Ślub humanistyczny w Polsce – na czym polega i dlaczego stał się popularny? Sprawdź!

Ślub humanistyczny staje się coraz bardziej popularny wśród młodych osób, które wstępują w związek małżeński. To piękna ceremonia, która skupia się na ich wzajemnych uczuciach dwojga ludzi. Co oznacza w świetle prawa? Przeczytaj!
Alicja Kamińska
ślub humanistyczny

Dzień ślubu i wesela to wyjątkowy czas w życiu ludzi, którzy właśnie wtedy stają się małżeństwem. To jeden z najpiękniejszych dni, niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ślub, kościelny, cywilny czy właśnie humanistyczny. Na czym polega ten ostatni? Jak zorganizować ślub humanistyczny, aby był piękną ceremonią? Są ci bliskie wartości humanistyczne, uznajesz się za racjonalistę i w tym duchu chcesz wziąć ślub? Sprawdź, aby przygotować scenariusz uroczystości i być gotowym do zawarcia związku małżeńskiego!

Czym jest ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny? To uroczyste przyjęcie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jest to pewna alternatywa dla ślubu kościelnego czy cywilnego. W tym przypadku jednak nałożenie obrączek nie ma mocy prawnej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować piękny ślub humanistyczny w towarzystwie rodziny i przyjaciół, a później już jedynie w obecności świadków wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego. Tak właśnie postępują osoby, którym zależy na prawnych skutkach, ale marzą również o zorganizowaniu na własnych zasadach urzekającej imprezy dla rodziny i znajomych. Ślub humanistyczny daje parze młodej taką możliwość. 

Sprawdź!
Jak zorganizować ślub bez wesela?

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Zdecydowaną zaletą tego rodzaju ceremonii zaślubin jest jej nieformalny charakter. Może ona przebiegać dokładnie tak, jak wymarzy sobie przyszłe małżeństwo. Co więcej, ślub może zostać udzielony właściwie w każdym miejscu, nie ma tu żadnych ograniczeń. Przebieg wydarzenia również nie jest regulowany, choć wszystko powinno być wcześniej ustalone z osobą, która będzie prowadziła to przyjęcie.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Zastanawiasz się pewnie, kto w takim razie udziela ślubu humanistycznego. To zadanie celebranta, nazywanego też mistrzem ceremonii. Nie należy go mylić z celebransem, czyli duchownym, który sprawuje liturgię. Taką osobą może być np. przyjaciel, brat czy koleżanka. Wystarczy wcześniejsza rejestracja w towarzystwie humanistycznym (np. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów) i dopełnienie formalności.

Możesz także skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu ceremonii ślubu humanistycznego. Mistrz może opowiedzieć o początkach waszej miłości czy przytoczyć jakąś piękną historię z waszego życia.

Samodzielnie napisana przysięga

Bardzo częstą praktyką jest również wypowiadanie osobistej przysięgi przez młodą parę. To najpiękniejsza część takiej ceremonii, która jest niezwykle wzruszająca. Z pewnością nagranie i zdjęcia z wydarzenia będą pamiątką na całe życie. Kolejną zaletą ceremonii ślubnej w duchu humanistycznym jest również możliwość wzięcia ślubu właściwie o każdej porze. Nie jest to uzależnione od godzin pracy i dostępności urzędnika, tak jak w przypadku ślubu cywilnego. 

Kto może wziąć udział w ceremonii humanistycznej?

Ślub humanistyczny to idealna ceremonia dla osób, które są ateistami lub z jakichś powodów nie odpowiada im ślub cywilny czy kościelny. Dla niektórych wymienione uroczystości są zbyt oficjalne, a uroczystość humanistyczna może przebiegać dokładnie według życzeń nowożeńców. W przypadku tej opcji nie trzeba ustalać terminów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i spełniać innych formalnych wymagań.

Sprawdź!
Auto do ślubu – czy wynajem samochodu do ślubu ma sens? Dowiedz się, jak wynająć odpowiednie pojazdy ślubne!

Symboliczny ślub dla obcokrajowców

To także ciekawa propozycja dla obcokrajowców, ponieważ większość osób udzielających ślubów humanistycznych świetnie posługuje się nawet kilkoma językami. W związku z tym nie ma problemu, aby uroczystość była przeprowadzona w języku innym niż polski, a jednocześnie zrozumiała dla wszystkich gości.

Szansa na zawarcie małżeństwa dla par LGBT

Kto jeszcze może wziąć ślub humanistyczny? To jedyna szansa na wymianę obrączek dla par LGBT, które nie mają możliwości zawarcia małżeństwa w świetle prawa. Skutki prawne nie są wówczas tak istotne, jak zorganizowanie uroczystego, a jednocześnie swobodnego wydarzenia dla rodziny i przyjaciół.

