Rezerwacja terminu ślubu cywilnego, czyli jak zawrzeć związek małżeński w USC? Procedury które musisz znać!

Rezerwacja terminu ślubu cywilnego wiąże się z pewnymi formalnościami. Jakie dokumenty są niezbędne? Co zrobić, by ceremonia mogła się odbyć poza urzędem? Jakie opłaty trzeba ponieść? Poznaj odpowiedzi, czytając nasz artykuł!
Rafał Laskowski
rezerwacja terminu ślubu cywilnego

Ślub cywilny czy kościelny? Pierwszy z nich jest przede wszystkim oparty na mocy prawa. Najważniejszą kwestią formalną jest w tym przypadku złożenie specjalnego oświadczenia o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Jakie jeszcze dokumenty trzeba będzie dostarczyć? Z jakimi kosztami ty i twój partner musicie się liczyć? Czy siedziba urzędu stanu cywilnego to jedyne miejsce, gdzie można wziąć ślub cywilny? Poniżej odpowiemy na nurtujące cię pytania i wątpliwości.

Rezerwacja terminu ślubu cywilnego – kto może go wziąć?

Wszelkie informacje i dokładny ich spis odnajdziesz m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania urzędu miejskiego. Kto może przystąpić do zawarcia małżeństwa za pośrednictwem urzędu? Są to:

  • osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat (wyjątkiem są kobiety w wieku lat 16 – za zgodą sądu);
  • osoby, które w chwili rezerwacji terminu ślubu cywilnego nie pozostają w związku małżeńskim;
  • osoby, które nie są ze sobą spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej ani przysposobione;
  • osoby cierpiące na choroby psychiczne – tylko za zgodą właściwego organu.
Sprawdź!
Ślub - przełomowe wydarzenie czy przereklamowany obowiązek

Kto nie może uzyskać ślubu?

Istnieją bezwzględne przeciwwskazania, które uniemożliwiają zmianę stanu cywilnego. Wszystkie osoby, które zostały ubezwłasnowolnione, nie mają możliwości, aby wejść w związek małżeński. Jest to sytuacja, od której nie można się w żaden sposób odwołać.

Rezerwacja terminu ślubu cywilnego – czynności, które musisz wykonać

Jeśli chcesz zawrzeć małżeństwo, musisz uzbroić się w cierpliwość. Konieczne będzie skompletowanie odpowiednich dokumentów, a następnie przekazanie ich urzędnikowi. Na spotkaniu z nim ustalany jest także dokładny termin zawarcia związku małżeńskiego. Ustala się też wówczas miejsce ceremonii. Niezbędne dokumenty, które musisz mieć, to:

  • dowód osobisty (ewentualnie paszport) – kierownik urzędu stanu cywilnego potrzebuje ich do zweryfikowania twojej tożsamości;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jej koszt to 84 zł;
  • akty stanu cywilnego, a w razie ich braku dokument odpowiadający aktowi urodzenia sporządzony w danym kraju;
  • wniosek o udzielenie ślubu poza murami urzędu (jeśli ma się odbyć gdzie indziej).

Jeśli wasza sytuacja tego wymaga, niezbędne może być zezwolenie organu sądowego na zawarcie małżeństwa. Pamiętaj, że odpis skrócony aktu małżeństwa to dokument, który otrzymasz tuż po uroczystej ceremonii.

Gdy partner jest cudzoziemcem – formalności

Jeśli w parze narzeczonych jedna z osób jest cudzoziemcem, wówczas należy przygotować się na dodatkowe formalności. Musisz pamiętać, że wszystkie dokumenty należy przetłumaczyć na język polski. Najlepiej zrobić to z pomocą tłumacza przysięgłego. Jeśli sytuacja dotyczy ciebie, będziesz musiał przygotować dokument informujący o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Nie zawsze należy to do najłatwiejszych kwestii, czasami jest wręcz niemożliwe np. z powodu wojen. W tym przypadku osoba taka podlega bezpośredniej ocenie sądu, który wydaje zezwolenie na zawarcie małżeństwa.

Sprawdź!
Ślub w ogrodzie – jak zorganizować ślub cywilny w plenerze i piękne wesele w ogrodzie? Sprawdź!

Co jeszcze może być potrzebne?

Może być tak, że na podstawie przedłożonych dokumentów kierownik USC nie będzie w stanie zweryfikować tożsamości i zebrać danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa. W takiej sytuacji należy mieć ze sobą odpis aktu urodzenia. Jeśli cudzoziemiec pozostawał wcześniej w związku małżeńskim, musi dodatkowo przedstawić:

  • odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia;
  • albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.

Gdzie możesz wziąć ślub?

Przy okazji rezerwacji terminu ślubu cywilnego można zdecydować się na jego zawarcie poza siedzibą urzędu. To dość nowa opcja, jednak coraz częściej wykorzystywana. Trudno się dziwić – urocza altanka jest zdecydowanie bardziej romantyczna. Druga opcja to oczywiście siedziba urzędu. W miejscu, w którym dokonasz oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, konieczne jest zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń.

Jakie koszty trzeba ponieść, jeśli zawierasz ślub cywilny?

Opłata obowiązkowa, z którą musisz się liczyć, to wspomniane 84 zł. Jest to kwota za sporządzenie samego aktu małżeństwa. Opłata dodatkowa za udzielenie ślubu przez kierownika USC w miejscu innym niż jego siedziba wynosi obecnie 1000 złotych. Co ciekawe, jeśli tak ważna uroczystość musi się odbyć w mało sprzyjających warunkach (np. w szpitalu) – jest bezpłatna.

Czas oczekiwania na zawarcie małżeństwa

Wraz ze swoim partnerem musicie udać się do urzędu minimum miesiąc przed planowanym terminem ślubu. Bezpieczniej jest zrobić to nawet wcześniej, choć narzeczeni mogą zawrzeć małżeństwo po upływie miesiąca od daty złożenia dokumentów. Trzeba pamiętać, że deklaracja o braku przeszkód jest ważna tylko 6 miesięcy! Po upływie tego czasu należy ją złożyć ponownie. W pilnych sprawach miesięczny termin oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego można skrócić.

Sprawdź!
Ślub z obcokrajowcem – inaczej, czy tak samo?

Problemy z zawarciem ślubu

Zdarza się, że kierownik urzędu stanu cywilnego przekazuje narzeczonym odmowę. Musi ona koniecznie zostać wydana w formie pisemnej. W terminie 14 dni od dnia doręczenia takiego listu możecie podjąć odpowiednie działania. Należy wówczas złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie całej sytuacji. Ustali on dokładnie, czy przyczyny podane w odmowie, mają rzeczywiste odzwierciedlenie Jeśli jednak za dokumentem stoi bezpośrednio sąd, nic nie można z tą sytuacją zrobić.

W jaki sposób przyspieszyć proces rezerwacji terminu ceremonii w urzędzie? Pamiętaj o płatnościach i skompletowaniu właściwych dokumentów. W przypadku, gdy chcesz zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, wspomniane koszty będą większe i trzeba będzie ustalić szczegóły odpowiednio wcześnie.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ciasta na wesele

Ciasta na wesele, czyli słodki stół! Jak wybrać cukiernię, tort i ciasta weselne?

Next Article
menu weselne

Menu weselne w 2022 roku – idealnie przemyślane potrawy, których nie może zabraknąć na twoim weselu

Related Posts