba rozdać. Nie należy żadnego zostawiać w domu.
Sprawdź!
Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Popularne przesądy ślubne – ubiór Panny Młodej

Do przesądów związanych ze ślubem należy też wiele tych dotyczących ubioru Panny Młodej. Budzą one wiele emocji i wiele z nich wciąż jest stosowana. A oto najpopularniejsze z nich.

  1. Panna Młoda powinna wybrać suknię ślubną w towarzystwie mamy, przyjaciółki lub innej bliskiej kobiety, na przykład cioci.
  2. Pan Młody nie powinien pomagać w decyzji dotyczącej wyboru kreacji dla ukochanej, ponieważ może skutkować to niezgodą w związku małżeńskim. Obecnie część osób odrzuca ten przesąd ślubny, zwłaszcza te pary, które w całości planują i finansują ceremonię samodzielnie. Z drugiej strony wiele pań wciąż nie dopuszcza narzeczonego do wyboru sukni, ze względu na to, że chcą, żeby to była niespodzianka.
  3. Suknia nie powinna być w żadnym wypadku uszyta przez Młodą. Nie powinna ona nawet asystować w jej powstawaniu ani dokonywać żadnych poprawek.
  4. Kreacja ślubna powinna być zakładana tylko w trakcie przymiarek. Odpada więc mierzenie jej przy każdej okazji, chociaż dla wielu pań jest to bardzo kusząca perspektywa.
  5. Ślubne przesądy mówią, że Pan Młody nie powinien widzieć swojej wybranki w sukni wcześniej, niż w dniu ceremonii. Jest to jeden ze zwyczajów, które są praktykowane do dzisiaj.
  6. Jeśli chodzi o buty ślubne Panny Młodej, zgodnie z przesądami powinny być one kupione przez jej ukochanego. Należy postawić je na parapecie i trzymać tam, aż do dnia ślubu, żeby mogło wejść do nich szczęście.
  7. Pozostając w temacie butów, przyszła żona nie powinna zakładać egzemplarzy z odkrytymi palcami lub piętami, ponieważ może to przynieść pecha.
  8. Jeśli chodzi o biżuterię, dla narzeczonej nie są polecane perły, ponieważ mogą zwiastować łzy. Warto zatem wybrać inne kolczyki, bransoletki i naszyjnik.
  9. Panna Młoda nie powinna przymierzać obrączek innych kobiet. Może to przynieść ryzyko zdrady. Na wszelki wypadek warto więc się powstrzymać od sprawdzania, jak na palcu leży obrączka, pożyczona od koleżanki.
  10. Przygotowując bukiet, rezygnuje się z róż i innych kwiatów, które posiadają kolce.
  11. Niezamężne koleżanki przyszłej żony nie powinny przymierzać jej sukni, ponieważ może grozić to panieństwem.
  12. A co, jeśli chodzi przesądy ślubne dotyczące ubioru Pana Młodego? Jego koszulę powinna wybrać i kupić jego ukochana.
Sprawdź!
Podziękowania dla świadków weselnych – spraw radość i podaruj wyjątkowy upominek dla świadka i świadkowej

Zabobony w dniu ślubu

Przesądy ślubne dotyczą także dnia tej wyjątkowej ceremonii. Chodzi zarówno o czas porannych przygotowań, drogi do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego i przebiegu samego ślubu. Co przynosi dostatek i szczęście Pary Młodej, a co wręcz przeciwnie? W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie:

  • coś pożyczonego, jako symbol życzliwości, a także przyjęcia do nowej rodziny,
  • coś niebieskiego, co symbolizuje wierność małżonka i ma zapewnić potomstwo (często jest to podwiązka),
  • coś białego, co oznacza wierność i czystość,
  • coś nowego, co zapewni dostatek nowożeńcom,
  • coś starego, jako symbol wsparcia rodziny i przyjaciół.

Jakie jeszcze przesądy ślubne warto znać?

  1. Welon Panny Młodej powinien zostać założony z pomocą druhny, która koniecznie musi być panną.
  2. Przyszły mąż powinien pomóc założyć buty Panny Młodej. Przy okazji warto wrzucić monetę, która symbolizuje bogactwo.
  3. Dostatek zapewni także banknot, który Pan Młody powinien mieć w kieszeni w trakcie ślubu.
  4. Mniej popularnym przesądem jest to, że Panna Młoda powinna mieć zaszyty w bieliźnie okruszek chleba i niewielką ilość cukru. Dzięki temu będzie ona rządziła w małżeństwie.
  5. Jeśli dojdzie do uszkodzenia sukni panny młodej, nie należy jej zszywać, a jedynie spiąć agrafkami. Użycie igły i nici może przynieść nieszczęście.
  6. W trakcie podróży Młodych okaże się, że czegoś zapomnieli, nie powinni oni wracać do domu. Może to być złą wróżbą. Należy także unikać postojów.
  7. Potknięcie w drodze do ołtarza może zwiastować potyczki w małżeństwie.
  8. Zgubienie obrączek może związać się z ryzykiem utraty małżonka. Trzeba więc ich pilnować!
  9. W trakcie ślubu Panna Młoda nie powinna oglądać się za siebie. Wszelkie poprawki, na przykład welonu, należą do druhny lub świadkowej.
  10. Jeśli podczas ceremonii przyszła żona nakryje but Pana Młodego rąbkiem sukni, oznacza to, że będzie dominować w życiu małżeńskim.
  11. Po wyjściu z kościoła Młodych obsypuje się ryżem i grosikami. Zapewni to szczęście w małżeństwie, bogactwo i zdrowe potomstwo.
Sprawdź!
Podróż poślubna – wyjątkowy czas, o którym się pamięta do końca życia

Przesądy weselne

Przesądy ślubne dotyczą nie tylko przygotowań do ślubu, ceremonii, ale także każdego wesela. Prezentujemy te najpopularniejsze.

  1. Powitanie w sali weselnej Pary Młodej chlebem i solą to nie tylko zabobon, ale już także tradycja.
  2. Nowożeńcy witani są także kieliszkami z wódką. Nie każdy jednak wie, że według przesądów jeden z nich powinien być napełniony wodą. Ten, kto trafi na kieliszek z alkoholem, będzie rządził.
  3. Rzucanie za siebie kieliszków ma zapewnić szczęście.
  4. Tradycją jest także przeniesienie Panny Młodej przez próg. Ma to zapobiegać potknięciu, które jest złą wróżbą.
  5. Jeśli chodzi o przesądy ślubne dotyczące pierwszego tańca, pomylenie kroków może skutkować niezgodą w małżeństwie.
  6. Rzucanie bukietu lub welony przez Pannę Młodą, a także krawata lub muszki przez Pana Młodego to tradycja oczepin. Ten, kto złapie te akcesoria, może spodziewać się szybkiego zamążpójścia lub ożenku.

Aktualnie większość przesądów ślubnych nie jest już praktykowanych. Jednak część z nich wciąż jest żywych. Niektóre stały się wręcz tradycją. Przesądy ślubne różnią się od siebie w zależności od regionu. Stosowanie się do niektórych z nich może być miłym dodatkiem do tego wyjątkowego dnia.

Zobacz także:
Sprawdź!
Oprawa muzyczna ślubu – jak stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie ceremonii ślubnej?
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Kucyk na wesele

Kucyk na wesele – coraz popularniejszy sposób, na modne uczesanie!

Next Article
fryzury na wesele rozpuszczone

Fryzury na wesele rozpuszczone – sprawdź jak czesać rozpuszczone włosy

Related Posts