Przysięga na ślubie humanistycznym

Ślub humanistyczny niemal całkowicie różni się od ślubu cywilnego lub kościelnego i dotyczy to również wypowiadanych słów. Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem ceremonii jest przysięga małżeńska. Podczas ślubu cywilnego lub kościelnego przemowa jest z góry ustalona. Nie ma możliwości zmiany wypowiadanych formuł i zmiany przebiegu całej ceremonii. W opisywanym przypadku przysięgę można zaś spersonalizować.

Przysięga małżeńska i jej forma

Jak widzisz, przed ślubem humanistycznym przyszli małżonkowie mogą samodzielnie napisać piękną przemowę o ich związku i wspólnie spędzonych chwilach. Słowa mogą być wypowiadane z pamięci lub czytane z kartki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej przygotowaną przysięgę przeczytał mistrz ceremonii, jeśli dla narzeczonych będzie to zbyt stresujące. 

Scenariusz ślubu humanistycznego

Cały scenariusz ustalany jest wspólnie z osobą udzielającą ślubu. Jeśli chodzi o modyfikację przebiegu wydarzenia, macie całkowitą dowolność. Ciekawym pomysłem jest na przykład włączenie wybranej muzyki w tle, która będzie się miło kojarzyła zakochanym.

Sprawdź!
Ślub konkordatowy – na czym polega? Jakie dokumenty są potrzebne?

Jak zorganizować ślub humanistyczny w Polsce?

Pod pewnymi względami można się doszukać podobieństw do ślubu w urzędzie, choć nie ma tu zbędnych formalności. Mimo że ślub humanistyczny to symboliczna ceremonia, o paru rzeczach nadal trzeba jednak pamiętać.

Zatrudnienie osoby do udzielenia ślubu

Pierwszym krokiem powinno być zatrudnienie osoby udzielającej ślubu i ustalenie z nią wszystkich szczegółów. Na rynku jest wiele firm, które profesjonalnie zajmują się organizacją takich wydarzeń. Warto być może poszukać organizacji i celebrantów z doświadczeniem? Oczywiście, przebieg samej ceremonii w świetle prawa cywilnego czy religii nie jest regulowany. Właśnie na tym polega ślub humanistyczny. Mimo wszystko osoba doświadczona, która prowadziła już ceremonię, może ją uświetnić i sprawić, że wszystko będzie wyglądało nieco bardziej uroczyście.

Wybór daty i miejsca ślubu humanistycznego

Podstawową kwestią przy organizacji ślubu i wesela jest oczywiście ustalenie daty i miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Wolność jednostki, jaką akcentuje taka ceremonia, może świetnie zostać podkreślona przez otaczającą naturę i brak murów kościoła czy urzędu. Ślub w plenerze nie będzie tutaj żadnym problemem, w przeciwieństwie do ceremonii kościelnej czy nawet cywilnej. Ślub bez księdza i urzędnika znacznie odbiega od tradycji, jednak wiele par właśnie z tego względu decyduje się porzucić tradycyjne elementy. Oryginalny ślub humanistyczny to alternatywa dla osób, którym nie odpowiadają sztywne uroczystości.

Jaka jest cena ślubu humanistycznego?

Jeśli jesteś zainteresowany opcją zorganizowania nietypowej ceremonii zaślubin, z pewnością interesuje cię również kwestia kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z tym wydarzeniem. Cena zależy przede wszystkim od danego celebranta lub firmy, z której usług będziecie korzystać. Koszt waha się od około 500 do 1000 zł. Do tej kwoty trzeba oczywiście doliczyć koszty:

  • organizacji całej uroczystości;
  • dekoracji;
  • wynajęcia miejsca.
Sprawdź!
Co kupić na prezent ślubny? Pomysł na prezent ślubny

Można powiedzieć, że w zestawieniu z klasycznym ślubem cywilnym lub kościelnym oraz typowym weselem koszty takiego ślubu są naprawdę niewielkie. Ostateczna cena, tak jak większość spraw, leży tak naprawdę w gestii dwojga najbliższych osób.

W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w 2007 roku, ale o przeprowadzenie ceremonii tego typu pyta coraz więcej par. Ślub humanistyczny to świetna opcja dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą. To piękna ceremonia, podobnie jak ślub w USC lub ślub w kościele. Jednak uroczystość ślubna w wersji humanistycznej nie ma mocy prawnej. Jedną z głównych cech jest możliwość przygotowania scenariusza ceremonii, który będzie idealnie dopasowany do oczekiwań zakochanych. Co więcej, przysięga składana przez przyszłych małżonków również może być dowolna i wyrwana ze sztywnych ram czy formułek. Mogą ją przeczytać także celebranci ze stowarzyszeń humanistycznych. Jeśli pragniesz, aby to wydarzenie odbywało się na waszych zasadach, warto przemyśleć opcję organizacji ślubu humanistycznego.

Zobacz także:
Sprawdź!
Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ślub w kościele

Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!

Next Article
kryształowa rocznica

15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

Related Posts